ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK TEKNİKERİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK TEKNİKERİ

 


Endüstride kullanılmak amacıyla veya günlük hayatta kullandığımız makine parçaları ile metal ve plastik türü ürünlerin kalıp tasarımını, ardışık ve seri olarak imalatını planlayan ve uygulamasını sağlayan kişidir.

 


–          İmal edilecek ürünün proje ve şartnamelerini inceler,
–          Üretilecek ürünün cinsine göre yapılacak kalıpta kullanılacak malzeme türünü belirler,
–          Tasarım halindeki kalıbın teknik resmini ve krokisini cizer veya cins ve miktarını belirler,
–          Kalıp örneklerinin tasarımını yapar ve kalıbı hazırlar,
–          Kalıbın denenmesinde ve parça üretiminde büyük önemi olan presleri iş güvenliği kurallarına uygun olarak bağlar,
–          Yapılacak üretimin niteliğine göre değişik türlerdeki kalıpları prese bağlayarak çeşitli parçaları üretir,
–          Yapılan kalıbı montaja hazırlar ve monte eder,
–          İstenilen standartta, hiçbir aksaklığa meydan vermeyecek şekilde kalıbı teslim eder.

 


  
–             Her türlü işleme ve talaşlı imalat tezgâhları (torna, tesviye, planya, matkap, saç kıvırma taşlama ve vargel tezgâhları, kesme tezgâhı vb.)
–             Soğuk ve sıcak şekillendirme tezgâhları,
–             Hava ve buhar basıncıyla çalışan cihaz ve donanımlar,
–             Kesen, biçen, büken, delen, kıvıran ve talaş kaldıran el aletleri (el breyzi, spiral taşlama, el matkabı, rayba, kılavuz, zımpara ve eğe vb.)                 
–             Kaynak makineleri, indüksiyon açacağı, gazaltı kaynağı makinesi
–             Demir, çelik, bakır, alüminyum gibi metal malzemeler,
–             Plastik ve plastik türü malzemeler,
–             Bilgisayar.

 


Endüstriyel kalıpçılık teknikeri olmak isteyenlerin,
–          Mekanik konulara ilgili ve yetenekli,
–          Şekiller arasındaki ilişkiyi görebilen,
–          El ve gözlerini eşgüdümle kullanabilen,
–          Ayrıntıyı algılayabilen, yönergeyi izleyebilen,
–          Dikkatli ve aynı işi yapmaktan sıkılmayan
kimseler olması gerekir.

 


Endüstriyel kalıpçılık teknikeri,  kapalı alanda ve ayakta görev yapar. Çalışma ortamı gürültülü, tozlu, kirli ve yağlıdır. Yapılan işte kesici aletler kullanıldığından iş kazası riski vardır.
Birinci derecede uğraş konusu makine parçaları ile metal plastik türü ürünlerdir. Diğer çalışanlarla ve müşteriler ile iletişim halindedir. Gece çalışması, vardiyalı çalışma, hafta sonu çalışması söz konusu olabilir.

 


Bu bölümden mezun olanlar gördükleri eğitim kapsamında kamu ve özel sektöre bağlı kuruluşlarda, organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri, fabrikalar, atölyeler ve kendi kuracakları işyerlerinde çalışabilirler. Sanayi sektörü gelişmiş bölgelerde iş bulma olanağı daha yüksektir. Erkeklerin iş bulma olanağı kadınlara göre daha yüksektir.

 


Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokulların Endüstriyel Kalıpçılık bölümünde verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek Liselerinin Bilgisayarlı Nümerik Kontrol (CN
, Endüstriyel Mekanik, Gemi Makineleri, Hidrolik ve Pnomatik, Hidrolik ve Pnomatik Teknolojisi, İş makineleri, İş Makineleri Bakım Onarım, İş Makineleri Operatörlüğü, Kalıp, Kalıpçılık, Konfeksiyon Makineleri Bakım ve Onarım, Makine, Metalurji, Metal İşleri ve Metalurji (Demir-Çelik Metalurjisi), Mikroteknik, Nümerik Kontrollü Makineler (CN
, Tesviye,  Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Mekanik/Makine), Mekatronik bölümlerinden mezun olanlar Endüstriyel Kalıpçılık önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kalan kontenjanlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY-1)” puanı almaları gerekir.

 


Eğitim süresi 2 yıldır.  Eğitim süresince; Matematik, Teknik Resim, Meslek Resmi, Malzeme Bilgisi, Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı, Saç Metal Kalıp Tasarımı, Isıl İşlemler, Plastikler, Hacım Kalıp Teknolojisi, Saç Metal Kalıp Teknolojisi, Bilgisayar Destekli Tasarım, Bilgisayar destekli çizim gibi meslek dersleri verilmektedir.

 


“Endüstriyel Kalıpçılık ” önlisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Döküm Öğretmenliği, İmalat Mühendisliği, Kalıpçılık Öğretmenliği, Metal Öğretmenliği, Makine Mühendisliği  lisans programlarına dikey  geçiş yapabilirler. 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Eğitim süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı öğrenci kredilerinden ve harç kredilerinden faydalanabilirler. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler.
Meslek elemanları kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak istemeleri durumunda 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir.
    
Özel sektörde ise çalışılan yer, tecrübe vb. durumlara göre kazanç durumu değişiklik göstermektedir. İlk işe girdiklerinde asgari ücret alırlar. Daha sonraki yıllarda ise asgari ücretin 2-3 katı arasında değişmektedir.

 


–          İlgili eğitim kurumları,
–          Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–          Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri,

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
          , meslek ,              , kalıpçılık , endüstriyel , metal , makineleri , kalıp , makine , eğitim , plastik , bilgisayar , öğretmenliği , sınavsız , sanayi , bulma , mekanik , teknikeri , tezgâhları , mezun
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK TEKNİKERİ olabilir,
ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK TEKNİKERİ mesleğinin zorlukları,
ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK TEKNİKERİ nerelerde çalışabilir,
ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK TEKNİKERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK TEKNİKERİ nedir,
ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK TEKNİKERİ ne iş yapar,
ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK TEKNİKERİ nasıl olunur,
ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK TEKNİKERİ maaşı,
ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK TEKNİKERİ çalışma koşulları,
ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK TEKNİKERİ meslek tanımı,
ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK TEKNİKERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Endüstriyel Kalıpçılık Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Endüstriyel Mekanik Teknisyeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir