Elektronik Teknisyeni (Genel) ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

ELEKTRONİK TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
ELEKTRONİK TEKNİSYENİ

 


 
Her türlü elektronik tezgah, donanım, tesis ve cihazların kurulmasını, bakım ve onarımını elektronik mühendisi ve elektronik teknikeri nezaretinde yapan kişidir.
 

 

   
 
Belirlenmiş teknik standartlara göre;
–     Elektronik cihazların bakım, onarım, tesis, montaj işlerini yapar,
–     Gereğinde elektronik devreleri kurar, gerekli ayarlamaları yapar,
–     Ekip halinde çalışmalarda işi organize ederek ekibin verimli çalışmasını sağlar,
–     Gerekli kayıtları tutar, raporları hazırlar, yapılan işlerle ilgili parça, yedek parça, malzeme ve elemanların sağlanması için önerilerde bulunur, stok seviyelerini kontrol eder ve tedarik edilmesi için ilgililere bildirir,
–     Çalışılan yerin düzen ve temizliğinden sorumlu olur, iş güvenliği koşullarına uyulmasını sağlar,
–     Gerekli durumlarda ekibinin eğitimini sağlar.
 

 


 
–       Çeşitli elektronik ölçü aletleri,
–       Lehim makine ve havyaları,
–       Çeşitli el takımları,
–       Çeşitli güç kaynakları,
–       Elektronik devre elemanları,
–       Dijital deney setleri ve test cihazları,
–       Bilgisayar.
 

 


 
Elektronik teknisyeni olmak isteyenlerin;
–  Elleri, gözleri ve kulakları sağlam,
–  Ortalamanın üstünde genel yeteneğe,
–  Mekanik yeteneğe ve ilgiye sahip,
–  Şemayı okuyabilmek için şekil ilişkilerini görebilen,
–  Ayrıntıları algılayabilen,
–       Aynı anda bir çok şeyi görebilen
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Elektronik teknisyenleri, elektronik cihaz yapım ve tamir atölyelerinde çalışırlar. Elektronik teknisyeni görevini genellikle oturarak yapar ve birinci derecede alet ve malzemelerle ilgilidir.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Elektronik araç üreten fabrikalarda, elektronik sistemleri kullanan kurum ve kuruluşlarda, elektronik mamullerin üretildiği fabrika ve atölyelerde iş bulma olanakları vardır.
 

 


Mesleğin eğitimi;  Endüstri meslek liseleri, Teknik liseler,Anadolu teknik liseleri ve Anadolu meslek liselerinin elektronik bölümünde verilmektedir. Meslek liselerinin büyük bir bölümünde elektronik bölümü bulunmaktadır.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Endüstri meslek liselerine giriş için ilköğretim okulu mezunu olmak ve okula giriş koşullarını taşımak gereklidir. Anadolu Meslek ve Anadolu Teknik liselerine giriş için ise Milli Eğitim Bakanlığınca merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavını  kazanmak gerekmektedir.
 
 

 


 
Meslek eğitim süresi; bütün okul türlerinde 4 yıldır. Endüstri meslek liselerinde 1.yıl okulda temel eğitim verilir. Eğitim süresince okulda genel kültür dersleri uygulama derslerinide atölye ve işletmelerde görürler.
 

 

  
 
Meslek liselerinin “Elektronik”  bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri taktirde,  Biyomedikal cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik-Elektronik, Elektrik-Elektronik Teknikerliği, Elektronik Haberleşme, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Otomasyon, Ev Cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik Santralleri, Mekatronik, Otomotiv  Radyo-Televizyon Tekniği, ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. 
Ayrıca meslek liselerinin elektronik  bölümünden mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve Elektronik Öğretmenliği,  Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Mekatronik Öğretmenliği,  Havacılık Elektrik ve Elektroniği (Sivil Havacılık Yüksek okulu) Uçak Elektrik-Elektronik (Sivil Havacılık YO), Elektronik ve Haberleşme Öğretmenlği lisans programlarını   tercih etmeleri durumunda  ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
Elektronik teknisyenleri, çalıştıkları kuruluş ve işletmelerde ustabaşı, şef olabilirler.
BENZER MESLEKLER:  Uçak Elektroniği Teknisyeni,  Tıp Elektroniği Teknisyeni,  Elektrik Teknisyeni, Bilgisayar Donanım Teknisyeni, Telekomünikasyon Teknisyeni, Endüstriyel Elektronik Teknisyeni.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Öğrencilere endüstri meslek liselerinde ve teknik liselerde işletmelerde yapacakları beceri eğitiminde asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret verilir.
Meslek eğitimi bittikten sonra, kendini yetiştirme durumuna bağlı olarak, ücretlerde farklılıklar olmaktadır. Başlangıçta asgari ücretle çalışılabildiği gibi, asgari ücretin 3-4 katına kadar ücret alanlar da mevcuttur.
 

 


 
–     İlgili Eğitim Kurumları,
–     Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
meslek ,      , teknisyeni ,        , eğitim , endüstri , anadolu , liselerinin , giriş , mezun , işletmelerde , elektroniği , havacılık , öğretmenliği , endüstriyel , merkezi , asgari , ücret , bilgisayar , gerekli
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları ELEKTRONİK TEKNİSYENİ olabilir,
ELEKTRONİK TEKNİSYENİ mesleğinin zorlukları,
ELEKTRONİK TEKNİSYENİ nerelerde çalışabilir,
ELEKTRONİK TEKNİSYENİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
ELEKTRONİK TEKNİSYENİ nedir,
ELEKTRONİK TEKNİSYENİ ne iş yapar,
ELEKTRONİK TEKNİSYENİ nasıl olunur,
ELEKTRONİK TEKNİSYENİ maaşı,
ELEKTRONİK TEKNİSYENİ çalışma koşulları,
ELEKTRONİK TEKNİSYENİ meslek tanımı,
ELEKTRONİK TEKNİSYENİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

ELEKTRONİK TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

ELEKTRONİK TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Elektronik Teknisyeni (Genel) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir