Et Endüstrisi Teknikeri ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

ET ENDÜSTRİSİ TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
ET ENDÜSTRİSİ TEKNİKERİ
 
Et ve et ürünlerinin sağlık koşullarına uygun olarak üretilmesi, ambalajlanması, depolanması, taşınması ve tüketiciye ulaşması işlemlerini yürüten kişidir.
 

 


 
Et ve et ürünlerinin;
–         Ambalaj materyalini seçer ve ambalajlama yapımını kontrol eder,
–         Sağlık açısından ürünlerin zararlı olup olmadıklarını belirlemek için fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik analizler yapar,
–         Kaçak kesimlerin önlenmesi için tedbir alınmasında yardımcı  olur,
–         Etin teknolojik kurallara göre üretilmesini sağlar ve uygular, depolama şartlarını belirler (sıcaklık, nisbi nem, hava hızı),
–         Sucuk, salam sosis vb. üretiminde teknolojik şartları sağlar.  
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
–           Laboratuvar malzemeleri,
–           Fiziko-kimyasal, duyusal analiz cihazları,
–           Kimyasal maddeler
–           Bilgisayar
 

 


 
Et Endüstrisi teknikeri olmak isteyenlerin;
–           Kimya ve biyoloji konularına ilgili ve bu alanda başarılı,
–           Bedence sağlam,
–           Görme, tat ve koku alma duyuları gelişmiş olan,
–           Dikkatli ve sorumluluk sahibi,
kimseler olmaları gerekmektedir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Et Endüstrisi Teknikerleri et işletme laboratuvarlarında ve et ürünleri üreten fabrikalarda görev yaparlar.
Laboratuvar ortamı temiz ve üretim yapılan yer de sağlığa uygundur.
Bu meslekte çalışan elemanlar Veterinerler, Gıda Mühendisleri, Kimya Mühendisleri ve Biyologlarla iletişimde bulunurlar.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Et Endüstrisi teknikerleri, et sanayii ile ilgili Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Orman Bakanlığı Hayvan Sağlığı Bölümü,  belediye mezbahaları ve özel sektör kuruluşlarında yem fabrikaları, tavuk çiftlikleri, beyaz et fabrikaları, alabalık üretim tesisleri, özel çiftlikler, et işletmeleri, sucuk-salam-sosis imalathaneleri vb. iş bulabilirler.  
 

 

  
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının Et Endüstrisi bölümünde verilmektedir.
 

 

 
Meslek Liselerinin       Ağırlama ve Gıda Teknolojisi,Besin Endüstrisi, Besin Endüstrisi-İşleme, Besin Konrol ve Analizleri, Besin Teknolojisi, Besin Teknolojisi-Besin Kontrol ve Analizleri, Besin Teknolojisi -Gıda Kontrol ve Analizleri, Besin Teknolojisi-Kurum Beslenmesi, Beslenme ve Ev Yönetimi, Değirmencilik, Ev Yönetimi, Ev Yönetimi ve Beslenme, Gıda Kontrol ve Analizleri, Gıda Teknolojisi ,Kurum Beslenmesi, Çay Teknolojisi,Süs Bitkileri, Tarım, Ziraat, Genel Ziraat, Makine(Tarım Meslek Lisesi), Makine-Tarım Teknolojisi, Peyzaj, Tarım Teknolojisi, bölümlerinden mezun olanlar “Et Endüstrisi” ön lisans programlarına sınavsız geçiş yapabilirler.
Meslek Liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerinden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan açığı olan programlara, isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir..Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-1)” puanı almaları gerekir.
 

 

  
Bu mesleğin eğitimi lise eğitimi üzerine 2 yıldır.
Eğitim süresince; Et Endüstrisi teknikerliği programı ön lisans düzeyinde 4 yarı yıllık dönemlerden oluşmaktadır.
I.ve II. Yarıyılda; Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil gibi genel kültür derslerinin yanında Genel Kimya, Genel Biyoloji, Genel Mikrobiyoloji, Laboratuar Tekniği, Parazitoloji, Et Kimyası, İletişim Bilgisi, Et Mikrobiyolojisi, Kasaplık Hayvan Bilgisi, Et hayvanları Bakımı ve Beslemesi dersleri,
III.ve IV.yarıyılda Kesim ve yüzüm tekniği, Kas muayene ve muhafaza, Temel Bilgi Teknolojisi kullanımı, Temel Bilgisayar Bilimleri, Et Endüstrisi, Kesim ve Et İşleme  Makinaları, Et İşletmelerinin planlanması, Soğuk Tekniği, Et işleme Tekniği, Kesimhane Ürünleri Tekniği, Kanatlı Hayvan kesim tekniği, Et Kalite kont.Mevzuatı, Et Parçalama ve sınıflandırma Tekniği, Hijyen ve Sanitasyon tekniği dersleri verilmektedir.    
   

 


 
‘Et Endüstrisi’ ön lisans programını başarıyla bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde;
·       Gıda Mühendisliği
·       Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği
 lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
 
Kamuda çalışan et endüstrisi teknikerleri,yükselme sınavlarına girerek şef  yada  yönetimde görev alabilirler. Özel sektörde ise yine ustabaşılık veya vardiya amirliği  gibi idari görevleri yapabilirler. 
 
BURS, ÜCRET VE KREDİ DURUMU
 
Eğitim süresince herhangi bir maddi kazanç söz konusu değildir. Öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim ve harç kredisinden  yararlanabilirler. Kredi ve Yurtlar kurumuna ait yurtlarda barınma ihtiyacını giderebilirler.
Ayrıca kamu ve özel kuruluşların sağladığı burs imkanlarından yararlanabilmektedirler.
Eğitim sonrası mezunların ücret düzeyi özel sektörde işletmenin büyüklüğüne, kişinin iş deneyimlerine ve bölgesel arz-talep koşullarına göre değişkenlik taşımaktadır. Ortalama asgari ücretin 3-4 katı arasında ücretler değişmektedir. 
 
Kamu kurum ve kuruluşlarındaki istihdamlarında ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre ücret alırlar. Kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlara göre ücret artışları yapılmaktadır.
 

 


 
–         İlgili Eğitim Kurumları,
–         Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–         Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
endüstrisi ,            , besin , tekniği ,          , meslek , gıda , tarım , analizleri , ücret , eğitim , kontrol , beslenme , eğitimi , teknikerleri , kesim , hayvan , kurum , kredi , kurumu
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları ET ENDÜSTRİSİ TEKNİKERİ olabilir,
ET ENDÜSTRİSİ TEKNİKERİ mesleğinin zorlukları,
ET ENDÜSTRİSİ TEKNİKERİ nerelerde çalışabilir,
ET ENDÜSTRİSİ TEKNİKERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
ET ENDÜSTRİSİ TEKNİKERİ nedir,
ET ENDÜSTRİSİ TEKNİKERİ ne iş yapar,
ET ENDÜSTRİSİ TEKNİKERİ nasıl olunur,
ET ENDÜSTRİSİ TEKNİKERİ maaşı,
ET ENDÜSTRİSİ TEKNİKERİ çalışma koşulları,
ET ENDÜSTRİSİ TEKNİKERİ meslek tanımı,
ET ENDÜSTRİSİ TEKNİKERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

ET ENDÜSTRİSİ TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Et Endüstrisi Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Et Kesici ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir