DÖŞEME VE DUVAR KAPLAMACISI ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

DÖŞEME VE DUVAR KAPLAMACISI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
DÖŞEME VE DUVAR KAPLAMACISI

 


 
Yapıların iç ve dış yüzeylerini çeşitli yapı malzemeleriyle (karo-fayans, PVC, kağıt, mermer, seramik vb. ile) kaplayarak güzelleştiren kişidir.
 

 

   
 
–     Proje ve diğer şartnameleri inceler,
–     Kaplama yapacak yüzeyi düzenler,
–     İşlem yapılacak yüzeylere yapıştırma işlemi için gerekli olan harcı ya da yapıştırma elemanlarını sürer ve malzemeleri istenilen biçim ve şekilde sabitler,
–     Yüzey üzerinde gerekli girinti ve çıkıntıları yapar,
–     Döşeme ve kaplama üzerinde kalan toz kir vb. temizler,
–     Mesleği ile ilgili malzemelerin hazırlanması, taşınması ile ilgili araç ve gereçlerin bakım ve temizliğini yapar.
 

 


 
Tesviye betonu, mala, çekiç, pense, kireç, çimento, alçı, kil, kum, seramik, karo, duvar kağıtları, metre, gönye, kesme makinesi, su terazisi, yapıştırırcılar ve makas.
 

 


 
Döşeme ve duvar kaplamacısı olmak isteyenlerin;
–     Şekiller arasındaki ilişkileri görebilen,
–     Uzun süre ayakta ve eğilerek çalışmaya uygun bir bedene sahip,
–     Ayrıntıyı algılayabilen,
–     Göz ve elleri eşgüdümle kullanabilen,
–     Renkleri ayırt edebilen
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
–     Çalışma ortamı genellikle içeride olmakla beraber zaman zaman dışarıdadır.
–     Ortam aydınlık, tozlu ve mevsim şartlarına göre sıcak veya soğuk ve rutubetlidir.
–     Çalışırken alet ve malzemelerle uğraşılır.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
İnsanlar yaşamlarını sürdürmek, varlıklarını dış etkenlerden korumak ve barınmak için meskenler yapmışlar ve daha sonrada bu meskenlerin daha kullanışlı hale gelmesi ve güzelleşmesi için döşeme ve kaplama işlemleri yapmışlardır. Dolayısıyla bu mesleğin iş imkanları inşaat sektörü ile iç içedir.
İnşaatların bol, gelişmeye açık yerleşim birimlerinin ve mevsim şartlarının ılıman olduğu yörelerde sürekli iş olurken, bir kısım bölgelerde mevsimliktir.
İnşaat firmalarının yurtdışı bağlantıları bu meslekteki elemanlar için iş fırsatları demektir.
Bu meslekte çalışanların hemen tamamına yakını bir işyerine bağlı olmaktan çok, bireysel olarak iş yapmakta ve ilgilerle direk veya inşaat şirketleri kanalı ile bağlantı kurmaktadırlar.
 

 


 
Yeterli sayıda çırak müracaatı olması durumunda Türkiye genelinde tüm mesleki eğitim merkezlerinde bu alana yönelik eğitim programları düzenlenmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
–     En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
–     14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.
–     Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
–     Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.
 

 


 
Döşeme ve duvar kaplamacısı mesleğinin eğitim süresi lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1,5 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 3 yıldır.
–     Eğitimin teorik dilimi haftada 1 gün mesleki eğitim merkezlerinde, pratik dilimi ise haftada 5 gün çıraklık sözleşmesi yapılan işyerlerinde verilmektedir. Teorik eğitim ile pratik eğitim birbirine paralel olarak düzenlenmesine çalışılmıştır.
–     Programda; her çıraklık eğitim programında ortak olarak alınan genel bilgi derslerinin yanı sıra, 3 yıl süren “Meslek Bilgisi, Teknik Resim, Meslek Resmi” dersleri yer almaktadır.
 

 


 
–     Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Döşeme ve duvar kaplamacısı mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır.
–        Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması  zorunludur.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
3308 sayılı yasa gereği, mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrencilere, asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere işveren tarafından ücret ödenmektedir.
Eğitim gören öğrencilerin iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır.
Yapılan işin ücreti metre kare ücreti, yevmiye veya iş bitimi toplu olarak anlaşma çerçevesinde alınmaktadır. Yapılan işin bir kısmı lükse girdiğinden alınan ücrette yükselebilmektedir.
 

 


 
–     İlgili Eğitim Kurumları,
–     Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: iskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
     , eğitim , meslek , çıraklık , döşeme , duvar , mesleki , meslekte , kaplamacısı , usta , eğitimine , merkezlerinde , türkiye , süresi , kaplama , teorik , mesleki eğitim merkezlerinde , mesleğin , alınan , dilimi
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları DÖŞEME VE DUVAR KAPLAMACISI olabilir,
DÖŞEME VE DUVAR KAPLAMACISI mesleğinin zorlukları,
DÖŞEME VE DUVAR KAPLAMACISI nerelerde çalışabilir,
DÖŞEME VE DUVAR KAPLAMACISI mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
DÖŞEME VE DUVAR KAPLAMACISI nedir,
DÖŞEME VE DUVAR KAPLAMACISI ne iş yapar,
DÖŞEME VE DUVAR KAPLAMACISI nasıl olunur,
DÖŞEME VE DUVAR KAPLAMACISI maaşı,
DÖŞEME VE DUVAR KAPLAMACISI çalışma koşulları,
DÖŞEME VE DUVAR KAPLAMACISI meslek tanımı,
DÖŞEME VE DUVAR KAPLAMACISI görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

DÖŞEME VE DUVAR KAPLAMACISI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Döşeme Ve Duvar Kaplamacısı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Döşemeci (Gemi) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir