EL SANATLARI TEKNİKERİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

EL SANATLARI TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
EL SANATLARI TEKNİKERİ

 


Geçmişten gelen geleneksel el sanat sanat örneklerini, teknoloji ile kendi öz değerlerini birleştirerek, turizm, ekonomi ve kültürümüze katkıda bulunacak el sanat ürünlerini tasarlama, geliştirme ve uygulama çalışmalarında ara meslek elemanı olarak çalışan kişidir.  
 

 


 
–  Çalıştığı iş yerinin üretim faaliyetlerine göre, üretimde bulunulacak el sanat ürünlerinin tasarlar ve  geliştirilmesi için gereken  çalışmaları yapar,
–  Dekoratif eşya ürünlerinin geliştirilmesi ve üretimi için çalışmalar yapar,
–  El örgü ürünlerini geliştirilme çalışmasında bulunur, üretimde bulunulan  araç gereç  doğrultusunda ve tekniklerine uygun üretimi gerçekleştirir.
–  Dokumacılık, işleme, ahşap oymacılığı, cam, halıcılık, kilimcilik, kumaş dokumacılığı, çinicilik, seramik-çömlek yapımcılığı, işlemecilik, oya yapımcılığı,  müzik aletleri yapımcılığı, taş İşçiliği, bakırcılık, sepetçilik, örmecilik, ahşap ve ağaç işçiliği, mücevher, cam işlemeciliği, metal işlemeciliği gibi el sanatlarını geliştirme ve  üretim çalışmasını yapar.
 

 


 
–        Dekoratif ürünler,
–        Lifler,
–        Boyalar,
–        Dikiş makinesi,
–        El makinesi,
–        Süsleme malzemeleri,
–        Nakış- örgü dergileri,
–        Kumaşlar.
 

 


 
El sanatları teknikeri olmak isteyenlerin;
–        El sanatlarına ilgi duyan,
–        Renkleri ayırtedebilen,
–        Göz-el koordinasyonu güçlü,
–        Estetik görüşe sahip, yaratıcı
kimseler olmaları gerekmektedir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
El sanatları teknikeri kapalı, zaman zaman gürültülü ve kokulu bir ortamda çalışırlar. Çalışırken meslektaşları ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.
 

 


 
 
El sanatları teknikerleri halk eğitim merkezlerinde,mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarında, mesleki eğitim merkezlerinde usta öğretici, özel sektörde, tekstil sektöründe tekniker olarak görev alabilirler. Kendi işyerini açabilirler.
 
MESLEK  EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER   
 
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının El Sanatları önlisans programında verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
–   Meslek liselerinin Dekoratif El Sanatları, Eğitim Araçları, El Sanatları, El Sanatları Teknolojisi, El Sanatları ve Çiçek, El ve Makine Nakışları, Giyim ve Ev Aksesuarları, Nakış bölümlerinden mezun olanlar “El Sanatları” ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
–  Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun  için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli  “Sözel (SÖZ-1)” puanı almaları gerekir.
 

 


 
Eğitim süresi iki yıldır.
Eğitim süresince; El sanatları programında Teknik Resim, Geleneksel El Sanatları, Dekoratif Eşya Üretimi, Turistik Eşya Yapımı, tarih ve sanat tarihi gibi kültür dersleri, kimya ve fizik gibi temel bilim dersleri ile çeşitli el sanatlarının uygulanması ve geliştirilmesi ile ilgili dersler okutulur ve uygulamalar yapılır.
 

 


 
–        El sanatları teknikerleri, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde; Çiçek Örgü, Dokuma Öğretmenliği, Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği, Geleneksel Türk El Sanatları, Geleneksel Türk El Sanatları Öğretmenliği, Halı, Kilim ve Eski Kumaş Desenleri, Nakış Öğretmenliği, Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler.
–        Özel sektörde, tekstil alanında tekniker olarak görev yapar, iş performanslarına göre idareci olabilirler.  
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
–        Eğitim süresi boyunca staj dönemleri hariç herhangi bir kazanç söz konusu değildir.
–        Öğrenci staj döneminde işverenin belirleyeceği bir miktar ücret alabilir. Öğrencilik süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı öğrenci ve harç kredilerinden faydalanabilirler. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler.
Eğitim sonrası kazanç çalıştığı sektöre göre değişmektedir. Kamu sektöründe derece, kıdem ve işyerindeki statüye göre ücret almaktadır. Özel sektörde ise net asgari ücretin iki katı civarında ücretle başlayıp, yetenek ve deneyime göre daha da yükselebilmektedir. Kendi işyerini açan teknikerlerin kazancıda çalışma durumuna göre değişmektedir.
 

 


 
–        İlgili eğitim kurumları,   
–        Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri. 

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
        , sanatları , eğitim , meslek , sanat , dekoratif , öğretmenliği , örgü , yapar , geleneksel , ücret , nakış , süresi , teknikeri , sınavsız , öğrenci , sektörde , tekstil , geliştirilmesi , eşya
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları EL SANATLARI TEKNİKERİ olabilir,
EL SANATLARI TEKNİKERİ mesleğinin zorlukları,
EL SANATLARI TEKNİKERİ nerelerde çalışabilir,
EL SANATLARI TEKNİKERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
EL SANATLARI TEKNİKERİ nedir,
EL SANATLARI TEKNİKERİ ne iş yapar,
EL SANATLARI TEKNİKERİ nasıl olunur,
EL SANATLARI TEKNİKERİ maaşı,
EL SANATLARI TEKNİKERİ çalışma koşulları,
EL SANATLARI TEKNİKERİ meslek tanımı,
EL SANATLARI TEKNİKERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

EL SANATLARI TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

El Sanatları Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

El Sanatları Teknisyeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir