EV CİHAZLARI TEKNİKERİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

EV CİHAZLARI TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
EV CİHAZLARI TEKNİKERİ

 


 
Evlerde kullanılan elektrikli ev cihazlarının üretim,  bakım ve onarımı alanında çalışan ara elemandır.
 

 


 
–        Ev cihazları üretim sektöründe yeni ürün tasarımında AR-GE mühendisi ile birlikte çalışır,
–        Tüm elektrikli ev cihazlarının  bakım ve onarım işlerini yapar,
–        Personelin görevlerini belirler ve çalışmalarını izler,
–        Çalışma planının uygulanmasını sağlar. Bunun için gerekli malzeme, alet vb. sağlar.
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
–        Tornavida, pense gibi küçük el aletleri,
–        Ölçü aleti (avometre),
–        Gaz şarj aparatı,
–        Vakum cihazı,
–        Hafya, oksijen kaynağı.
 

 


 
Ev cihazları teknikeri olmak isteyenlerin,
–        Fiziğe ilgili ve bu konuda başarılı,
–        Ellerini ustalıkla kullanabilen,
–        El – göz koordinasyonu yeteneğine sahip,
–        Bedence sağlam ve güçlü,
–        Görme güçlüğü olmayan,
–        Başkaları ile iyi iletişim kurabilen,
–        Sorumlu ve dikkatli
kimseler olmaları gerekir.
 
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Çalışma yeri teknik servis, fabrika, atölye ve üretim bantlarıdır. Kapalı ortamlarda çalışmakla birlikte sürekli hareket halindedir. Servis için evlere işyerlerine gitmesi gerekir.
Mühendis, teknisyen ve işçilerle işbirliği içinde görevini yapar. Sürekli olarak müşterilerle iletişim içindedir.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
Elektrikli küçük ev cihazları ve beyaz eşya sektörünün tüm departmanlarında ve ısıtma, soğutma, iklimlendirme sektöründe; üretim teknikeri, servis teknikeri, AR-GE ve ürün geliştirme elemanı ve eğitim personeli olarak iş bulma olanağı vardır.
 
Beyaz eşya sektörü her yerde gelişmekte ve elektrikli ev gereçleri çeşitlenerek çoğalmakta olduğundan sektörde eleman ihtiyacı sürekli olacaktır.
İstihdamda kadın-erkek ayrımı olmayıp her ikisinin de iş bulma şansı aynı oranda yüksektir.
Mezunlar aynı zamanda kendi işyerini de açabilirler.
 

 


 
Mesleğin eğitimi, Ege Üniversitesine bağlı Ege Meslek Yüksek Okulunun “Ev Cihazları Teknolojisi” programında verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
 Meslek liselerinin Elektrik, Elektrik-Elektronik, Elektromekanik Taşıyıcılar, Elektronik, Endüstriyel Elektronik, Gemi Elektoroniği ve Haberleşme, Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi, Otomatik Kumanda, Telekomünikasyon, Tıp Elektoniği, Uçak Bakımı Teknisyenliği ve Elektroniği, Uçak Bakımı ve Elektroniği, Uçak Elektroniği,Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi(Elektronik),Elektrik ve Elektronik bölümlerinden mezun olanlar “Ev Cihazları” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.
 
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY-1)” puanı almaları halinde sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.
 

 

 
 
Ev Cihazları programında eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir. 1. yılın sonunda 8 hafta, 2. yılın sonunda 4 hafta olmak üzere toplam 12 hafta staj yapılmaktadır.
 
Programın;
 
1. Yılında: İklimlendirme ve Soğutma, Fizik, Atölye İşlem Gereçleri ve Güvenlik, Elektroteknik, Bilgisayar, İşletmelerde Davranış, Ev Gereçleri Elektriği, Mesleki Teknik Resim,
2. Yılında: Ev Gereçleri, Endüstriyel Elektronik, Klimalar, Müşteri İlişkileri, Ekonomi ve İş İdaresine Giriş gibi temel ve mesleki dersler okutulmaktadır.
Ayrıca, 1. ve 2. yıllarda  Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil gibi genel kültür dersleri alınmaktadır.
 

 


 
“Ev Cihazları Teknolojisi” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde  “Elektrik – Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği, Enerji Öğretmenliği” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.
BENZER  MESLEKLER : Elektrik-elektronik teknikeri.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Eğitim süresince herhangi bir kazanç yoktur. Ancak mezuniyet sonrası geri   ödemek üzere Kredi ve Yurtlar Kurumundan  öğrenim ve harç kredisi alınabilir.    
Eğitim sonrası kazanç, özel sektöre ait işyerlerinde farklılıklar göstermekle birlikte ilk işe girişte asgari ücretin 2-3 katı  civarındadır. Bu ücret işteki başarıya
ve yapılan anlaşmaya göre  yükselmektedir.
Ayrıca kendi işyerini açanların kazancı daha fazla olmaktadır.
 

 


 
·       İlgili Eğitim Kurumları,
·       Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
·       Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
        , meslek , cihazları , eğitim , teknikeri , gereçleri , elektrikli , endüstriyel , üretim , sonunda , öğretmenliği , bulma , sürekli , elektroniği , ·       , lisans , uçak , sınavsız , mezun , yılın
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları EV CİHAZLARI TEKNİKERİ olabilir,
EV CİHAZLARI TEKNİKERİ mesleğinin zorlukları,
EV CİHAZLARI TEKNİKERİ nerelerde çalışabilir,
EV CİHAZLARI TEKNİKERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
EV CİHAZLARI TEKNİKERİ nedir,
EV CİHAZLARI TEKNİKERİ ne iş yapar,
EV CİHAZLARI TEKNİKERİ nasıl olunur,
EV CİHAZLARI TEKNİKERİ maaşı,
EV CİHAZLARI TEKNİKERİ çalışma koşulları,
EV CİHAZLARI TEKNİKERİ meslek tanımı,
EV CİHAZLARI TEKNİKERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

EV CİHAZLARI TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Ev Cihazları Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Ev Ekonomisi Teknisyeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir