Elektrik Tesisatçısı (Bina) ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

ELEKTRİK TESİSATÇISI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
ELEKTRİK TESİSATÇISI

 


 
Bina içinde ve dışında, yüksek gerilim tesisatı hariç elektrik tesisatının yapılması, bakımı ve arızalarının giderilmesi işini yapan kişidir.                   
 

 

   
 
Elektrik tesisatçılarının yetki ve sorumlulukları “Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Yönetmeliği”nde belirtilmiştir. Buna göre;
–     Bağlantı gücü 16 KW ‘a  kadar olan binaların elektrik içi tesislerinin plan, proje, resim ve hesaplarını hazırlar,
–     Bağlantı gücü 75 KW’ 400 volta kadar olan tesislerin elektrik iç tesisatını yapar,
–     Bağlantı gücü 500 KW, 400 volta kadar olan tesisleri işletir,ve bakımını yapar,
–     Kendileri tarafından yapılan tesislerin; bakım, muayene bağlantı ve kabulü için gerekli işlemleri tamamlar.
 

 


 
–     Avometre (ampermetre, voltmetre, ohmetre) wattmetre, sayaç,
–     El matkabı, havya, pense, tornavida, kargaburun, kontrol kalemi, çekiç, keski, yan keski vb.,
–     PVC (plastik) boru ve spiral (bükülgen), boru, klavuz, yalıtım malzemeleri, duylar, anahtar ve priz çeşitleri, (sıvaüstü, ankestra, antgron) enerji dağıtım tabloları, sigorta ve şalter çeşitleri.
 

 


 
Elektrik tesisatçısı olmak isteyenlerin,
–     Ortalamanın üzerinde genel yeteneğe sahip,
–     Elleri ve gözleri sağlam (renkleri ayırdedebilen),
–     Dikkatli, tedbirli,
–     Yönergeyi izleyebilen,
–     Tırmanma ve uzanma gibi bedensel çalışmaları yapabilecek kadar güçlü ve dayanıklı,
–     Sorumluluk duygusu gelişmiş
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Bina içinde ve dışında görev yaparlar. Çalışma ortamı tesisatın kurulduğu yere göre değişir ama genelde kapalı ortamlarda görev yaparlar. Elektrik tesisatının yapımı ve arızalarının giderilmesinde değişik hava koşullarında, yüksek yerlere tırmanarak zor şartlarda çalışmaları gerekebilir.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Elektrik tesisatçılarının iş bulma olanakları oldukça geniştir.  Genelde  özel sektöre ait işletmelerde çalışma olanakları bulunmaktadır. Kanunlarda belirlenen şartları yerine getirmeleri durumunda, kendi işyerlerini açabilmektedirler.   
 

 


 
Yeterli sayıda çırak müracaatı olması durumunda, Türkiye genelindeki tüm mesleki eğitim merkezlerinde bu mesleğe yönelik eğitim programları düzenlenmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
–     En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
–     14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.
–     Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
–     Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.
 

 


 
Elektrik tesisatçısı mesleğinin eğitim süresi lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1,5 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 3 yıldır. Haftanın 1 günü okulda teorik, 5 günü ise işletmelerde pratik olarak meslek eğitimi verilmektedir.
Bu meslek dalında tüm mesleklerin çıraklık eğitimi programlarında ortak olarak okutulan Genel Bilgi derslerinin yanı sıra Teknik Resim, Meslek Resmi, Meslek Bilgisi ve Elektrik Bilgisi dersi verilmektedir.        
Eğitim Süresince; Temel elektrik terimlerini, devre çeşitlerini ve temel elektrik kanunları ile ilgili teorik ve pratik olarak dersler verilmektedir. Çıraklara teorik olarak tesisatların yapımı, kullanılan gereçlerin özelliklerini, bağlantılarını, elektrik makinelerinin prensiplerini, elektrik kanunlarını, kumanda devrelerini, ölçü aletlerinin  bağlantılarını, elektrik tesisat projelerinin çizimi ve okuması öğretilmektedir.
 

 


 
–     Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Elektrik tesisatçısı mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır.
–        Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması  zorunludur.
BENZER MESLEKLER: Bakım elektrikçisi, elektrik teknisyeni.
 
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
3308 Sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu gereğince işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari  ücretin %30’undan az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir.
Eğitim gören adayların iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır.
Elektrik tesisatçısı olarak ilk işe başlanıldığında asgari ücret üzerinden bir gelir elde edilmektedir. Bu kazançta, tecrübe arttıkça ve işteki pozisyonu, çalışılan yerin yapısı ve büyüklüğüne göre 2-2,5  kat artış olabilmektedir.
Kendi işini kurduğunda  asgari ücretin 4-5 katı gelir elde edebilmektedir.
 

 


 
–     İlgili Eğitim Kurumları,
–     Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
     , eğitim , meslek , çıraklık , eğitimi , teorik , tesisatçısı , bağlantı , mesleki , türkiye , çalışma , işletmelerde , süresi ,      bağlantı gücü , ücret , usta , verilmektedir , meslekte , eğitimine , gücü
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları ELEKTRİK TESİSATÇISI olabilir,
ELEKTRİK TESİSATÇISI mesleğinin zorlukları,
ELEKTRİK TESİSATÇISI nerelerde çalışabilir,
ELEKTRİK TESİSATÇISI mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
ELEKTRİK TESİSATÇISI nedir,
ELEKTRİK TESİSATÇISI ne iş yapar,
ELEKTRİK TESİSATÇISI nasıl olunur,
ELEKTRİK TESİSATÇISI maaşı,
ELEKTRİK TESİSATÇISI çalışma koşulları,
ELEKTRİK TESİSATÇISI meslek tanımı,
ELEKTRİK TESİSATÇISI görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

ELEKTRİK TESİSATÇISI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Elektrik Tesisat ve Pano Montörü ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Elektrik Tesisatçısı (Bina) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir