FİZİKİ ANTROPOLOG ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

FİZİKİ ANTROPOLOG ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
FİZİKİ ANTROPOLOG

 

       
 
İnsanın beden yapısının özelliklerini, tarihsel gelişimi içinde inceleyen, kemik yapısını metrik yöntemlerle ölçen, insanın genetik yapısını esas alarak yaşayan insan gruplarının çeşitliliğinin nedenlerini araştıran kişidir.
 

 


 
–        Bir araştırmacı olarak insanın bedensel özelliklerinin evriminin inceler,
–        Belli bir toplumda yaşayan insanların beden yapısı özelliklerini saptar,
–        Elde ettiği verilere dayanarak, insanların kullanacağı eşyaların ve giysilerin standart ölçütlerinin belirlenmesini sağlar,
–        Sporcuların başarılı olabilecekleri beden yapılarına uygun branşları belirlemede gerekli olan antropometrik standartları oluşturmaya çalışır.
 

 


 
–        Fotoğraf makinesi,
–        Teyp,
–        Kamera,
–        Çeşitli büro malzemeleri,
–        Film.
 

 


 
Fiziki antropolog olarak çalışmak isteyenlerin;
–        Biyolojiye  ve sosyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı,
–        Araştırma gücü yüksek ve ilgisinin yanı sıra bilimsel meraka sahip,
–        Ayrıntılarla uğraşmayı seven,
–        Analitik düşünme gücü yüksek,
–        Dikkatli ve sabırlı
kimseler olmaları gerekmektedir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Çalışmalar gerçekleştirilirken seyahat etmek, uzun süre evden uzak kalmak, değişik kültürler arasında yaşamak gerekebilir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi aşamasında büro ortamında çalışılması gerekmektedir. Çalışmaları esnasında insanlarla iletişimde bulunulur.
 

 


 
Fiziki Antropologlar; Milli Savunma Bakanlığına bağlı giyim ve araç üretim birimlerinde çalışabilirler. Mimaride ev ve ev eşyalarının, endüstride araç ve gereçlerin kullanacak kişilerin beden yapısına uygun olarak hazırlanmasında ve sporcuların beden yapısına göre en başarılı olacakları dallara yöneltilmelerinde danışmanlık yapabilirler. Bunun yanı sıra, tabiat tarihi müzelerinde görev alabilirler. Bu bölüm mezunlarının alanlarında iş bulma olanağı kısıtlı olmakla birlikte son yıllarda Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı bünyesinde pek çok antropolog görev almaktadır.
 
 

 


 
Meslek eğitimi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi “Fizik Antropolojisi” bölümünde verilmekte iken, “Sosyal Antropoloji” ve “Fiziki Antropoloji” bölümlerinin birleşmesi ve “Antropoloji” adı altında eğitim verilmeye başlanması nedeniyle, “Fiziki Antropoloji” bölümüne artık öğrenci alınmamaktadır. Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Fiziki Antropoloji”  bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri  kapsamaktadır.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Mesleğin eğitimine girebilmek için; Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Antropoloji” lisans programı için Yeterli “Eşit Ağırlık-2(EA-2)” puan almak ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Fizik Antropoloji” lisans programı ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
 

 


 
Fizik Antropoloji programında eğitim süresi 4 yıldır.
Dört yıllık eğitim süresince Antropoloji Tarihi, Genel Biyoloji, Genetik, Biyolojik Antropoloji, İnsan Irkları gibi dersler okutulmaktadır.
 

 


 
Üniversitelerde Öğretim elemanı olarak görev alanlar akademik kariyer yapabilirler. (Araştırma Görevlisi, Doktor, Yard. Doç., Doçent ve Profesör) Başka işyerlerinde çalışanlar ise gösterecekleri performansa ve gerekli  diğer şartları yerine getirmeye bağlı olarak yönetim kadrolarında yer alabilirler.
BENZER MESLEKLER: Sosyal antropolog, Biyolog.
          
BURS, ÜCRET VE KREDİ DURUMU
 
–        Üniversite eğitimi süresince Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağladığı kredi ve yurt imkanlarından  yararlanabilirler. Ayrıca, kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burs olanaklarından faydalanabilirler.
–        Fiziki antropologlar, kamu kesiminde çalışırlarsa 657 sayılı Devlet Memurları kanununa tabi olarak Genel İdare sınıfına göre belirlenmiş olan ücreti alırlar.
–        Özel kesimde çalışanlarsa çalıştıkları işyerine ve yaptıkları işe göre farklı kazanç elde edebilirler.
 
 

 


 
–        İlgili eğitim kurumları,
–        Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube   Müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
        , meslek , beden , antropoloji” , eğitim , fiziki , antropolog , “fiziki , merkezi , öğrenci , gerekmektedir , antropoloji , başarılı , insanın , eğitimi , elde , kredi , ankara , eğitimine , “antropoloji”
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları FİZİKİ ANTROPOLOG olabilir,
FİZİKİ ANTROPOLOG mesleğinin zorlukları,
FİZİKİ ANTROPOLOG nerelerde çalışabilir,
FİZİKİ ANTROPOLOG mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
FİZİKİ ANTROPOLOG nedir,
FİZİKİ ANTROPOLOG ne iş yapar,
FİZİKİ ANTROPOLOG nasıl olunur,
FİZİKİ ANTROPOLOG maaşı,
FİZİKİ ANTROPOLOG çalışma koşulları,
FİZİKİ ANTROPOLOG meslek tanımı,
FİZİKİ ANTROPOLOG görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

FİZİKİ ANTROPOLOG ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Fiziki Antropolog ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Fiziki Coğrafya Öğretim Üyesi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir