JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ

 


 
Arazi parçalarının biçim, konum, engebe v.b. yönlerden durumunu havadan çekilen fotoğraflarla belirleyerek elde edilen verileri harita dediğimiz şemada çizgiler halinde gösteren kişidir.
 
 

 


 
Jeodezi ve fotogrametri mühendislerinin temel görevi proje hizmetlerine yönelik büyük ölçekli haritalar oluşturmaktır. Jeodezi ve fotogrametri mühendisi belirli yöntemleri (fotogrametri yöntemi, arazi bilgi sistemleri, yapay uydular aracılığıyla ölçmeler) kullanarak şehir, ilçe ve köylerin imar planlarının hazırlanmasında yardımcı olur. Her ölçekteki haritanın hazırlanmasını, araziye ilişkin projelerin etüt ve uygulamalarını gerçekleştirir. Harita yapımı için öncelikle,
–        Yeryüzü üzerinde kontrol noktaları ağı oluşturur ve jeodezik ölçümler yapar.
–        Arazide ekipler halinde çalışılarak yapılan jeodezik ölçümleri bilgisayarda mm. düzeyinde hesaplar.
–        Bu şekilde elde edilen koordinat ve detay  bilgileri belli ölçekte çizerek harita elde eder.
       

 


 
–        Elektronik ölçme aletleri (nivo, prizma, jalon v.b.)
–        Fotogrametri aletleri, çizim aletleri,
–        Bilgisayar,
–        Plotter (bilgisayara verilen verileri harita çizimine dönüştüren alet).
 

 


 
Jeodezi ve fotogrametri mühendislerinin;
–        Üstün bir genel yeteneğe,
–        Çizim yapabilme yeteneğine sahip,
–        Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,
–        Sabırlı, dikkatli ve iyi bir gözlemci
olmaları gerekir.
 
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Jeodezi ve fotogrametri mühendisleri işlerini büroda, yeraltında, arazide ve açık havada yürütürler. Çalışırken iş yerinin  durumuna  göre  topograflar,  jeoloji, jeofizik, çevre, petrol mühendisleriyle işbirliği halindedirler. Çalışmalarında birinci derecede verilerle ilgilidirler. Görev sık sık seyahat etmeyi gerektirir.
 
 

 


 
Jeodezi ve fotogrametri mühendisleri; kadastro, su, şehir imar planları, toprak dağıtımı, ormancılık, yol yapımı, sulama ve kurutma, elektrik ve etüt, coğrafi-jeolojik ve arkeolojik araştırmalar, vergileme, doğal afetlerden korunma v.b. alanlarda çalışırlar. Çalıştıkları kurumlar, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve belediyelerdir.
 

 


 
Mesleki eğitim çeşitli üniversitelere bağlı mühendislik fakülteleri, inşaat fakülteleri ile mühendislik-mimarlık fakültelerinin “Jeodezi ve Fotogrametri” mühendisliği bölümünde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNİE GİRİŞ KOŞULLARI
 
İlgili bölüme liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve “Sayısal (SAY-2)” puan ile girilmektedir.
 
 

 


 
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince matematik ağırlıklı derslerden başka Fizik, Fotoğraf, Ölçme ve Yorumlama Teknikleri, Bilgisayar gibi dersler de verilir. Eğitim sırasında staj yapma zorunluluğu vardır.
 

 


 
Jeodezi ve fotogrametri mühendisleri yüksek lisans ve doktora eğitimi yaparak alanlarında uzmanlaşabilirler. Üniversitede öğretim elemanı olarak çalışabilirler.
BENZER MESLEKLER: Harita teknikerliği, jeoloji mühendisliği.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
–        Öğrenciler eğitim sırasında Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca verilen öğrenim ve harç kredisinden, çeşitli kurum ve kuruluşlarca sağlanan burslardan yararlanabilirler.
–        Eğitim sonrasında kamu kuruluşlarında göreve başlayanlar Devlet Memurları Kanununa göre 8’inci derecenin 1’inci kademesinden göreve başlarlar. Teknik hizmet sınıfının tazminatlarından, özel hizmet tazminatından yararlanırlar. Özel işyerlerinde çalışanların ücretleri yaptıkları projelere göre değişiklik göstermektedir.
 

 


 
–        İlgili eğitim kurumları,
–        Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl  Müdürlükleri.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
        , fotogrametri , eğitim , jeodezi , müdürlüğü , harita , meslek , mühendisleri , aletleri , elde , kurumu , türkiye , kadastro , mühendislik , devlet , yerler , süresi , danışma , merkezi , meslek danışma merkezi
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ olabilir,
JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ mesleğinin zorlukları,
JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ nerelerde çalışabilir,
JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ nedir,
JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ ne iş yapar,
JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ nasıl olunur,
JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ maaşı,
JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ çalışma koşulları,
JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ meslek tanımı,
JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Jeodezi ve Fotogrametri (Harita ve Kadastro) Mühendisliği Öğretim Üyesi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Jeofizik Mühendisi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir