Elektronik Mühendisi (Genel) ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

ELEKTRONİK MÜHENDİSİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
ELEKTRONİK MÜHENDİSİ

 


 
Her türlü elektronik alet ve iletişim sistemlerinin planlanması, yapımı, işletilmesi ve geliştirilmesi konularında çalışan teknik elemandır.
 

 


 
Elektronik mühendisinin çalışma alanları çok geniş olduğundan, görevler ve yapılacak işler çalışılan alanlara göre farklılıklar göstermektedir. Haberleşme, tıp, bilgisayar, meteoroloji, ulaşım, elektronik mühendisinin belli başlı çalışma alanlarıdır. Elektronik mühendisliği elektrik mühendisliğinden farklı olarak zayıf akımlarla ilgilenen bir daldır.
–         Yukarıda belirtilen alanlarda kullanılacak elektronik alet ve sistemlerini tasarlar,
–         Sistemlerin bağlantılarını yapar,
–         Sistemleri çalıştırır ve geliştirir,
–         Elektronik sistem ve cihazlarla ilgili araştırma-geliştirme faaliyetlerine katılır,
–         Üretim aşamalarında kalite kontrolü yapar.
 

 


–         Ölçü aletleri; avometre, ampermetre, voltmetre, vatmetre, osiloskop,
–         Bunların dışında uzmanlaşılan alana göre pekçok alet ve ekipmanla çalışır
–         Bilgisayar.
 

 


 
Elektronik mühendisi olmak isteyenlerin;
–         Üst düzeyde bir genel akademik yeteneğe sahip,
–         Fen alanına özellikle fizik konularına ilgi duyan,
–         Tasarım gücü kuvvetli, yaratıcı,
–         Dikkatli, sorumluluk sahibi,
–         İşbirliği halinde çalışabilen, yeniliklere açık
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Elektronik mühendisleri elektronik alet ve cihaz üreten, bunların bakımını yapan fabrikalarda, atölyelerde çalışırlar. Ortam temiz ve sakindir. Bazan işin niteliğine göre özel olarak düzenlenmiş ortamlarda çalışmak gerekebilir. Elektronik mühendisi çalışmalarında birinci derecede alet ve cihazların tasarımı ile uğraşır, yani zihinsel bir faaliyet yürütür. Çalışırken diğer mühendislerle, tekniker ve teknisyenlerle, teknik ressamlarla iletişim halindedir.
 
 

 


 
İşletmelerde otomasyon sürecinin başlaması ve üretimin olduğu her sektörde elektronik sistemlerinin kullanılması nedeniyle, bu mesleğin çalışma alanı geniştir. Elektronik mühendisleri kamu kurumlarında, özellikle Türk Telekom, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, Askeri Elektronik Sanayi ve Türk Hava Yolları’nda çalışabilmektedirler. Olanakları elverenler kendi işyerlerini de açabilirler.
 
Elektronik Mühendisliği programını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar Elektronik/Telekomünikasyon Öğretmeni olarak da çalışabilirler.
 

 


 
Meslek eğitimi mühendislik fakültelerinin Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY-2)” puan almak gerekmektedir. (Elektrik-elektronik mühendisliği bölümü olarak eğitim veren üniversitelerde ilk üç yıl aynı dersler alındıktan sonra 4. yıl öğrenciler kendi isteklerine bağlı olarak elektronik bölümünü seçebilirler.)
 
 

 


 
Bölümün amacı, elektronik konularını gerçek hayata aktarmak ve uygulama alanında uzman eleman  yetiştirmektir.  Özellikle  laboratuar  çalışmalarının  ağırlıklı  olduğu  4  yıllık eğitim süresince Matematik, Fizik, Kimya derslerinden başka, Devre Analizine Giriş, Devre Teorisi, Elektromanyetik Teorisi, Sayısal Elektronik, Mikrodalgalar, İletişim, Mikro İşlemlere Giriş gibi yoğun mühendislik dersleri verilmektedir. 
 

 


 
Bu meslekte ilerleme, yüksek lisans ve doktora eğitimi ile olanaklıdır. Elektronik mühendisleri çeşitli işyerlerinde yönetici konuma da gelebilirler.
BENZER MESLEKLER: Elektrik, bilgisayar,  telekomünikasyon (haberleşme) mühendisliği,
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
–         Eğitim süresince şartları uygun olanlar öğrenim kredisi, harç kredisi ve burs alabilirler.
–         Eğitimi tamamlayanlar kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyorlarsa teknik hizmet sınıfının ücretini alır, zam ve tazminatından yararlanırlar. Özel işyerlerinde çalışanlarda ise ilk yıllarda genellikle biraz düşük olan ücret deneyim kazandıkça artmaktadır.
–         Kendi işlerini kuranlarda ise kazanç değişkendir.
 

 


 
–         İlgili Eğitim Kurumları,
–         Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–         Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
         , mühendisliği , alet , meslek , eğitim , giriş , mühendisleri , eğitimi , kurumu , mühendisi , türkiye , programını , çalışma , iletişim , haberleşme , bilgisayar , teorisi , meslekte , devre , süresince
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları ELEKTRONİK MÜHENDİSİ olabilir,
ELEKTRONİK MÜHENDİSİ mesleğinin zorlukları,
ELEKTRONİK MÜHENDİSİ nerelerde çalışabilir,
ELEKTRONİK MÜHENDİSİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
ELEKTRONİK MÜHENDİSİ nedir,
ELEKTRONİK MÜHENDİSİ ne iş yapar,
ELEKTRONİK MÜHENDİSİ nasıl olunur,
ELEKTRONİK MÜHENDİSİ maaşı,
ELEKTRONİK MÜHENDİSİ çalışma koşulları,
ELEKTRONİK MÜHENDİSİ meslek tanımı,
ELEKTRONİK MÜHENDİSİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

ELEKTRONİK MÜHENDİSİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Elektronik Montörü (Tıbbi Teçhizat) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Elektronik Mühendisi (Genel) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir