ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK TEKNİSYENİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK TEKNİSYENİ

 


 
Fabrika ve atölyelerde kullanılan çeşitli elektronik makine ve araçların kurulması, bakımı ve onarımı ile ilgili işleri yapan kişidir.
 

 

   
 
Endüstriyel kuruluşlardaki;
–     İş tezgahlarının motor kumandalarını yapar,
–     Mevcut makine ve aletlerdeki elektronikle ilgili bozuklukları giderir,
–     Makine, alet ve elektronik sistemlerin elektronikle ilgili bakımını yapar,
Mevcut tesisi gelişen teknolojiye
 

 


 
–     Zaman sabiteleri,
–     Röleler, Tiryak ve Diyaklar,
–     Optik elemanlar ve devreleri,
–     Motor kontrol devreleri, ısı kontrol devreleri,
–     Elektronik devre ölçü aletleri,
–     Mikroişlemciler,
–     Bilgisayar, ilgili yazılımlar ve donanım elemanları.
 

 


 
Endüstriyel elektronik teknisyeni olmak isteyenlerin;
–       Fizik, özellikle elektronik konularına ilgi duyan ve bu alanda başarılı,
–       Gözünü ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
–       Dikkatini yoğunlaştırabilen, sabırlı,
–       Kapalı ve gürültülü ortamlarda çalışmaktan rahatsız olmayan
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Endüstriyel elektronik teknisyenleri kapalı ve gürültülü ortamlarda çalışırlar ve görevlerini çoğu kez ayakta yürütürler. Çalışırken birinci derecede alet ve makinelerle ilgilidirler. Endüstriyel elektronik teknisyenleri, endüstriyel elektronik teknikerleri ve elektronik mühendislerinin gözetiminde görev yaparlar.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
–        Elektroniğin sanayiye uygulanması gittikçe yaygınlaşmaktadır. Teknik ilerledikçe hemen her makinenin kontrolü otomatik kontrole dönüşmekte, bu kontrolde de genellikle elektronik bir devre kullanılmaktadır.
–        Endüstri alanındaki gelişmeler elektroniğin bu dalının önemini artırırken bu alanda yetişmiş teknik eleman ihtiyacını da artırmaktadır. Dolayısıyla istihdam alanı oldukça geniş bir daldır. İşsiz kalma riski yok denecek kadar azdır.
 

 

  
Mesleğin eğitimi, Anadolu Teknik Liseleri, Anadolu Meslek Liseleri, Teknik Liseler ve Endüstri Meslek Liselerinde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Anadolu Teknik Liselerine ve Anadolu Meslek Liselerine  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olan ve bu bölümü tercih eden öğrenciler alınmaktadır.
Ayrıca, endüstri  meslek liseleri ile çok programlı liselerin elektrik, elektronik bölümü 1. sınıfında doğrudan sınıf geçen ve ilgili bazı derslerden gerekli başarı ortalamasını tutturan öğrenciler isterlerse teknik lisede endüstriyel elektronik bölümüne devam edebilirler.
Endüstri Meslek liselerine  girebilmek için  ise  ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir.
 

 


 
–     Anadolu Teknik Liselerinde ve Anadolu Meslek liselerinde 4 yıldır. Teknik Liselerde ve Endüstri Meslek Liselerinde de eğitim süresi 4 yıldır.
–     Teknik/meslek Liselerinde eğitim okulda teorik ve laboratuarda uygulamalı olarak yapılır Eğitim süresince  öğrenciler  genel kültür ve  meslek derslerini birlikte  alırlar.
 

 


 
Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinin “Endüstriyel Elektronik” bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde,  Biyomedikal cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik-Elektronik Teknikerliği, Elektronik Haberleşme, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Otomasyon, Ev Cihazları Teknolojisi,
Hidroelektrik Santralleri, Mekatronik, Otomotiv, Radyo-Televizyon Tekniği, ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Ayrıca, Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinin “Endüstriyel Elektronik” bölümünden mezun olanlar üniversitelerin Elektronik Öğretmenliği,  Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği, Mekatronik Öğretmenliği,  Havacılık Elektrik ve Elektroniği (Sivil Havacılık Yüksek okulu) Uçak Elektrik-Elektronik (Sivil Havacılık YO) lisans programlarını   tercih etmeleri durumunda  ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir
BENZER MESLEKLER:  Endüstriyel Elektronik Teknikerliği, Elektronik Teknisyenliği, Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi Teknisyenliği, Otomatik Kumanda Teknisyenliği, Elektrik-Elektronik Teknisyenliği.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Meslek lisesi öğrencilerine işletmelerde  beceri eğitiminde asgari ücretin  % 30’undan az olmamak üzere ücret almaya hak kazanırlar.
Eğitimden sonraki kazanç işyerinin kamu veya özel sektörde olmasına, işletmenin büyüklüğüne ve ücret politikasına, deneyim süresine göre değişmektedir. Yeni göreve başlayan bir Teknisyen asgari ücretin 2-3 katı kadar maaş alabilmektedir.
 

 


 
–     İlgili Eğitim Kurumları,
–     Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
meslek ,      , endüstriyel , anadolu , endüstri , eğitim , liselerinde ,        , teknisyenliği , öğretmenliği , alet , ücret , liseleri , mezun , merkezi , devreleri , havacılık , makine , kontrol , mekatronik
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK TEKNİSYENİ olabilir,
ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK TEKNİSYENİ mesleğinin zorlukları,
ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK TEKNİSYENİ nerelerde çalışabilir,
ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK TEKNİSYENİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK TEKNİSYENİ nedir,
ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK TEKNİSYENİ ne iş yapar,
ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK TEKNİSYENİ nasıl olunur,
ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK TEKNİSYENİ maaşı,
ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK TEKNİSYENİ çalışma koşulları,
ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK TEKNİSYENİ meslek tanımı,
ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK TEKNİSYENİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Endüstriyel Elektronik Teknisyeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Endüstriyel Kalıpçı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir