EV EKONOMİSTİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

EV EKONOMİSTİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
EV EKONOMİSTİ

 


 
Kırsal yörelerdeki aileleri, ekonomik düzeylerini yükseltmek ve yaşayışlarını iyileştirmek amacıyla,  mevcut kaynaklarını (para-zaman vb.)  daha verimli kullanmaları konusunda eğiten kişidir.
 

 


 
–        Çalışma yapacağı yerleşim bölgesinin kültürel, ekonomik ve sosyal durumu hakkında ön araştırmalar yapar,
–        Çalışma programları dahilinde bireysel ve grup çalışmaları yapar,
–        Kırsal kesimde yaşayan aile üyelerine yeni bilgi ve teknikler öğretir, mevcut bilgi ve becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunur,
–        Tüketicinin korunmasına ve eğitimine yönelik araştırma ve eğitim görevleri yapar,
–        Köy kadınlarına ev idaresi, gıda-beslenme, çocuk bakımı, aile sağlığı konularında sahip oldukları kaynak ve olanakları değerlendirici bilgiler verir,
–        Ev aletlerinin, yiyecek ve giyeceklerin seçilmesi ve kullanılması hakkında ev kadınlarına önerilerde bulunur.
 

 


 
–        Görsel araçlar (TV, video, tepegöz, sinema filmi, slayt),
–        El becerilerine yönelik örnek ürünler,
–        Çeşitli eğitim araç, gereçleri.
 

 


 
Ev ekonomisti olmak isteyenlerin;
–        Üst düzeyde genel yeteneğe,
–        Başkalarını etkileme gücüne,
–        Başkalarının duygu, düşünce ve ihtiyaçlarını anlama gücüne,
–        Başkalarına yardım etme isteğine sahip olan,
–        Sosyal bilimlere ilgi duyan,
kimseler olmaları  gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Ev ekonomistleri zaman zaman kırsal bölgelerde, köy evlerinde görev yaparlar. Bu bakımdan devamlı seyahat etmeleri gerekir. Ev ekonomistleri çalışırken birinci derecede insanlarla etkileşim halindedirler.
 
 

 


 
Ev ekonomistleri; kamu kuruluşları ve özel kuruluşlar ile örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, orta dereceli okullarda, halk eğitim merkezlerinde, hastane, okul, kreş ve huzurevleri gibi yerlerde çalışabilirler.
 

 


 
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı fakültelerin Ev Ekonomisi bölümünde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Bu alanda öğrenim görebilmek için lise veya dengi okul mezunu olmak ve Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Eşit Ağırlık (EA-2)” puanı almak gerekmektedir.
 

 


 
4 yıl süreli eğitim programının amacı; ailenin tüm kaynaklarını rasyonel ve ekonomik olarak kullanabilecek, çağdaş yaşamda ailenin fonksiyonlarını yüklenen kurumlarda çalışabilecek, teknik bilgi ve becerilere sahip elemanlar yetiştirmektir. Eğitim süresince; Kimya, Matematik, Anatomi ve Fizyoloji gibi temel fen bilimleri dersleri, Sosyoloji, Eğitim Psikolojisi gibi sosyal bilim dersleri ile Gıda Teknolojisi, Kırsal Çevre Sorunları, Aile Sağlığı ve İlk Yardım, Köy El Sanatları, Okul Öncesi Eğitim, Giyim ve Tekstil, Hastalıklarda Diyet gibi meslek dersleri okutulmaktadır. Öğrenciler uygulama derslerinin yanısıra halk sağlığı merkezlerinde ve çeşitli illerde alan çalışmaları da yaparlar.
 

 


 
–        Kamu kuruluşlarında çalışanlar idari kademelerde görev alabilirler.
–        Yüksek lisans ve doktora eğitimi yapabilirler.
BENZER MESLEKLER: Sosyal çalışma uzmanlığı.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
–        Durumları uygun olan öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim ve harç kredisinden, kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burslardan yararlanabilirler.
–        Kamu kuruluşlarında görev alan yeni mezun meslek elemanı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ na göre 9. derecenin 1. kademesinden aylıkla göreve başlatılır, ayrıca görevin yürütülmesi için köylere gidildiğinde günlük harcırah ödenmektedir.
 

 


 
–        İlgili Eğitim Kurumları,
–        Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
        , eğitim , meslek , bilgi , kırsal , sosyal , kamu , sağlığı , dersleri , ekonomistleri , okul , kurumu , yapar , aile , çalışma , zaman , ekonomik , ailenin , öğrenim , eğitimi
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları EV EKONOMİSTİ olabilir,
EV EKONOMİSTİ mesleğinin zorlukları,
EV EKONOMİSTİ nerelerde çalışabilir,
EV EKONOMİSTİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
EV EKONOMİSTİ nedir,
EV EKONOMİSTİ ne iş yapar,
EV EKONOMİSTİ nasıl olunur,
EV EKONOMİSTİ maaşı,
EV EKONOMİSTİ çalışma koşulları,
EV EKONOMİSTİ meslek tanımı,
EV EKONOMİSTİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

EV EKONOMİSTİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Ev Ekonomisti ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Ev İdaresi Bilimi ve Genel Hemşirelik Öğretmeni (Orta Öğretim) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir