FOTOĞRAF SANATÇISI ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

FOTOĞRAF SANATÇISI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
FOTOĞRAF SANATÇISI

 


Fotoğraf makinesiyle varlıkların görüntüsünü filme kaydeden ve görüntülerinin karta basımını yaparak istenilen sayıda kopyasını çıkaran kişidir.
 

 


Fotoğrafçılık, müşterinin isteğini karşılamak üzere ticari amaçla yapılabileceği gibi sanatsal olarak da fotoğraf tekniklerini kullanarak belgeleme, iletişim, tanıtım, eğitim, sanat gibi alanlarda görüntü üretimi ve aktarımını sağlayarak  icra edilebilir.
–      Fotoğraf makinesini hazırlar,
–      Müşterinin nasıl bir fotoğraf istediğini belirler,
–      Işık ayarı yapar ve fotoğrafı çekilecek kişinin veya nesnenin konumunu, en iyi görüntüyü verebilecek şekilde ayarlar,
–      İyi bir fotoğraf elde etmek için makineyi ayarlar,
–      Filmin negatiflerini makineden çıkarır,
–      Filmi  banyo eder,
–      Pozitif görüntünün istenilen sayıda kopyasını çıkarır.
 

 


Fotoğraf makineleri, fotoğraf büyütme makinesi (Agrandizör), tab makinesi (Minikop), rötuş alet ve malzemeleri (Rötuş sandığı, çeşitli sertlikte kurşun kalemler), film banyo makinesi, kart banyo makinesi, makas, su kapları, spot ışıklar, fotoğraf kartları, ilaçlı sular, filmler.
                    

 


Fotoğraf Sanatçısı olmak isteyenlerin;
–      Görme duyusu güçlü ve renkleri ayırt edebilen,
–      Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
–      Kapalı yerlerde çalışmaktan sıkılmayan,
–      Güzel sanatlara ilgili, yeteneğini geliştirmeye, değişikliğe önem veren,
–      Ayrıntıları algılayabilen, dikkatli, sabırlı,
–      İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilen
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Fotoğraf sanatçısı, fotoğraf stüdyolarında çalışabileceği gibi, açık havada (dağ, deniz kenarı), değişik ortamlarda (düğün, nişan, seminer, toplantılar, kongreler vb.) çalışabilir. Filmin banyosu ve tab edilmesi sırasında karanlık odada çalışmak gerekir. İş genellikle ayakta yürütülür. Normal çalışma saatleri dışında çalışmak ve seyahat durumu söz konusu olabilir. Fotoğraf sanatçısı görsel bir ürün yaratır, işini yaparken müşteriyle ve çalışma arkadaşlarıyla etkileşimde bulunabilir, ama bir fotoğraf sanatçısı işini tek başına da yürütebilir.
 

 


 
Fotoğraf sanatçıları, kendilerine ait fotoğrafçılık işletmelerinde, basın-yayın kuruluşlarında, resmi ve özel işyerlerinde ve ajanslarda çalışırlar. Ticari resim yapan fotoğraf sanatçılarına olan ihtiyaç piyasadaki gelişmelere bağlı olarak bazen artmakta, bazen de azalmaktadır. Ticari resim fotoğraf sanatçılığında kullanılan çeşitli gelişmiş araçlar, hem talebi artırmakta, hem de işgücüne olan ihtiyacı azaltmaktadır. Sanatsal fotoğrafçılık, toplumun sanatsal ürün ihtiyaçlarına bağlı olarak gelişir buna bağlı olarak da talep doğar. Refah düzeyi yükselen toplumlarda sanata duyulan ilginin arttığı gözlenmektedir.
 

 


Mesleğin eğitimi üniversitelerin Güzel Sanatlar, İletişim, Sanat ve Tasarım fakültelerinin “Fotoğraf”, “Fotoğraf ve Video” bölümlerinde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Mesleğin eğitimine girebilmek için,
–      Lise veya dengi okul mezunu olmak,
–      Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Fotoğraf”, “Fotoğraf ve Video” lisans programlarından biri için  ilgili üniversitenin belirleyeceği baraj puanı almak,
–      İlgili üniversitenin yapacağı Özel Yetenek Sınavında başarılı olmak gerekmektedir.
 
 
“Fotoğraf”, “Fotoğrafçılık”, “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık”, “Grafik” ön lisans programlarından birini başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları taktirde “Fotoğraf”, “Fotoğraf ve Video” bölümlerinden birine, ayrıca “Radyo ve TV Yayımcılığı”, Radyo – TV Yayımcılığı”, “Radyo – Televizyon Yayımcılığı”, “Radyo – Televizyon Programcılığı”, “Televizyon – Radyo Programcılığı” ön lisans programlarından birini başarı ile tamamlayanlar ise sözü edilen sınavda başarılı oldukları taktirde, “Fotoğraf ve Video”  lisans programına dikey geçiş yapabilirler.
 
 

 


 
Mesleğin Eğitim süresi 4 yıldır.
Güzel sanatlar fakültesi, sanat ve tasarım fakültesi “Fotoğraf”, “Fotoğraf ve Video” bölümlerine özel yetenek sınavıyla  öğrenci alınmaktadır. Bu sınavda adaylardan, kendilerine verilecek fotoğraflar üzerinde jüri tarafından belirlenecek amaçlara uygun konu ve kompozisyon, yeni kodrajların yapılması istenmekte, optik ve fotoğraf kimyası alanlarında bilgi birikimi aranmaktadır. Güzel sanatlar fakültelerinde verilen eğitimde; fotoğrafın çağdaş kullanımı, teknik beceri  ve sanat formasyonu kazandırılır. Bu bölümde sanat ağırlıklı fotoğraf eğitimi verilmektedir.
 

 


 
–         Ticari fotoğrafçılık yapan meslek mensupları işlerini veya işyerlerini büyütmek yoluyla ilerleyebilirler.
–         Sanatsal ağırlıklı çalışan fotoğrafçılar en iyi sanat ürünlerini üretme ve yarışmalarda derecelere girme yoluyla sanat çevresinde tanınan ve tutulan fotoğraf sanatçısı olma durumuna gelerek yükselme ve ilerleme kaydedebilirler.
–         Fotoğrafçılar portre, ticari resim, basın, sinema ve televizyon, moda ve reklam, haber fotoğrafçılığı alanlarında uzmanlaşabilirler.
BENZER MESLEKLER: Prodüktör, Kameraman, Sinema Film Fotoğraf Sanatçısı.
 
 

 


 
–      İlgili eğitim kurumları,
–      Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–      Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
fotoğraf ,       , sanat , sanatçısı , meslek , “fotoğraf , “fotoğraf” , ticari , fotoğrafçılık , lisans , güzel , video” , makinesi , mesleğin , sanatsal , televizyon , banyo ,          , başarılı , resim
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları FOTOĞRAF SANATÇISI olabilir,
FOTOĞRAF SANATÇISI mesleğinin zorlukları,
FOTOĞRAF SANATÇISI nerelerde çalışabilir,
FOTOĞRAF SANATÇISI mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
FOTOĞRAF SANATÇISI nedir,
FOTOĞRAF SANATÇISI ne iş yapar,
FOTOĞRAF SANATÇISI nasıl olunur,
FOTOĞRAF SANATÇISI maaşı,
FOTOĞRAF SANATÇISI çalışma koşulları,
FOTOĞRAF SANATÇISI meslek tanımı,
FOTOĞRAF SANATÇISI görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

FOTOĞRAF SANATÇISI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Fotoğraf Sanatçısı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Fotoğraf Yönetmeni (Sinema) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir