MAKİNİST (DEMİRYOLU) ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

MAKİNİST (DEMİRYOLU) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
MAKİNİST (DEMİRYOLU)

 


 
Yolcu veya yük taşıyan elektrikli, dizel veya buharlı demiryolu lokomotiflerinin sürücülük görevlerini yapan kişidir.
 

 

   
 
–     Lokomotifin mekanik aksamını yağlar ve gerekli güvenlik önlemlerini alır,
–     Lokomotifi çalıştırır ve yol boyunca hareket emirlerine, tarifelere, işaretçinin ve diğer demiryolu personelinin vereceği sinyallere uyar ve trenin hareketlerini kontrol eder,
–     Lokomotifte görev yapan diğer çalışanları denetler,
–     Seyahat sırasında ufak tamir ve ayar işlerini yapar,
–     Yolculuk bittikten sonra rapor tutar ve ilgili defterleri (vukuat defteri vb.) doldurur.
 

 


 
–     Lokomotif (Buharlı, Dizel, Elektrikli, Dizel-Elektrikli),
–     Telsiz,
–     Hareket modelleri,
–     Tornavida, pense, anahtar takımları, çeşitli avadanlıklar,
–     Vukuat defteri (ortaya çıkan sorunların yazıldığı defter).
 

 


 
Makinist olmak isteyenlerin;
–     Göz-el ve ayaklarını eşgüdüm halinde kullanabilen,
–     Uyarıcılara çok çabuk tepki verebilen,
–     Belli bir anda bir çok şeyi algılayabilen,
–     Dikkatli, sorumlu, soğukkanlı,
–     Renkleri ayırdedebilen,
–     Bedence sağlam, ruh sağlığı yerinde,
–     Makinelerle uğraşmaktan hoşlanan ve mekanik yeteneği olan
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Makinistler demiryolu ulaşım alanında görev yaptıkları için devamlı seyahat etmek zorundadırlar. Makinistler gece gündüz, hafta sonu veya bayramlarda işbaşında olmak ve sürekli oturarak lokomotifi idare etmek durumundadırlar. Ender de olsa, tren kazalarına uğramaları söz konusu olabilir. Hareket memuru, tren şefi, makasçı ve lokomotif çalışanlarıyla iletişim halindedirler.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Meslek elemanları, ağırlıklı olarak TC Devlet Demiryolları ile şeker fabrikaları, demir çelik fabrikaları, şehir-içi raylı sistem yolcu taşımacılığında çalışabilirler.
Artan nüfus beraberinde kitle taşımacılığı sorununu da getirmektedir. Kitle taşımacılığının en ekonomik ve güvenli araçlarından birisi de trendir. Ülkemizde demiryolu ile yük ya da yolcu taşımacılığının istenilen seviyede olduğu söylenemez. Bir ülkenin gelişmesi için demiryolu taşımacılığı çok önemli olduğuna göre ülkemizde de bu alanda önemli atakların yapılması bir zorunluluk olmaktadır. Demiryollarının gelişmesi ve modernleştirilmesi demek, aynı zamanda daha fazla makinistin çalışması demektir.

 


 
Makinistlik mesleğinin eğitimi TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğüne bağlı hizmet-içi eğitim merkezlerinde verilmektedir. Ayrıca endüstri meslek lisesi mezunları alınarak hizmet-içi eğitimle yetiştirilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
–     Meslek eğitimi için en az ilköğretim okulu mezunu olma şartı aranır.
–     Ayrıca TCDD Hastanelerinden sağlam heyet raporu almak gerekmektedir.
 

 


 
TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğünde makinist mesleğinin eğitimi; TCDD Meslek Lisesi mezunu için 18 ay, endüstri meslek lisesi mezunları için 3 yıldır.
Endüstri meslek lisesi mezunu olup da, TCDD İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından açılan makinist yardımcısı sınavına giren ve başarılı olanların, hizmet-içi eğitim ve kurslara katılmak suretiyle de makinist olabilme olanağı vardır. Bunun için 3 ay teorik çalışma, ayrıca yardımcı makinist olarak bröve ehliyet alıncaya kadar staj çalışması yapılır. Staj sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlara makinist ehliyeti verilir.
 

 


 
Yeni mezun olmuş TCDD Meslek Lisesi mezunu ile açıktan sınavla alınan endüstri meslek lisesi mezunları makinist yardımcısı olarak göreve başlarlar. Belirli bir süre hizmet-içi eğitimden sonra makinist unvanı alırlar. Makinist olarak diploma (Brove) alanlar kurslara devam etmek suretiyle baş makinist olabilirler.
BENZER MESLEKLER: Şoför (Genel),  Gemi Kaptanı, Pilot.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
TCDD Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılan hizmet-içi eğitimde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun meslek lisesi mezunları için öngördüğü derece ve kademeden aylık ücret verilmektedir. Makinist olarak göreve başlayanların atamaları kadrolu ya da sözleşmeli personel şeklinde yapılır,
Kadrolu olarak ataması yapılanlar özel tazminatları ile birlikte brüt olarak asgari ücretin 2  katı civarında aylık ücret almaktadırlar. Sözleşmeli olarak çalışanlar ise net asgari ücretin 4-5 katı arasında değişen miktarlarda aylık ücret almaktadırlar.
 

 


 
–     İlgili Eğitim Kurumları,
–     Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
     , meslek , makinist , lisesi , tcdd , demiryolu , hizmet , ücret , endüstri , endüstri meslek lisesi , meslek lisesi mezunları , müdürlüğü , mezunları , etmek , dizel , eğitimi , yolcu , eğitim , aylık , elektrikli
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları MAKİNİST (DEMİRYOLU) olabilir,
MAKİNİST (DEMİRYOLU) mesleğinin zorlukları,
MAKİNİST (DEMİRYOLU) nerelerde çalışabilir,
MAKİNİST (DEMİRYOLU) mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
MAKİNİST (DEMİRYOLU) nedir,
MAKİNİST (DEMİRYOLU) ne iş yapar,
MAKİNİST (DEMİRYOLU) nasıl olunur,
MAKİNİST (DEMİRYOLU) maaşı,
MAKİNİST (DEMİRYOLU) çalışma koşulları,
MAKİNİST (DEMİRYOLU) meslek tanımı,
MAKİNİST (DEMİRYOLU) görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

MAKİNİST (DEMİRYOLU) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

MAKİNECİ (DİKİŞ) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Makinist (Tren) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

“MAKİNİST (DEMİRYOLU) ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018” için 0 yanıt

  1. Bilindiği üzere,son yıllarda demiryolu ile ilgili olarak ;bilim teknoloji ve uygulamalarda hızlı gelişmeler süreci yaşanmaktadır.Bu süreç sebebiyle;verilen meslekiçi eğitim;,zaman içinde atıl bilgi haline gelmktedir./Bilgilerin yenilenmesi/güncellenmesi ihtiyacı ilgili dairelerce sürekli değerlendirilmelidir.Yeni bilgilerle/sürekli eğitimlerle bireyler daha aktif hale getirilmelidir.Böylece işin daha güvenli ve sağlıklı olmasına katkı sağlanmış olur.Mesleki ve teknik eğitimlere ilaveten;kongre,kurultay,konferanslarla da bilgiler paylaşılmalıdır.Bu faaliyetler kurumun başarılı olmasına ve uzman eleman yetişmesine yardımcı olacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir