ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNİSYENİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNİSYENİ

 


İleri teknolojiyi kullanan üretim ve hizmet sektörlerinde; üretim ve bilişim cihazlarının montajı, devreye alınması, işletilmesi, bakım-onarımlarının yapılması, geliştirilmesi, programlanması ve işletme şartlarına uygun otomasyon sistemlerinin (elektrik, elektronik, mekanik, programlama vb.) tasarlanması, kurulması ve uygulanması işlerinde çalışan kişidir.
 

 


–        Endüstriyel üretim yapan ve otomasyon teknolojilerinin  kullanıldığı fabrikalarda mühendis, teknik öğretmen ve teknikerlerin gözetiminde; otomatik kontrol, endüstriyel tasarım ve üretim ile işletim sistemlerinin kurulması, bakımı ve işletmeye alınması aşamalarında görev alır,
–        Endüstride  kullanılan bilgisayarlı sayısal denetimli ve otomatik tezgahların işletim programını hazırlar,
–        Bilgisayar ve bilgisayarlı sistemleri kullanarak kontrol cihazlarının bilgisayar programını yapar ve kontrol eder,
–        Hava, ısı ya da basıncı ayarlayan  aletlerin düzenli bakımını yapar,
–        Bozulan aletleri sökerek onarır, yeniden ayarlar,
–        Bilgisayar destekli teknik resim çizebilir.
 

 


–        Bilgisayar ve ilgili yazılımlar,
–        Programlanabilir kontrol aletleri,
–        Elektropnömatik ve elektrohidrolik devre elemanları,
–        Her türlü sensörler (algılama-hissedici sensörler, basınç sensörü, seviye sensörü, sıcaklık sensörleri, nem sensörü, ışık sensörü)
–        Ölçüm cihazları (takometre, manometre, ampermetre, voltmetre, watmetre),
–        Elektrik ve elektronik devre elemanları,
–        Kablolar, entegre devreler, diot, transistör, felt, her türlü dijital ölçü aletleri, termokupul,
–        Mikroişlemciler.
 

 


 
Endüstriyel Otomasyon  Teknisyeni olmak isteyenlerin;
–        Fen bilimlerine ve matematiğe ilgili  ve bu alanlarda başarılı,
–        Mekanik ilişkileri görebilen,
–        El ve parmak becerisine sahip,
–        Sesleri ayırdedebilme yeteneğine sahip,
–        İnce ayrıntıları algılayabilen, dikkatli ve titiz,
–        Alet ve makinelerle uğraşmaktan hoşlanan,
–        Başkaları ile işbirliği içinde çalışabilen,
–        Dikkatli, sabırlı ve titiz
kimseler olmaları gerekir.
İşitme kusuru, el, kol ya da ayaklarını kullanmada güçlükler mesleğin yürütülmesine engel olabilir.
   
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Endüstriyel Otomasyon Teknisyenleri,  endüstriyel üretim yapan, modern teknolojiye sahip fabrika ve laboratuar ortamlarında çalışırlar. Meslek elemanları genellikle işlerini oturarak yürütürler. Görevleri diğer çalışanlarla  işbirliği içinde çalışmayı gerektirir.Çalışma ortamı bol ışıklı, sıcak ya da soğuk, gürültülü, kirli olabilir. Çalışırken elektrik çarpması ya da makine kazası gibi tehlikelere maruz kalınabilir. Endüstriyel otomasyon teknisyenleri çalışırken meslektaşlarıyla, işçilerle, makine mühendisleri, elektrik mühendisleri, elektronik mühendisleri, sistem mühendisleri  ve  kontrol mühendisleri ile iletişim halindedir.  
 

 


 
Endüstriyel Otomasyon Teknisyenleri;  petro kimya, gıda, otomotiv, elektronik vb.sektörlerde daha çok otomatik kumanda cihazlarının üretildiği ve uygulandığı  büyük, orta ve küçük  ölçekli işletmelerde teknisyen olarak görev yaparlar.
İş bulma olanakları yönünden kızlar ve erkekler arasında fark görülmemekle birlikte, bu mesleğin eğitimine aday olan kız öğrencilerin oranı %10-20 arasındadır.
Kamuda görev alınmak istenildiğinde; Daimi İşçi Sınavı (DİS) ya da Kamu Personeli Seçme Sınavında (KPSS)   başarılı olmak ve tercih sıralaması sonunda  mesleği ile ilgili açık kadrosu bulunan bir  kamu kurumuna atanmaya hak kazanmak gerekmektedir.
Daha çok endüstrinin gelişmiş olduğu bölgelerde ve ileri teknolojinin kullanıldığı işletmelerde   iş bulma olanağı yüksektir.
Anadolu Teknik Lisesi mezunlarına  doğrudan  İŞYERİ AÇMA BELGESİ verildiğinden isterlerse  kendi  adlarına işyeri açabilirler.
Mesleklerinde iş bulma sorunu olduğunda ya da işsiz kalmaları halinde; elektrik ve elektronik teknisyenlerinin yaptığı işlere de aday olabilirler, bilgisayar programcılığı yapabilir, makinaların otomasyon proğramlarını hazırlayabilirler.
 
MESLEK  EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER   
Mesleğin eğitimi Anadolu teknik liselerinin Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri  bölümlerinde verilmektedir:
   
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Mesleğin eğitimine giriş için;
 –   İlköğretim okulu mezunu olmak,                  
 –   Merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve
Yerleştirme Sınavında bu bölümü tercih ederek  başarılı olmak gerekmektedir.
 

 


 
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.   Bu bölümde genel olarak öğrencilere; fabrika üretim ve otomasyon sistemleri, robotik, dijital  elektronik, mikrobilgisayar,programlama, network teknolojisi,  ölçme ve kontrol, CAD/CAM teknolojisi, multimedya ve teknik ingilizce konularında yeterlilik kazandırılmaktadır. Hazırlık sınıfında 1 yıl süreyle İngilizce, Matematik ve Bilgisayar dersleri okutulmaktadır. Eğitim süresince genel kültür dersleri (Matematik, Fizik, Kimya) yanında sınıflara göre aşağıdaki meslek dersleri okutulmaktadır. 9. sınıfta, Elektrik – Elektronik, Bilgisayar, Mekanik, CAD/CAM prog., Mühendislik Matematiği dersleri  verilmektedir.. Bu derslerin içeriği kendi bölümleriyle aynıdır ve daha modern laboratuarlarda eğitimi verilmektedir.  10. sınıfta öğrenciler  Elektronik ve Mekanik olarak ikiye ayrılarak eğitimine devam eder.                                                                                                                                                 
11. sınıfta Elektronik bölümü Öğrencileri; Bilgisayar Programlama, Bilgisayar Ağları, Kontrol Teknolojisi, Mekatronik (Bilgisayar, Elektrik – Elektronik ve Mekaniğin kullanılarak devre tasarımlarının yapılması) derslerini almaktadır.     Mekanik  Bölümü Öğrencileri; Fabrika Otomasyon Teknolojileri, Bilgisayar Kontrol Sistemleri, Bilgisayar Ağları derslerini almaktadır.                                  12. sınıfta Elektronik bölümü: Dijital Elektronik, Bilgisayar Ağları,  Mekanik bölümü, Otomatik Üretim Teknolojisi, Fabrika Otomasyon Sistemleri olarak ikiye ayrılarak eğitimlerine devam ederler.
 

 


 
Endüstriyel Otomasyon Teknisyenleri çalıştıkları kurum, kuruluş ve işletmelerde ustabaşı, şef vb. olabilirler. Çalışılan işletmelerde hizmet-içi eğitim proğramlarıyla fabrika otomasyonu, bilgisayar proğramcılığı, makine tasarımı, bakım-onarım gibi bölümlerde  uzmanlaşma olanakları vardır.
 
Anadolu Teknik Liselerinin  Endüstriyel Otomasyon  Teknolojileri bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri takdirde, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik-Elektronik, Elektronik Haberleşme, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Otomasyon, Ev Cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik Santraller, Mekatronik, Otomotiv, Radyo ve TV. Tekniği önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.  
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Kazanç, çalışılan sektör ve işletmeye göre değişmektedir. Kamu sektöründe  derece, kıdem ve  “teknik hizmetler” sınıfındaki tazminatlara göre ücret alınmaktadır.
Özel sektörde çalışanlar için  kazanç durumu işyerinin büyüklüğüne, faaliyet alanına, çalışanların deneyim ve işindeki başarısına göre farklılıklar göstermekte olup genellikle ilk işe girişte asgari ücretle başlanmaktadır. Ancak, işletmelerin ileri teknoloji kullanmaları ve otomasyona geçilmesiyle birlikte bu alanda eleman ihtiyaçları artmış olduğundan, endüstriyel otomasyon teknisyenlerinin ücretleri diğer meslek sahiplerine göre daha fazla olmaktadır. Piyasada deneyimli ve işinde başarılı bir meslek elemanı asgari ücretin 2-3 katı ücret alabilmektedir.
Kendi işini kuranların kazançları  da sektördeki gelişmelere ve kişinin başarısına bağlıdır.
 
DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
 
–        İlgili Eğitim Kurumları,
–        Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.


Kaynak: İşkur
        , otomasyon , bilgisayar , endüstriyel , kontrol , meslek , üretim , mesleğin , fabrika , mekanik , bölümü , endüstriyel otomasyon teknisyenleri , sensörü , sınıfta , sistemleri , teknisyenleri , eğitimine , eğitim , bulma , başarılı
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNİSYENİ olabilir,
ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNİSYENİ mesleğinin zorlukları,
ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNİSYENİ nerelerde çalışabilir,
ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNİSYENİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNİSYENİ nedir,
ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNİSYENİ ne iş yapar,
ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNİSYENİ nasıl olunur,
ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNİSYENİ maaşı,
ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNİSYENİ çalışma koşulları,
ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNİSYENİ meslek tanımı,
ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNİSYENİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Endüstriyel Otomasyon Teknisyeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Endüstriyel Otomosyon Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir