FELSEFECİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

FELSEFECİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
FELSEFECİ

 


 
Maddenin, bilginin kapsamı ve kaynağı, insanın dünyadaki yeri ve rolü, iyi doğru ve güzelin ne olduğu gibi sorun alanlarında inceleme ve araştırma yapan, düşünce üretebilen kişidir
 

 


 
–        Felsefe sistemlerinin ve filozofların birbirleri ile ilişkilerini inceler,
–        Düşüncenin ürünü olan bilimin gelişmesini araştırarak, bilim, din, felsefe, teknoloji ilişkisini toplumlararası bilim alışverişi bağlamında ele alır,
–        Varlık – bilgi – değer ile iyi – doğru – güzel kavramları ve arasındaki ilişkileri değerlendirmeye yönelik inceleme yapar,
–        Evren – toplum insan üzerine geliştirilen düşünceleri tarih sırasıyla ve tarih yöntemiyle inceleyip karsılaştırarak değerlendirir,
–        Bilimden elde edilen bilgileri sınıflandırır ve aralarında anlamlı ilişkiler kurmaya çalışır,
–        Düşüncenin kuralları üzerine bilgi verir.
–        İnsan hakları, çevre koruma vb. toplumsal sorunlar üzerinde düşünce üretir.
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
–        Çeşitli yazılı dokümanlar,
–        Fotoğraf makinesi,
–        Teyp,
–        Kamera,
–        Çeşitli büro malzemeleri,

 


 
Felsefeci olarak çalışmak isteyenlerin;
–        Normalin üzerinde akademik yeteneğe sahip,
–        Soyut konularla uğraşmaktan hoşlanan,
–        Temel bilimler ve sosyal bilimler alanında başarılı,
–        Olaylar arasında ilişki kurma yeteneğine sahip,
–        Filozoflar ve sistemleri sabır ve dikkatle incelemeye meraklı,
–        Kavramları ve fikirleri sistemleştirme yeteneğine sahip,
–        Özgür düşünceye sahip
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Yapılan çalışmalar genellikle büro ortamında ve tek başına yapılır. Ancak zaman zaman değişik insan toplulukları içinde bulunabilir ve seyahat yapması gerekebilir.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Kurum ve Kuruluşlarda “Halkla İlişkiler Uzmanı” olarak ya da eğitim kültür planlama, değerlendirmeyle ilgili bölümlerde çalışabilirler. Felsefeciler en az 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji dersi aldığını belgelendirenler ile Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını başarı ile tamamlayanlar orta dereceli okullarda “felsefe grubu” öğretmenliği de yapabilirler. Düşünce üretebilen ve yazılı olarak aktarabilme yeteneğine sahip olan felsefeciler, yazar olarak basında iş bulabilirler.
 
 

 


 
Dil ve tarih coğrafya fakültesi ile çeşitli üniversitelerin Fen-Edebiyat ve Edebiyat Fakültelerinin felsefe bölümünde mesleğin eğitimi verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Eğitime başlayabilmek  Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli Eşit Ağırlıklı (EA-2) puan almak gerekmektedir.
 

 


 
4 yıllık lisans programıyla bu mesleğin eğitimi verilmektedir.
 
Felsefe programının önemli bir boyutunu çözümleyici felsefe başlığı altında  konular oluşturmaktadır. Felsefe programlarında başlıca dallar; Sistematik Felsefe, Felsefe Tarihi, Bilim Tarihi ve Mantık’tır.
Sistematik Felsefe ve Mantık: Sistematik felsefe “varlığın ve bilginin kaynağı, güzel, iyi ve doğrunun ölçüsü nedir?” gibi sorulara tarihsel süreç içerisinde verilmiş cevapları tartışır.
Felsefe Tarihi: Evren-Toplum-İnsan üzerine geliştirilen düşünceleri tarih sırasıyla ve tarih yöntemiyle inceleyip karşılaştırarak değerlendirir.
Bilim Tarihi: İnsan düşüncesinin en önemli ürünü olan bilimin başlangıcı, gelişimi, bilim, felsefe, din, teknoloji ilişkisini toplumlararası bilgi alışverişi bağlamında ele alır.
 

 


 
Üniversitelerde Öğretim elemanı olarak görev alanlar, akademik olarak yükselebilirler. (Araştırma Görevlisi, Doktor, Yrd. Doç., Doçent ve Profesör. )
              Kamu ve Özel kurumlarda çalışanlar ise, yöneticilik kademelerine yükselebilirler.
BENZER MESLEKLER: Felsefe grubu öğretmeni.
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağladığı kredi ve yurt imkanlarından  yararlanabilirler. Ayrıca kamu ve özel kurumlarının sağladığı burs olanaklarından yararlanabilirler.
 
Felsefeciler kamu kesiminde çalışırlar ise Devlet Memurları Yasasına göre, öğretim düzeylerine uygun maaş ve yan ödeme alırlar.
 
Özel kesimde çalışanlar ise yaptıkları görev ve sözleşme koşullarına göre farklı kazanç elde edebilirler.
 

 


 
–        İlgili Eğitim Kurumları,
–        Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
        , felsefe , insan , tarih , bilim , kredi , bilgi , tarihi , meslek , düşünce , sistematik , kamu , mesleğin , üzerine , felsefeciler , yeteneğine , çalışanlar , öğretim , yükselebilirler , önemli
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları FELSEFECİ olabilir,
FELSEFECİ mesleğinin zorlukları,
FELSEFECİ nerelerde çalışabilir,
FELSEFECİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
FELSEFECİ nedir,
FELSEFECİ ne iş yapar,
FELSEFECİ nasıl olunur,
FELSEFECİ maaşı,
FELSEFECİ çalışma koşulları,
FELSEFECİ meslek tanımı,
FELSEFECİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

FELSEFECİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Felsefeci ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Fen Bilgisi Öğretmeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir