FİNANS UZMANI ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

FİNANS UZMANI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
FİNANS UZMANI

 


 
Bankalara veya finans kurumlarına kredi almak üzere başvuran firmaları, mal ve para kaynakları yönünden (para, sermaye, mal varlığı vb.) değerlendiren ve en uygun finansal (parasal) destek seçeneğine karar vermesinde firmaya danışmanlık yapan kişidir.
 

 


 
–        Kredi isteminde bulunan firmaların finansal tablolarının (mali tablolarının) analizini yapar,
–        Hangi alanlara yatırım yapılırsa ne ölçüde kâr elde edileceğini inceler ve bu doğrultuda önerilerde bulunur,
–        Firmayı üretim yapma ve aldığı krediyi ödeyebilme gücü yönünden değerlendirir,
–        Firmanın likidite politikası dahil finansal planlamasını yapar.
 
KULLANILAN ALET  VE  MALZEMELER    
–        Bilgisayar,
–        Çağdaş iletişim araçları (faks, telefon, teleks, internet ),
 

 


 
Finans uzmanı olmak isteyenlerin;
–        Üst düzeyde genel yeteneğe ve sayısal düşünme gücüne sahip,
–        Mali konulara ilgi duyan,
–        Durumu iyi analiz edip, doğru karar verebilen, uzak görüşlü,
–        Tertipli ve düzenli çalışabilen,
–        İkna gücü ve sorumluluk duygusu yüksek
kimseler olmaları gerekmektedir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Finans uzmanı görevini büro ortamında yürütür ve birinci derecede verilerle ilgilidir. Çalışırken düşünme, araştırma gibi zihinsel faaliyetlerde bulunur ve firma sahipleri, muhasebe müdürleri ve üst düzey yöneticilerle, firmaların üretim müdürleriyle, bankaların istihbarat birimi çalışanlarıyla ve müşterilerle iletişimde bulunur.
 

 


–        Sermaye Piyasası Kurulunda, bankalarda, özel finans kurumlarında, danışmanlık şirketlerinde, firmaların yatırım veya finansman bölümlerinde çalışırlar.
–        Ülkemizde, son yıllarda yatırıma yönelik girişimcilerin her geçen gün artıyor olması, ekonomimizin dünya piyasasına açılma eğilimi, finans sektörünün tüm Türkiye genelinde büyümesini sağlamakta, dolayısıyla da her geçen gün yeni iş alanları artmaktadır.
 

 

 
 
Eğitimin doğrudan verildiği bir örgün eğitim kurumu yoktur. Ancak, üniversitelerin işletme, iktisat, maliye, bankacılık, bankacılık ve finans, sermaye piyasası, muhasebe – finansman gibi bölümlerinden mezun olanlar çeşitli enstitüler ve özel eğitim kuruluşları ile üniversiteler bünyesinde sunulan eğitimden yararlanarak “Finans” konusunda uzmanlaşabilirler. 
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Finans uzmanı olabilmek için, öncelikle üniversitelerin işletme, iktisat, maliye, bankacılık,  finans, sermaye piyasası, muhasebe – finansman gibi bölümlerinden mezun olmak, bu bölümlere girebilmek için ise lise veya dengi okul mezunu olmak ve Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) ilgili bölümler için yeterli “Eşit Ağırlıklı (Ea)” puan almak gerekir.
Çalıştıkları finans kurumlarında iyi performans göstermek gerekir. Başarı gösterenler, bankalar, özel finans kurumları ve özel eğitim kurumlarında finans konusunda açılan hizmet-içi eğitime katılma hakkını elde ederler.
 

 


 
Mesleğin örgün bir eğitim kurumu yoktur. Finans kurumlarında çalışmaya başladıktan sonra, gerekli formasyonları kazandıracak geliştirici eğitime tabi  tutulurlar. Bu eğitimde; Organizasyon Teorisi ve Uygulamaları, Uygulamalı Bilgisayar Programı, Maliyet Düşürme        Teknikleri ve Savurganlıkların Önlenmesi, Uzun Vadeli ve Stratejik Planlama, İşletmelerde Finansal Planlama, Yatırım Kararları,  Yatırım  Projelerinin Düzenlenmesi , İşletme Sermayesinin Finansmanı, Fizibilite Etütleri ve Yenileme Analizleri, Mamul Maliyetlerini Hesaplama Yöntemleri ve Üretim Kararlarında Kullanılması, Bilgisayar Destekli Proje Yönetimi, Yeni  Finans Teknikleri, Temel Finansman Bilgileri gibi konularda dersler verilir.
 

 


 
Finans uzmanı olarak çalışanlar ilgili kurumlarda finansman bölüm şefliği, müdür yardımcılığı, müdürlük, genel müdürlük gibi idari kadrolarda çalışabilirler.
BENZER MESLEKLER: Fon yöneticiliği, mali müşavirlik, yatırım uzmanlığı.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Eğitimi tamamladıktan sonra uzman yardımcısı olarak göreve başlar. Asgari ücretin 4 veya 5 katı arasında ücretle çalışır. Uzman olarak çalışanlar ise asgari ücretin 6 veya 8 katı arasında kazanç elde ederler.
 

 

  
–        İlgili Eğitim Kurumları,
–        Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
        , finans , eğitim , finansman , uzmanı , yatırım , sermaye , meslek , finansal , kurumlarında , kurumu , bilgisayar , piyasası , türkiye , üretim , muhasebe , elde , bulunur , bankacılık , kredi
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları FİNANS UZMANI olabilir,
FİNANS UZMANI mesleğinin zorlukları,
FİNANS UZMANI nerelerde çalışabilir,
FİNANS UZMANI mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
FİNANS UZMANI nedir,
FİNANS UZMANI ne iş yapar,
FİNANS UZMANI nasıl olunur,
FİNANS UZMANI maaşı,
FİNANS UZMANI çalışma koşulları,
FİNANS UZMANI meslek tanımı,
FİNANS UZMANI görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

FİNANS UZMANI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Finans Uzmanı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Finisörcü (İplik) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir