MATBAA TEKNİKERİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

MATBAA TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
MATBAA TEKNİKERİ

 


 
Matbaada yapılacak basım işini tasarlayan ve basım işini son aşamasına kadar yürüten kişidir.
 

 


 
–       İstenilen işin orijinaline uygun olarak basılması amacıyla planlama yapar, kullanılacak malzemeyi hesaplayarak temin eder,
–        El veya makine ile harfleri dizer,
–        Kataloglardan, kullanılacak renkleri belirler.
–        Basım işi için malzeme hesabı yapar ve malzemeyi temin eder,      
–        Negatif film rötuşlarını yapar ve temizler,                         
–         Orijinaline göre filmin montajını yapar, yapılan işlerin kalıbını çeker,
–        Baskıda kullanacağı uygun mürekkebi hazırlar,
–   Mürekkep alıcı ve mürekkep verici merdaneleri ayarlar,
–         Basılması istenmeyen kısımları aside  dayanıklı bir madde ile kaplar
–        Baskı filmini çeker, kalıbını hazırlar,      
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
–        Numaratör, çeşitli gramajda kağıt, karton, mukavva, karbon kağıdı, cam, boya, mürekkep vb. ile cilt bezi ve sicim,
–        El mikrometresi (kalınlık ölçmek için)
–        Tel dikiş (zımba), iplik dikiş makinesi ve kırma makinesi,
–        Işıklı masa,    
–        Mikro kamera, film kesme makinesi ,    
–        Dizgi makinesi ve ofset baskı makinesi. 
 

 


 
Matbaa Teknikeri olmak isteyenlerin;
–        Basım işlerine ilgi duyan ve estetik görüşe sahip,
–        El, göz ve parmaklarını eşgüdümlü kullanabilen,
–        Renkler, çizgiler ve şekiller arasındaki ilişkileri  algılayabilen,
–        Ayrıntıları algılayabilen,  
–        Mekanik yeteneğe sahip,
–        Dikkatli, titiz,
–        Bir işi planlayabilme ve uygulamaya koyabilme özelliğine sahip
kimseler olmaları gerekir. 
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Çalışma ortamı; işyerinin sektörüne ve büyüklüğüne göre farklılıklar göstermekle birlikte, Matbaa Teknikerleri  genellikle basım işlerinin yapıldığı bölümlerde çalışırlar. Banyohane ve basımhanede; ortam kapalı, gürültülü nemli ve rahatsız edici şekilde kokuludur (makine dairesinin  bulunduğu yer). Ürünün basılabilmesi için hazırlık ve basım aşamalarında sürekli kullanılan mürekkep, boya, benzin, yağ ve asit içerikli kimyasal maddeler  makinelerin keskin bir koku yaymasına neden olmaktadır. Bu meslekte (büro dışında)çoğunlukla ayakta çalışılmaktadır. Hem insanlarla  (malzeme satıcıları, müşteriler, diğer çalışanlar vb.) hem makinelerle çalışma söz konusudur. Birinci derecede, verilerle çalışılmaktadır.     
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
        
Matbaa teknikerleri, her türlü basım ve çoğaltma işleminin yapıldığı  özel ve kamu işyerlerinde çalışabilirler. Her geçen  gün  bilgisayarlı  ve     otomatik makinelerin   kullanımının artmasıyla bu alanda çalıştırılacak işgücünün niteliği de  önem kazanmaya başlamıştır. Çünkü, bir çalışan 2-3 otomatik makineyi kullanarak sayfalarca basım yapabilmektedir.  
 

 


 
Mesleki eğitim üniversitelere bağlı Meslek Yüksek  Okullarının ‘Matbaacılık’ programlarında verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE  GİRİŞ KOŞULLARI
 
 
Meslek liselerinin Baskı (Ofset Baskı-Tipo Baskı), Cilt ve Serigrafi, Dizgi, Fotoğraf ve Klişe, Fotoğrafçılık, Grafik/Grafik Sanatlar Klasik Ciltçilik, Matbaa, Matbaacılık, Ofset Baskı, Ofset Baskı Serigrafi, Reprodüksiyon ve Klişe, Tasarım ve Teknoloji, Tipo Baskı, Tipo Baskı Serigrafi, Resim(Anadolu Kız Meslek Lisesi/Kız Meslek Lisesi), Tasarım ve Teknolojisi, Uygulamalı Resim (Kız Meslek Lisesi, Ciltleme ve Serigrafi bölümlerinden mezun olanlar “Matbaacılık” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun  için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-1” puanı almaları gerekir.
 

 


 
Eğitimin süresi 2 yıl olup, teorik ve pratik olarak sürdürülür.  Eğitim boyunca; Basım ve Basım Tarihi,Temel Fotoğrafçılık, Dizgi Sistemleri, Halkla İlişkiler, Sanat Tarihi, Baskı Makinaları, vb dersler görülür.
 

 


 
“Matbaacılık” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, “Cilt” ve “Matbaa Öğretmenliği” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
 
Kamuda çalışan matbaa teknikerleri,yükselme sınavlarına girerek şef  yada  yönetimde görev alabilirler. Özel sektörde ise yine ustabaşılık veya vardiya amirliği  gibi idari görevleri yapabilirler.
 
BENZER MESLEKLER: Grafiker, Matbaa Öğretmeni, Serigrafi Teknikeri, Fotografçı.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Eğitim süresince yani öğrencilik döneminde özel işyerleri ve kamu kuruluşlarınca sağlanan kredi ve burslar  dışında bir gelir sözkonusu değildir.
Kazanç, çalışılan sektör ve işletmeye göre değişmektedir. Kamu sektöründe  derece, kıdem ve  “teknik hizmetler” sınıfındaki tazminatlara göre ücret alınmaktadır. Bu da asgari ücretin 2 katına yakındır. Özel sektörde ilk işe girişte asgari ücret düzeyinde olan kazanç, 3-6 ay içinde başarı durumuna göre artmaktadır.
 

 


 
–        İlgili Eğitim Kurumları,
–        Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
        , baskı , basım , meslek , matbaa , serigrafi , makinesi , eğitim , yapar , ofset , mürekkep ,      , ücret , dizgi , lisesi , kız meslek lisesi , tipo , kamu , lisans , sınavsız
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları MATBAA TEKNİKERİ olabilir,
MATBAA TEKNİKERİ mesleğinin zorlukları,
MATBAA TEKNİKERİ nerelerde çalışabilir,
MATBAA TEKNİKERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
MATBAA TEKNİKERİ nedir,
MATBAA TEKNİKERİ ne iş yapar,
MATBAA TEKNİKERİ nasıl olunur,
MATBAA TEKNİKERİ maaşı,
MATBAA TEKNİKERİ çalışma koşulları,
MATBAA TEKNİKERİ meslek tanımı,
MATBAA TEKNİKERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

MATBAA TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

MATBAA ÖĞRETMENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

MATBAA TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir