FİLM YAPIM TEKNİKERİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

FİLM YAPIM TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
FİLM YAPIM TEKNİKERİ

 


Film yapımında  kameraman, montajcı, ışıkçı, ses, görüntü yönetmeni ve film yapımcısına asistanlık  edebilme yeterliliğine sahip  kişidir.

 


–          Film veya manyetik kayıt yapan cihazlarla görüntü-ses kaydı ve çekimi   yapar,
–      Yönetmenin kontrolünde, yönetmen yardımcısı ve diğer çekim ekibi arasında
        koordinasyonu sağlar,
–          Yapılan çekimlerin ses kaydını yapar,
–          Stüdyo ses ve ışık mühendislerinin kontrolünde çekimle ilgili ses ve ışık      sistemini düzenler,
–          Kullanılan malzemeyi çekime hazırlar,
–          Çekim öncesi ve sonrası kullanılan malzemenin koruyucu bakımını yapar,
–          Çekim sırasında ses kaydını kontrol eder,
–          Çekim sırasında gerekli ışık düzenlemelerini yapar.

 


–          Bilgisayar,
–          Kamera ve kamera aparatları,
–          Projeksiyon alet ve makineleri,
–          Sahne ve dekor malzemeleri,
–          Film , bantlar,
–          Her türlü elektrik ve elektronik malzemeler vb ( tripot, dolly, spider (örümcek), a/b roll edit ünitesi (betacam, svhs), monitör, video, reji masası, ses mikseri, cd deck, kaset deck md, vcd player, mikrofon (kablolu, telsiz, yaka mikrofonları), mikrofon mikseri, bilgisayar animasyon ve kurgu programları, fotoğraf makinesi, audio (ses), video (görüntü) kabloları, çeşitli adaptörler (jack, BNC, XLR vb.), amplifikatör, hoparlör, ışık seti.)
 

 


Film yapım teknikeri olmak isteyenlerin;
–          Normal düzeyde akademik yeteneğe sahip,
–          Yönergeleri anlayıp uygulayabilen,
–          İnsanlarla iyi iletişim kurabilme ve insanları ikna edebilme yeteneğine sahip,
–          Gözü ve elini eşgüdümlü kullanabilen,
–          Girişken,
–          Titiz, düzenli ve disiplinli,
–          Görsel sanatlara ilgili,
–          Sanat ve estetik yönü gelişmiş,
–          Ekip çalışmasına yatkın ve uyumlu,
–          Yaratıcı, hayal gücü zengin,
–          Dikkatini yoğunlaştırabilen ve ayrıntıları görebilen,
–          Renk ve şekil algısı yüksek,
–          Teknik  işlere yatkın                
                                           kimseler olması gerekir.
           
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Meslek elemanları çalışmalarını, işin niteliğine göre hem kapalı mekanlarda (stüdyolarda ve çok değişken iç mekanlarda  çalışmaları söz konusu olabilmektedir) hem de açık havada kalabalık,soğuk ,sıcak, yağışlı hava koşullarında yürütürler. Film yapım teknikeri görevini diğer çalışanlarla etkileşimde bulunarak eşgüdüm halinde yürütmek durumundadır. İş hem aletlerle, hem de insanlarla ilgilenmeyi gerektirmektedir. Hareketli bir hayattan ve değişiklikten hoşlanan kişiler bu meslekte mutlu olabilirler. Çalışma saatleri düzenli değildir.Sabahın çok erken saatlerinde veya gece yarısı çalışma söz konusudur.
           

 


Meslek elemanları sinema, televizyon, reklam, tiyatro alanlarının  teknik ekiplerinde  çalışabilirler. Özellikle sektör;  uzun süre asistan olarak (birinci, ikinci v
çalışmayı ve sabırlı olan kişinin çalışma alanı içinde kalıcı olduğuna tanık olmaktadır. Meslekte kendini iyi yetiştirmiş, stresli iş ortamında dayanıklı, iyi projelerde görev alarak çevresinde uyum sağlamasını kanıtlamış kişilerin   işsiz kalma riski  daha azdır. Film ve reklam camiası içerisinde tanınmış olmak işsizlik riskini ortadan kaldırmaktadır.
Sinema sektörünün durumu iyi oldukça, mesleği icra etme ve ekip olarak bir projenin içinde  yer alma söz konusudur. Ayrıca kişi bir alanda uzmanlaşabilir ve uzmanlaştığı alanda kendi işini kurabilir. Ülkemizde gelişen Film-Sinema sektöründeki potansiyel göz önünde bulundurulduğunda, bu alanda yetişecek nitelikli elemanlara ihtiyaç olduğu açıkça görülmektedir. Sinema sektörüne eğitilmiş ve pratik bilgilerle donatılmış elemanlar  sektöründeki beklentilerin yüksek olması nedeniyle zorunludur. İlgili bölümde eğitimini tamamlayanlar;  TRT, özel televizyon kanallarında, reklam ajanslarında, film yapım şirketlerinde, kameraman, montajcı, ışıkçı, sesçi, sanat yönetmeni, film yapım asistanı, makyajcı vb  kadrolarda asistan olarak göreve başlayabilirler.

 


Meslek eğitimi;
–          Maltepe Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Film Yapım Teknikleri önlisans programında  verilmektedir.
MESLEK  EĞİTİMİNE  GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek eğitimine başlayabilmek için;
–          Lise veya dengi okul mezunu olmak,
–          Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) Film Yapım Teknikleri  önlisans programı için yeterli Eşit Ağırlık I (EA- I) puanı almak,
–          Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih bildirim Formunda Film yapım teknikleri programını tercih etmek gerekmektedir.

 


Meslek eğitim süresi 2 yıl olup; Eğitim süresince;Film Yönetim Teknikleri, Film Sektöründe Makyaj Teknikleri, Bilgisayarda Yaratıcı Çalışmalar, Güzel Sanatlar, Sinemada Senaryo Yazım ve Uygulamaları, Belgesel Yapım, Sinemada Oyunculuk, Türk Sinema Tarihi, Güzel Sanatlar, Film Müziği, Güzel Konuşma Sanatı,Sinemada Ses Teknikleri, Sanat Yönetmenliği, Mesleki İngilizce, Video Kamera ve Aydınlatma, Video ve Film Kurgu Teknikleri, Film Prodüksiyon (Yapım Asistanlığı), Sinema ve Televizyonda Kurgu Sanatı, Reklam Film Yapım/Yönetim Teknikleri, Haber / Aktüel ve Tanıtım Filmi Çekim Teknikleri , Kamera Teknikleri Ses Tasarımı, Fotoğrafçılık gibi dersler okutulmaktadır. Ayrıca dönem stajı yapılmaktadır.

 


Ülkemizde gelişen film, sinema sektöründeki potansiyel göz önünde bulundurulduğunda, bu alanda yetişecek nitelikli elemanlara ihtiyaç olduğu açıkça görülmektedir. Sinema sektöründeki beklentilerin yüksek olması nedeniyle üniversitelerin ilgili bölümleri  teoriden çok uygulamaya dönük eğitim vermeye başlamıştır.
Film Yapım Teknikleri önlisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM Tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde, Radyo ve Televizyon, Radyo, Sinema ve Televizyon, Sinema  lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Dikey geçiş sınavlarını kazanarak dört yıllık eğitimi tamamlayanlar akademik kariyerlerine devam edebilirler.
Film Yapım Teknikleri bölümden mezun öğrenciler; sinema sektöründe kameraman, montajcı, ışıkçı, sesçi, sanat yönetmeni, film yapım asistanı, gibi kadrolarda görev yapabileceklerdir. Mesleğe yardımcı veya asistan olarak başlanır, daha sonra 1, 2, 3. derecede yardımcılıklar yapar, kendini meslekte kanıtlama ve deneyim  sonucu sorumlu olarak çalışabilir. Çalıştıkları alanda teknik idare amiri, şefi, sorumlusu olabilirler.
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
EĞİTİM SÜRESİNCE
Öğrenciler eğitimleri süresince Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler.
Öğrencilere staj uygulamaları sırasında işletmelerce uygun görülmesi halinde bir ödenek sağlanabilmektedir.
EĞİTİM SONRASI
Eğitim sonrası kazanç; çalışılan kuruluşun türüne, çalışılan pozisyona,  ücret politikasına, tecrübeye, yer aldığı projelere ve işlere  göre değişmektedir. Çekilecek film bütçesinde teknik ekibin alacağı ücret işin süresi, zorluk derecesi ve maliyetine göre değişiklik göstermektedir.

 


-İlgili eğitim kurumları,
                                               -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
                                               -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve  Şube Müdürlükleri,


Kaynak: İşkur
          , film , yapım , teknikleri , sinema , meslek , eğitim , alanda , çekim , yapar , kamera , video , sanat , meslekte , film yapım teknikleri , reklam , sektöründeki , ışık , televizyon , kameraman montajcı ışıkçı
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları FİLM YAPIM TEKNİKERİ olabilir,
FİLM YAPIM TEKNİKERİ mesleğinin zorlukları,
FİLM YAPIM TEKNİKERİ nerelerde çalışabilir,
FİLM YAPIM TEKNİKERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
FİLM YAPIM TEKNİKERİ nedir,
FİLM YAPIM TEKNİKERİ ne iş yapar,
FİLM YAPIM TEKNİKERİ nasıl olunur,
FİLM YAPIM TEKNİKERİ maaşı,
FİLM YAPIM TEKNİKERİ çalışma koşulları,
FİLM YAPIM TEKNİKERİ meslek tanımı,
FİLM YAPIM TEKNİKERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

FİLM YAPIM TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Film Yapım Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Filtre Tesisi Operatörü ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir