Elektrik Teknisyeni (Yüksek Voltaj) ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

ELEKTRİK TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
ELEKTRİK TEKNİSYENİ

 


 
Elektrik enerjisinin üretimi, dağıtımı ve kullanılması ile ilgili her türlü tesisatın, elektrik makinelerine kumanda sistemlerinin kurulması, işletilmesi, bakım ve onarımını elektrik mühendisi ve elektrik teknikeri nezaretinde yapan kişidir.
 

 


 
–     Ev, ticari kuruluş, fabrika, atölye ve benzeri yerlerde bulunan elektrik tesisatını, ek ve yeni tesisler için elektrikli ekipmanları, proje, şema ve standartlara uygun olarak kurar, işletmeye hazır hale getirir,
–     Elektrik sistem ve teçhizatının bakımı ve onarımı işlemlerine yardımcı olur,
–     Devre şemalarının geliştirilmesi için deneyler ve testler yapar.
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
–        Ampermetre, voltmetre, ohmmetre, galvanometre, multimetre vb. ölçme ve kontrol cihazları,
–        El matkabı, havya, pense, tornavidalar, kargaburnu, kontrol kalemi vb.
–        Çeşitli kablo, duy, fiş, yalıtım malzemeleri gibi elektrikli araç ve gereçleri kullanır.
 

 


 
Elektrik teknisyeni olmak isteyenlerin;
–     Elleri ve gözleri sağlam (renk körlüğü olmayan),
–     Ortalamanın üstünde genel yeteneğe sahip,
–     Mekanik konulara ilgili ve yetenekli,
–     Dikkatli, tedbirli ve sabırlı ,
–     Tırmanma ve uzanma gibi bedensel çalışmaları yapabilecek kadar güçlü ve dayanıklı,
–     Sorumluluk duygusu gelişmiş
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Elektrik teknisyenleri inşaatlarda, elektrik santrallerinde çalışırlar. Çalışma ortamı tesisatın kurulduğu yere göre değişir ama genellikle kapalı ortamlarda görev yaparlar. Elektrik dağıtım sistemlerindeki bozuklukları onarırken değişik hava koşullarında, yüksek yerlere tırmanarak zor şartlarda çalışmaları gerekebilir. Görevi yaparken dikkatsizlik önemli kazalara yol açabilir. Elektrik teknisyeni birinci derecede cihaz, alet ve malzeme ile ilgilidir ancak, zaman zaman birlikte görev yaptığı kimselerle ve müşterilerle iletişime girebilir.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Elektrik teknisyeni olarak iş bulma olanağı oldukça fazladır. Elektrik teknisyenlerinin kamu ve özel sektöre ait kurum ve kuruluşların elektrikle ilgili birimlerinde, elektrik santrallerinde, elektrikli cihaz ve makinelerin kullanımının söz konusu olduğu işpiyasasının çeşitli dallarında çalışma olanakları bulunmaktadır. Kanunlarla belirlenen şartları yerine getirmeleri durumunda, kendi işyerlerini açabilirler. 
 

 


Mesleğin eğitimi Endüstri meslek ve Anadolu meslek liseleri, çok programlı meslek liseleri, teknik ve Anadolu teknik liseleri elektrik bölümlerinde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Anadolu Meslek ve Anadolu Teknik liselerine girebilmek için; Orta Öğretim Öğrenci Seçme  ve Yerleştirme Sınavına girerek başarılı olmak gerekmektedir. Endüstri meslek lisesi  ve Çok proğramlı liselere gierbilmek için İlköğretim  mezunu olmak gerekmektedir.
 

 


 
–     Endüstri meslek liseleri ve çok programlı meslek liselerinde 4 yıllık, teknik liseler ve Anadolu meslek liselerinde de 4 yıllık, Anadolu teknik liselerinde ise 4 yıllık, eğitim programlarına yer verilmektedir.
Endüstri meslek liselerinde okulda teorik, işletmede pratik meslek eğitimi verilmektedir.
–     Eğitim süresince, genel kültür dersleri ve mesleki yeterlilik kazandıran meslek derslerinin eğitimi verilmektedir.
 

 


 
–        Meslek liselerinin “Elektrik”  bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik ve Elektronik Teknikerliği, Elektronik Haberleşme, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Otomasyon, Ev Cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik Santralları, Mekatronik, Otomotiv ile Radyo ve Televizyon Tekniği ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
 
–        Ayrıca meslek liselerinin elektrik  bölümünden mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve “Elektrik Öğretmenliği”, “Havacılık Elektrik ve Elektroniği (Sivil Havacılık Yüksek okulu)” ile “Uçak Elektrik-Elektronik (Sivil Havacılık YO) lisans programını  tercih etmeleri durumunda ek puan alarak diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler
–        Elektrik teknisyenleri, çalıştıkları kurum, kuruluş ve işletmelerde ustabaşı, şef olabilirler.
 
BENZER MESLEKLER: – Elektronik Teknisyenliği, Endüstriyel Elektronik Teknisyenliği.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Döner sermayesi olan endüstri meslek liselerinin ve benzeri liselerin okul atölyelerinde, uygulamalı olarak eğitim gören öğrencilere “İşçi hakkı” olarak bir ödenek verilmektedir. 3308 Sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu gereğince işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere asgari ücretin % 30’undan az olmamak üzere ücret ödenmektedir.
 Elektrik teknisyeni olarak işe ilk başlanıldığında, asgari ücret üzerinden bir kazanç elde edilmektedir. Bu kazançta, deneyime, işteki pozisyona, çalışılan yerin yapısı ve büyüklüğüne göre 2-3 kat artış olabilmektedir.
 

 


 
–     İlgili Eğitim Kurumları,
–     Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
meslek ,      ,         , anadolu , eğitim , teknisyeni , endüstri , verilmektedir , liseleri , eğitimi , liselerinde , elektrikli , liselerinin , ücret , endüstriyel , mezun , cihaz , yıllık , teknisyenliği , mesleğin
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları ELEKTRİK TEKNİSYENİ olabilir,
ELEKTRİK TEKNİSYENİ mesleğinin zorlukları,
ELEKTRİK TEKNİSYENİ nerelerde çalışabilir,
ELEKTRİK TEKNİSYENİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
ELEKTRİK TEKNİSYENİ nedir,
ELEKTRİK TEKNİSYENİ ne iş yapar,
ELEKTRİK TEKNİSYENİ nasıl olunur,
ELEKTRİK TEKNİSYENİ maaşı,
ELEKTRİK TEKNİSYENİ çalışma koşulları,
ELEKTRİK TEKNİSYENİ meslek tanımı,
ELEKTRİK TEKNİSYENİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

ELEKTRİK TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

ELEKTRİK TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Elektrik Teknisyeni (Genel) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir