Fizyoterapist (Spor) ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

FİZYOTERAPİST ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
FİZYOTERAPİST

 


 
Yaralanma, hastalık, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları veya diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarından yakınan kişilere hekimin tanısına uygun bir fizik tedavi programını planlayan ve uygulayan kişidir.
 

 


 
–         Sırt ve boyun kireçlenmeleri olanların önce vücutlarının rahatsız bölgelerini ısı veren aletlerle ısıtır, daha sonra çeşitli aletlerle veya elle uyarır, sertlikleri yumuşatır,
–         Sürekli akım cihazları ile felçli hastaların sinirlerini gevşetir,
–         Felçli hastaları sıcak su havuzuna yatırarak ve aletlerle hastanın vücuduna su fışkırtarak özürlü bölgenin uyarılmasını sağlar,
–         Yaralanma veya hastalık sonucunda vücudun hareket yetisi azalmış kısımlarını güçlendirici egzersizler planlar ve uygulanmasını denetler,
–         İşlev yetersizliği giderilemeyen veya tümüyle yok olan organların desteklenmesi için takılan yardımcı cihazların (protez veya ortezlerin) kullanımını hastaya öğretir.
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
–         Ultrasyon,
–         Boyun traksiyon aleti,
–         Elektrikli stimulasyon aleti,
–         Kum torbaları, ağırlıklar,
–         Parafin,
–         Vakum,
–         Lumbal traksiyon aleti.
 

 


 
Fizyoterapist olmak isteyenlerin;
–         Fen bilimlerine, özellikle biyoloji ve fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı,
–         Bedence güçlü ve dayanıklı,
–         Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
–         El ve parmak becerileri gelişmiş,
–         Başkalarını anlayabilen ve onlara yardım etmekten hoşlanan,
–         Sabırlı, sevecen, dikkatli ve sorumluluk sahibi
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Fizyoterapistler hastanelerde ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yaparlar. Çalışma ortamı temiz ve sessizdir. Fizyoterapistler genellikle ayakta ve çeşitli aletleri kullanarak görevlerini yürütürler. Görev sırasında hastalarla, hekimlerle ve diğer fizyoterapistlerle etkileşim halindedirler.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Fizyoterapistler devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Kurumu, belediye ve üniversite araştırma hastanelerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, özel kliniklerde, spor kulüplerinde, huzurevlerinde çalışabilirler.
 

 


 
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı yüksekokulların Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Bu okullara ve bölümlere girebilmek için  üniversite Öğrenci Seçme Sınavı’nda;
Sağlık Yüksekokulu  (ÖSS) yeterli “Sayısal-1 (SAY-1)” puan,
Sağlık Bilimleri Fakültesi (ÖSS) yeterli “Sayısal-2 (SAY-2)” almak gerekmektedir.
 

 


 
Fizyoterapistlik mesleğinin eğitim süresi 4 yıldır.
Eğitimleri süresince öğrenciler: Türk Dili ve Edebiyatı, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil gibi genel kültür dersleri ile, Biyoloji, İnsan Anatomisi, Fizyoloji, Histoloji, Fizik, Kimya, Psikoloji gibi temel tıp bilimleri yanında, Isı-ışık, Elektroterapi, Özel Tedavi Hareketleri, Kinezyoloji, Biomekanik, Yardımcı Cihaz ve Protez Eğitimi ve diğer mesleki   dersleri kuramsal ve uygulamalı olarak alırlar.
 

 


 
–         Fizyoterapistler üniversitelerde akademik kariyer yapabilirler.
–         Çalıştıkları işyerinde belli bir alanda uzmanlaşabilirler (yanık, felç vb.).
–         Çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda, uzmanlık alanları, tecrübeleri, kurum ve kuruluşların hizmet içerikleri doğrultusunda yönetim kademelerinde yer alabilirler.
BENZER MESLEKLER: Terapistlik (rehabilite), masörlük.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
–         Mesleki eğitim süresince öğrenciler kredi ve burs olanaklarından faydalanırlar. Ayrıca son sınıfta özel hastaları (felçli vb.) evlerinde tedavi etmek suretiyle belli bir kazanç elde edebilirler.
–         Eğitim sonrasında kamuya ait kurum ve kuruluşlarda görev alan fizyoterapistler 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu Sağlık Hizmetleri Sınıfında öngörülen derece ve kademedeki katsayı ve tazminatlara göre aylık ücret alırlar.
–         Özel sektörün ilgili birimlerinde çalışan meslek elemanlarının ücreti karşılıklı anlaşma ile belirlenmektedir.
 

 


 
–         İlgili Eğitim Kurumları,
–         Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–         Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
fizyoterapistler , meslek , eğitim , tedavi , sağlık , fizik , rehabilitasyon , kurumu , aleti , kurum , felçli , aletlerle , mesleki , alırlar , çalıştıkları , dersleri , öğrenciler , süresi , hastalık , süresince
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları FİZYOTERAPİST olabilir,
FİZYOTERAPİST mesleğinin zorlukları,
FİZYOTERAPİST nerelerde çalışabilir,
FİZYOTERAPİST mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
FİZYOTERAPİST nedir,
FİZYOTERAPİST ne iş yapar,
FİZYOTERAPİST nasıl olunur,
FİZYOTERAPİST maaşı,
FİZYOTERAPİST çalışma koşulları,
FİZYOTERAPİST meslek tanımı,
FİZYOTERAPİST görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

FİZYOTERAPİST ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Fizyoterapist ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Fizyoterapist (Spor) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir