ENDÜSTRİ BİTKİLERİ YETİŞTİRME VE DEĞERLENDİRME TEKNİKERİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

ENDÜSTRİ BİTKİLERİ YETİŞTİRME VE DEĞERLENDİRME TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
ENDÜSTRİ BİTKİLERİ YETİŞTİRME VE DEĞERLENDİRME TEKNİKERİ
ENDÜSTRİ BİTKİLERİ YETİŞTİRME VE DEĞERLENDİRME TEKNİKERİ
 

 


Kaliteli endüstri bitkilerinin yetiştirilmesi ve sanayide değerlendirilmesinde ziraat mühendisine yardımcı eleman olarak çalışan kişidir.
 

 


 
–        Endüstri bitkisi hastalıklarına karşı yöntemler belirler,
–        Çeşitli endüstri bitkilerin yetiştirilmesi için uygun toprağı belirler,
–        Tohumların ekilmesi, dikilmesi, gübrelenmesi, ilaçlanması, ve ürünün toplanarak değerlendirilmesi ile ilgili zaman ve yöntemleri belirler,
–        Bitki türlerinin iyileştirilmesi, sulanması ve değerlendirilmesi konularında yöntemler belirler,
–       Toplanan ürünlerin sınıflandırılması, korunması, depolanması, ambalajlanarak değerlendirilmesi  (pazarlanması) ile ilgili yöntemler belirler ve uygular,
–        Yukarıda belirtilen konularda üreticilere bilgiler verir.
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
–        İlaçlama, sulama, hasat toplama ve depolama aletleri,
–        Traktör ve pulluk,
–        Topoğrafik aletler,
–        İlaçlar, tohumlar, fidanlar ve aşılar,
–        Otoglar,
–        Ölçme ve kontrol aletleri (Spektrofotometre, Mikroskop, Pehometre, Cephometre, İnksilatör).
 

 


 
Endüstri  bitkileri  yetiştirme ve değerlendirme teknikeri olmak isteyenlerin;
·      Biyoloji ve ekonomi konularına  ilgili,
·      Hem kapalı ortamda (laboratuar) hem de açık havada çalışmaktan hoşlanan,
·      İnceleme ve araştırmaya meraklı,
·      Bitki yetiştirmekten hoşlanan,
·      Bedence sağlam
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Endüstri  bitkileri yetiştirme ve değerlendirme teknikerleri; bitkilerin yetiştirildiği tarlalarda ve bahçelerde açık havada, tohumların fiziksel ve biyolojik değerlerinin saptandığı laboratuarlarda bu bitkilerin işlendiği fabrikalarda kapalı alanlarda çalışırlar. Arazide çalışırken çamurlu, tozlu, soğuk veya sıcak bir ortamda bulunabilirler. Laboratuarlarda ise kimyasal maddelerle çalışmalar yapacakları zaman kimyasal kokulara, gübre ile ilgili çalışmalar sırasında gübre kokularına maruz kalabilirler. Endüstri bitkileri yetiştirme ve değerlendirme teknikerleri; çiftçiler, meslek odaları mensupları, meslektaşları ve ziraat teknisyenleriyle iletişim halinde çalışırlar.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI 
 
Meslek elemanları; Tarım makine, şeker, ayçiçeği, tütün, sebze, salça ve konserve, yağ ve pamuk fabrika ve imalathanelerinde ve bunlarla ilgili kuruluşlarda, Tarım ve Köy İşleri, Bayındırlık ve İskan, Çevre Bakanlıkları ile Devlet Planlama Teşkilatı, tohumculuk, fidancılık, ilaç, pamuk, fıstık vb. araştırma merkezlerinde, devlet üretme çiftliklerinde, özel çiftliklerde ve danışmanlık bürolarında iş bulma imkanına sahiptirler.
 

 

  
Meslek eğitimi, üniversitelerin bağlı meslek yüksekokullarının “Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme” bölümünde verilmektedir.
 

 

 
Meslek liselerinin; Boya Teknolojisi, Endüstriyel Boya Ve Dekorasyon, Endüstriyel Boyacılık, Kimya, Lastik Teknolojisi, Petrokimya,Plastik İşleme, Plastik Teknolojisi, Proses, Sanayi Boyacılığı ve Uygulama Tekniği, Sınai Boya, Çay Teknolojisi, Süs Bitkileri, Tarım, Ziraat, Tarım Teknolojisi, Peyzaj, Genel Ziraat, Makine(Tarım Meslek Lisesi), Makine-Tarım Teknolojisi, bölümlerinden mezun olanlar “Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.
 
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-1)” puanı almaları halinde sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.
 

 


Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.
Eğitim süresince verilen dersler şunlardır:
Ekoloji ve Çevre, Meteoroloji, Tarla Tarımı, Toprak ve Gübre, Tarım Makineleri, Sulama, Tarımsal Ekoloji, Sebze Yetiştirme, Bitki Islahı, Salça, konserve, Şeker Yağ ve Salamura Teknolojileri, Mikrobiyoloji, Endüstri Bitkileri Hastalıkları, Standardizasyonu ve Zararlıları, Toprak Koruma, Araştırma Teknikleri ve Mesleki Uygulama.
 

 


 
·      “Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme” ön lisans programını başarı ile  bitirenler, ÖSYM tarafından açılan  Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) başarılı   oldukları takdirde,
·      Bitkisel Üretim,
·      Gıda Mühendisliği lisans programlarına   dikey geçiş yapabilirler.
BENZER  MESLEKLER :Bahçe bitkileri teknikeri, Fidan / fidecilik teknikeri, Bağcılık teknikeri, Ziraat mühendisi (bitkisel üretim).
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Koşulları uyan öğrenciler, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumunun öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler.
40 günlük staj  süresince işletmeler öğrenciye bir miktar ücret ödemektedir. Bu ücret işletmelerin ücret politikasına göre değişmektedir.
Eğitim sonrası kazanç çalışılan kurumun statüsüne, çalışma süresine, üstlenilen sorumluluk derecesine göre değişmektedir.
Kamu sektöründe çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre ücret almakta, özel sektörde çalışanlar ise; çalışılan işyerinin büyüklüğü, kişinin bilgisi, tecrübesi, yeteneği, çalışma kapasitesi ve sektörün ücret düzeyine göre belirlenmektedir.
          

 


 
·      İlgili Eğitim Kurumları,
·      Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
·      Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
meslek , ·      ,         , bitkileri , yetiştirme , endüstri , tarım , ücret , teknikeri , değerlendirme , ziraat , belirler , eğitim , “endüstri bitkileri yetiştirme , devlet , yöntemler , makine , gübre , bitkilerin , “endüstri
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları ENDÜSTRİ BİTKİLERİ YETİŞTİRME VE DEĞERLENDİRME TEKNİKERİ olabilir,
ENDÜSTRİ BİTKİLERİ YETİŞTİRME VE DEĞERLENDİRME TEKNİKERİ mesleğinin zorlukları,
ENDÜSTRİ BİTKİLERİ YETİŞTİRME VE DEĞERLENDİRME TEKNİKERİ nerelerde çalışabilir,
ENDÜSTRİ BİTKİLERİ YETİŞTİRME VE DEĞERLENDİRME TEKNİKERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
ENDÜSTRİ BİTKİLERİ YETİŞTİRME VE DEĞERLENDİRME TEKNİKERİ nedir,
ENDÜSTRİ BİTKİLERİ YETİŞTİRME VE DEĞERLENDİRME TEKNİKERİ ne iş yapar,
ENDÜSTRİ BİTKİLERİ YETİŞTİRME VE DEĞERLENDİRME TEKNİKERİ nasıl olunur,
ENDÜSTRİ BİTKİLERİ YETİŞTİRME VE DEĞERLENDİRME TEKNİKERİ maaşı,
ENDÜSTRİ BİTKİLERİ YETİŞTİRME VE DEĞERLENDİRME TEKNİKERİ çalışma koşulları,
ENDÜSTRİ BİTKİLERİ YETİŞTİRME VE DEĞERLENDİRME TEKNİKERİ meslek tanımı,
ENDÜSTRİ BİTKİLERİ YETİŞTİRME VE DEĞERLENDİRME TEKNİKERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

ENDÜSTRİ BİTKİLERİ YETİŞTİRME VE DEĞERLENDİRME TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Endüstri İlişkileri Öğretim Üyesi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir