DUVAR SÜSLEME SANATLARI TEKNİKERİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

DUVAR SÜSLEME SANATLARI TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
DUVAR SÜSLEME SANATLARI TEKNİKERİ

 


Binaların, saray, köşk ve cami gibi sanat eserlerinin mimari plana uygun olarak yapılacak olan onarım çalışmalarında, duvar süsleme işlerini gerçekleştiren, ressam, heykeltraş, seramik sanatçısı, iç mimar ve restorasyon uzmanları ile usta ve işçiler arasında görev yapan kişidir.
 
 

 


 
Duvar süsleme sanatları teknikeri, yeni yapılan veya eski binaların, mimari planına uygun olarak duvar süsleme işlemlerini yapmak için;
–        Ressam, seramikçi, mühendis ve mimarlara yardımcı eleman olarak, uygulama alanının keşfini yapıp gerekli ölçüleri alır,
–        Süsleme olarak kullanılacak motifleri tasarlar veya yapılan tasarımı uygulayabilmek için plan yapar,
–        Gereken malzemeleri sağladıktan sonra uygulamaya geçer,
–        Çalıştığı iş yerinde üst ve astları arasında eşgüdümü sağlar,
–        Doğabilecek hataları ve iş kazalarını önlemek için gerekli önlemleri alır, planlanan işin programa uygun yürütülmesini sağlar.
 

 


–        Amaca uygun kesici ve yakıcı aletler,
–        Sentetik ve selülozik boya, fırça, tiner, cam, alçı, çamur, kurşun,
–        Hava kompresörü,
–        Seramik fırını,
–        Taşlama makineleri,
–        Koruyucu maske, gözlük, eldiven.

 


 
Duvar Süsleme Sanatları teknikeri olmak isteyenlerin,
–          Tasarım ve çizim yeteneğine sahip,
–          Şekiller arasındaki ayrıntıları algılayabilen,
–          Görme keskinliğine sahip,
–          Göz ve ellerini eşgüdümle, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
–          Estetik görüşü olan,
–     Dikkatli ve sabırlı
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Zaman zaman kapalı ortamlarda, bazen de açık havada çalışırlar.Tarihi binalarda tozlu ve boyalı ortamlarda, çoğunlukla iskele üzerinde çalışırlar.. Birinci derecede madde ile ilgilidirler. Kullandıkları kimyasal maddelerden dolayı bulundukları ortam tozlu ve kokulu olabilir.
 
 

 


 
–      Duvar Süsleme Sanatları Teknikerleri; Kültür Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü, Milli Saraylar Genel Müdürlüğü, Belediyeler, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğünde çalışabilirler.Etüt Proje alanları ile ilgili özel kuruluşlar ve bürolarda da çalışabilecekleri gibi uygulama ağırlıklı olarak aldıkları modern plastik sanat eğitimi yanı sıra; Türk Mimarisi, Dekorasyon, Restorasyon, Peyzaj, Seramik, , Bilgisayarlı Tasarım  gibi konularıda aldıklarındandan gerek ara eleman olarak gerekse bağımsız olarak kendilerine ait işyeri ve atelyelerinde bu alanlarda da  hizmet verebilmektedirler.
–      İş bulma konusunda daha çok büyük şehirler, ekonomik ,turistik-tarihi açıdan yeterli ve gelişmiş bölgeler tercih edilmelidir. Hatta bazı alanlarda (cami süsleme gibi) yurtdışında çalışma imkanı bulunmaktadır. İş bulma konusunda cinsiyet ayrımı yapılmamakla beraber iş yoğunluğu ve uygulamadaki ağır tempo bu alanı seçecek olanlar için dikkate alınmalıdır.
 
 
MESLEK  EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER   
 
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Duvar Süsleme Sanatları” programlarında verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
–      Meslek liselerinin Cam İşlemeciliği, Çini Desinatörlüğü, Çini Desinatörlüğü (Süslemecilik), Çinicilik ve Seramik, Çinicilik ve Seramik (Dekorlama), Çinicilik ve Seramik (Şekillendirme), Grafik/Grafik Sanatlar, Heykel, Plastik Sanatlar, Seramik, Seramik Sanatı, Şekillendirme ve Desenleme, Tasarım ve Teknolojisi, Dekoratif Resim, Dekoratif Sanatlar, İç Mekan Düzenleme, İç Mekan Tasarımı, Konservasyon, Restorasyon, Resim (Anadolu Kız Meslek Lisesi/Kız Meslek Lisesi), Uygulamalı Resim (Kız Meslek Lisesi) bölümlerinden mezun olanlar “Duvar Süsleme Sanatları” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
–      Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli  Sözel (SÖZ-1)” puanı almaları halinde sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.
 

 


 
Mesleğin  eğitim süresi 2 yıldır.
Bölümde okutulan dersler: Temel Plastik Sanatlar Eğitimi,Sanata Giriş, Geleneksel Türk El Sanatları, Mesleki Resim, Duvar Süsleme Teknikleri, Sanat Tarihi, Mesleki Temel eğitim, Tasarım-Proje, Yabancı Dil, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap tarihi
 
 

 


 
Duvar Süsleme Sanatları önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde;
–        Geleneksel Türk El Sanatları Öğretmenliği,
–        Geleneksel Türk El Sanatları,
–        Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği,
–        Eski Çini Onarımları
lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler.  
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Eğitim süresince tüm harcamalar öğrenciye aittir. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Ayrıca kamu ve özel kurum ve kuruluşların burs imkanlarından yararlanabilirler.
Kamu  sektöründe  çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre Teknik Hizmetler sınıfından, özel sektörde çalışanlar ise; çalışılan işyerinin büyüklüğü, kişinin bilgisi, tecrübesi, yeteneği, çalışma kapasitesi ve sektörün ücret düzeyine göre belirlenmektedir.
 

 


 
–        İlgili Eğitim Kurumları,
–        Türkiye İş  Kurumu  Genel  Müdürlüğü  Ankara  Meslek  Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl  ve  Şube Müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
        , süsleme , duvar , seramik , meslek , sanatları ,           , türk , sanatlar , resim , tarihi , eğitim ,       , duvar süsleme sanatları , tasarım , eğitimi , geleneksel , plastik , bulma , çini
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları DUVAR SÜSLEME SANATLARI TEKNİKERİ olabilir,
DUVAR SÜSLEME SANATLARI TEKNİKERİ mesleğinin zorlukları,
DUVAR SÜSLEME SANATLARI TEKNİKERİ nerelerde çalışabilir,
DUVAR SÜSLEME SANATLARI TEKNİKERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
DUVAR SÜSLEME SANATLARI TEKNİKERİ nedir,
DUVAR SÜSLEME SANATLARI TEKNİKERİ ne iş yapar,
DUVAR SÜSLEME SANATLARI TEKNİKERİ nasıl olunur,
DUVAR SÜSLEME SANATLARI TEKNİKERİ maaşı,
DUVAR SÜSLEME SANATLARI TEKNİKERİ çalışma koşulları,
DUVAR SÜSLEME SANATLARI TEKNİKERİ meslek tanımı,
DUVAR SÜSLEME SANATLARI TEKNİKERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

DUVAR SÜSLEME SANATLARI TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Duvar Süsleme Sanatları Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Duvarcı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir