DÖKÜM TEKNİKERİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

DÖKÜM TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
DÖKÜM TEKNİKERİ

 


 
Döküm işletmelerinde; ergitilen metallerin  hazırlanmış kalıplara dökülmesini ve istenen şeklin  verilmesini,  döküm sonucu elde edilen parçalar üzerinde oluşan fazla kısımları çeşitli yöntemlerle temizlettirip kullanılır hale gelmesi ile ilgili işlemleri yürüten kişidir.
 

 


 
–         Döküm yolu ile elde edilecek parçanın, kullanılacağı yere göre, hangi metal veya alaşımdan  hangi miktarlar kullanılarak yapılması gerektiğine karar verilmesi,
–         Kum kalıplarının hazırlanıp döküme hazır hale getirilmesi,
–         Döküm parçanın mikro yapısını bilerek mikroskop ile malzeme tayini yapılması,
–         Metallerin teknolojik bilgilere göre ergitilmesi veya alaşımların hazırlanması,
–         Ergitilmiş metalin veya alaşımın daha önce hazırlanmış kalıplara dökülmesi,
–         Dökümü yapılan parçadan, fazla kısımların temizlenmesi ve işlemeye hazır hale getirilmesi ,
–         Dökülen parçanın analiz hesaplarının tutulması,
–         Plak model üretilmesi,
ile ilgili işlemleri yürütür.
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
–         Çeşitli makine parçaları modelleri,Kurutma fırını,Ergitme ocakları,Püskürtmeli  temizleme makineleri,Basınçlı hava musluğu,Kalıpçı küreği, kaşığı, şiş,Kum eleme makinesi, Kum hazırlama ve tavlama makineleri, Bilgisayar,Mikroskop,
–         Kalıplama makineleri, kalıp bozma makineleri ,Körük, hava kompresörü,İş temizleme makineleri,Alaşım elementleri,Bakır makas,Pirometre (metal sıcaklığını ölçer),Basınçlı hava muslukları,Su üfleyicisi,Tandiş ve sürekli döküm makinesi.
–          

 


 
Döküm Teknikeri  olmak isteyenlerin;
–         Sayılarla akıl  yürütebilme gücüne,
–         Güçlü bir fiziksel yapıya sahip,
–         El ve gözü eşgüdümle kullanabilen,
–         Şekil, çizim ve uzay ilişkilerini  görebilme gücü yüksek,
–         Fizik ve kimyaya ilgili ve bu alanlarda başarılı
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Fabrika ve dökümhaneler gibi sıcak, ergimiş metal kokulu, gürültülü, kuru havalı ortamlarda çalışırlar. Çalışma sırasında çok dikkatli olmak gerekir, aksi halde yanma tehlikesi vardır. Döküm teknikerleri döküm yapılacak parçaları çizenlerle, modelcilerle ve parçayı işleyenlerle iletişim halinde çalışırlar.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
Döküm teknikerleri fabrikalarda, dökümhanelerde, özel sektör  veya kamuya ait olan, endüstriyel seri üretim yapan  büyük işletmelerde (Demir çelik fabrikaları gibi),  küçük ölçekli-orta ölçekli dökümhanelerde, çalışabilecekleri gibi gerekli makine alet ve malzemelere  sahip olmak koşuluyla  kendi işyerlerini de kurabilirler. 
Eskiden erkeklerin çalıştığı döküm dalında  kadınlarında çalıştığı görülmektedir.
Özellikle izabe denilen dökümcülere alaşım yapma ve ergitme bölümlerinde  kadınlar rahatlıkla çalışabilmektedirler. Döküm Teknikerinin iş bulma olanakları  sanayileşme ile doğru orantılıdır.
 

 


Mesleğin eğitimi meslek yüksek okullarının döküm bölümlerinde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Meslek liselerinin; Döküm, Dökümcülük, İzabe bölümlerinden mezun olanlar “Döküm” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY-1)” puanı almaları halinde sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir
 

 


Mesleğin  eğitim süresi 2 yıldır.
4 yarıyıl (2 yıl) boyunca teorik ve uygulamalı ders eğitimi yapılır. Yıl sonlarında ise  8 haftalık endüstriyel  staj eğitimi  işletmelerde gerçekleştirilir.
1. Yılda: Matematik, Genel İletişim, Döküm Materyalleri teknolojisi, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri, Kimya, Teknik Resim, Meslek Resmi, Fen Bilgisi, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi  gibi dersler görülür.
2 .Yılda :  Bilgisayar Uygulamaları, İstatistiksel  Kalite Kontrolü, Meslek ve Döküm Resmi, Döküm Metalürjisi, Kalite Kontrol, Üretim Kontrolü, İş Uygulama ve Denetim Çalışmaları, Mesleki İngilizce gibi dersler görülür.
 

 


 
Döküm ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde;
·       Döküm Öğretmenliği,
·       Kalıpçılık Öğretmenliği,
·       Metalurji  ve Malzeme Mühendisliği,
·       Metal Öğretmenliği, lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
BENZER MESLEKLER : Metalürji ve malzeme mühendisi, Döküm teknisyeni, İzabe teknisyeni, Metalürji teknisyeni
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Eğitim süresince öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumundan kredi alabilmektedirler.
Kamu  sektöründe  çalışan teknikerler  bulundukları derece ve kademeye göre ücret almakta olup, bu ücret ortalama olarak net asgari  ücretin 2-3 katı civarındadır.
Özel sektörde ücretler işletme politikalarına göre farklı olmakta ve görüşmeye  göre belirlenmektedir. Tecrübe ücret belirlenirken önem kazanmaktadır. İlk işe girişte tecrübesiz bir döküm teknikeri  asgari ücretten biraz fazla kazanmakta,  ücreti; gösterdiği başarıya ve edindiği deneyime bağlı olarak artmaktadır. Ücret asgari ücretin 3-5 katına ulaşabilmektedir.
 

 


 
.       İlgili Eğitim Kurumları,
·       Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
·      Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu il   ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
döküm ,          , meslek , ·       , makineleri , ücret , metal , öğretmenliği , teknisyeni , kredi , sınavsız , izabe , lisans , eğitim , hava , parçanın , malzeme , fazla , süresi , hazır hale getirilmesi
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları DÖKÜM TEKNİKERİ olabilir,
DÖKÜM TEKNİKERİ mesleğinin zorlukları,
DÖKÜM TEKNİKERİ nerelerde çalışabilir,
DÖKÜM TEKNİKERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
DÖKÜM TEKNİKERİ nedir,
DÖKÜM TEKNİKERİ ne iş yapar,
DÖKÜM TEKNİKERİ nasıl olunur,
DÖKÜM TEKNİKERİ maaşı,
DÖKÜM TEKNİKERİ çalışma koşulları,
DÖKÜM TEKNİKERİ meslek tanımı,
DÖKÜM TEKNİKERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

DÖKÜM TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Döküm Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Döküm Teknisyeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir