Elektrik Mühendisi (Genel) ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

ELEKTRİK MÜHENDİSİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
ELEKTRİK MÜHENDİSİ

 


 
Elektrik mühendisi; elektrik enerjisinin en ekonomik yollarla üretilmesini, dağıtımını, elektrik donanımlarının, parça ve sistemlerinin yapımını planlayan ve sistemi kurup çalışmasını sağlayan kişidir.
 

 


 
Elektrik mühendislerinin yaptıkları belli başlı işler şöyle özetlenebilir:
–         Elektrik enerjisi üreten termik, nükleer ve hidroelektrik santrallerin yapımı, çalıştırılması ve bakımı,
–         Elektriğin, üretildiği noktadan tüketileceği noktalara kadar dağıtımında kullanılacak direklerin ve kabloların tasarımının ve hesaplarının yapılması ve dağıtımının gerçekleştirilmesi,
–         Elektrik enerjisi tüketen tesislerin (ev, fabrika, büro, park vb.) projesinin, montajının yapılması ve işletilmesi,
–         Bu işler için gerekli iş gücü ve paranın hesaplanması.
 

 


 
–         Ölçü aletleri (Avometre, voltmetre,vatmetre,  toprak meğer vb.)
–         El aletleri,         
–         Yüksek gerilim eldiveni,
–         Yüksek gerilim neonlu ıstaka,
–         Transformatör, jeneratör ve elektrik motorları,
–         Bilgisayar.
 

 


 
Elektrik mühendisi olmak isteyenlerin;
–         Üst düzeyde genel akademik yeteneğe sahip,
–         Fen alanına özellikle fizik konularına ilgi duyan,
–         Tasarım gücü kuvvetli, yaratıcı,
–         Başkalarını yönetebilme, başkaları ile işbirliği yapabilme gibi kişilik özellikleri bulunan,
–         Bir işi planlamadan önce derinliğine araştırma yapan,
–         Düzenli ve sistemli çalışma alışkanlığı olan,
–         Yeniliklere açık,
–         Dikkatli, sorumluluk sahibi
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Elektrik mühendisleri fabrikalarda, elektrik santrallerinde, şantiyelerde, araştırma ve geliştirme laboratuarlarında çalışırlar. Genellikle büroda çalışsalar da zaman zaman    santrallerde gürültülü, şantiyelerde tozlu ortamlarda görev yapmaları gerekir. Elektrik dağıtımında çalışanlar ise görevlerini açık havada yürütmektedirler. Elektrik mühendisleri çalışırken; inşaat, makine, elektronik, bilgisayar ve endüstri mühendisleri ile, tekniker ve teknisyenlerle, topoğraflarla, teknik ressamlarla, müteahhitlerle işbirliği halindedirler.
 
ÇALIŞMA ALANLARI  VE  İŞ BULMA  OLANAKLARI
 
–         Kamu sektöründe; Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş., İller Bankası, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, Devlet Su İşleri, Türkiye Kömür İşletmeleri, Makine Kimya Enstitüsü, Türk Hava Yolları gibi makine ve sistem montajı yapan kuruluşlarda çalışırlar. Kendi bürolarını açabilirler.
–         Elektrik enerjisinin kullanım alanının yaygın olması, elektrik mühendislerine duyulan gereksinimi artırmaktadır.
–         Elektrik Mühendisliği programını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar Elektrik Öğretmeni olarak da çalışabilirler.
 

 


 
Meslek eğitimi, mühendislik fakültelerinin “Elektrik Mühendisliği”, “Elektrik-Elektronik Mühendisliği” bölümlerinde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
İlgili bölüme, lise mezunlarının katılabileceği Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilmektedir. Bölüm için yeterli ” Sayısal (SAY-2)” puan almak gereklidir.
 

 


 
Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimin ilk yılında Matematik, Fizik ve Kimya derslerine ağırlık     verilir. Bu derslerin yanısıra daha sonra yapılacak uygulamalarda kullanacağı bilgisayar    programlaması, teknik çizim ve ekonomi konulu dersler okutulur. Ayrıca bu bölümlerde       araştırma ve geliştirme faaliyetleri için ayrılmış alanda uygulama yapabilecekleri labaratuar olanakları da bulunmaktadır. Eğitim süresince staj yapma ve bitirme ödevi hazırlama zorunluluğu vardır.
 

 


 
–         Elektrik mühendisleri, başmühendislik, grup mühendisliği, şantiye şefliği gibi pozisyonlara yükselebilirler. Ayrıca çalıştıkları işletmelerde çeşitli kademelerde yöneticilik yapabilirler.
–         Lisansüstü eğitim yapabilirler (yüksek lisans, doktora ).
BENZER MESLEKLER: Elektronik mühendisliği, nükleer enerji mühendisliği.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
–         Meslek eğitimi süresince Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ nca verilen öğrenci kredisi ile şartları  uyan öğrenciler çeşitli kuruluşların vermiş olduğu burslardan yararlanabilirler.
–         Eğitim sonrası, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar, teknik hizmet sınıfından ücret alır, zam ve tazminatlarından yararlanırlar. Özel işyerlerinde çalışanlar için, mesleğin ilk yıllarında ücret biraz düşük, deneyim kazandıktan sonra, yabancı dil bilgisi de olanların ücret düzeyleri yüksektir
 

 


 
–        İlgili eğitim kurumları,
–        Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl  Müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
         , eğitim , meslek , türkiye , kurumu , mühendisliği , mühendisleri , ücret , çalışanlar , araştırma , programını ,         , işbirliği , mühendisi , makine , bilgisayar , eğitimin , süresi , süresince , öğrenci
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları ELEKTRİK MÜHENDİSİ olabilir,
ELEKTRİK MÜHENDİSİ mesleğinin zorlukları,
ELEKTRİK MÜHENDİSİ nerelerde çalışabilir,
ELEKTRİK MÜHENDİSİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
ELEKTRİK MÜHENDİSİ nedir,
ELEKTRİK MÜHENDİSİ ne iş yapar,
ELEKTRİK MÜHENDİSİ nasıl olunur,
ELEKTRİK MÜHENDİSİ maaşı,
ELEKTRİK MÜHENDİSİ çalışma koşulları,
ELEKTRİK MÜHENDİSİ meslek tanımı,
ELEKTRİK MÜHENDİSİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

ELEKTRİK MÜHENDİSİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Elektrik Müfettişi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Elektrik Mühendisi (Genel) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir