METAL İŞLERİ ÖĞRETMENİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

METAL İŞLERİ ÖĞRETMENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
METAL İŞLERİ ÖĞRETMENİ

 


 
Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, metal işleri meslek alanı ile  ilgili eğitim veren kişidir.
 

 


 
Metal işleri meslek alanı ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir.
Metal işleri öğretmeni, bu program çerçevesinde;
–        Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar,
–        Sorumlu olduğu atölye, laboratuar, işlik vb. yerleri sürekli olarak eğitime hazır durumda bulundurur. (Gerektiğinde kullanılan alet ve makinelerin bakımlarını ve basit onarımlarını yapar.)
–        Kendisine ayrılan ders saatlerinde çalışma  planını uygulayarak  öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır,
–        Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır,
–        Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler,
–        Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur,  
–        İşletmelerde uygulama yapan öğrencilerin çalışmalarını izler, ilgililere rehberlik eder,
–        Çevresindeki sanayi kuruluşları ile, işletmelerdeki gelişmeleri izler, ihtiyaçları saptar, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur,
–        Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar,
–        Sınıf   öğretmeni  olarak,  öğrencilerin  alan  ve  ders  seçmelerine    yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.
 
KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ
 
–        Alanı ile ilgili meslek dersleri müfredat programı, yıllık ve günlük çalışma planları, not defteri, ders ve yoklama defterleri, ders kitapları, yardımcı kitaplar,
–        Kaynak makineleri, metallerin sıcak ve soğuk şekillendirilmesiyle ilgili makineler, (ocaklar, şahmerdan, tav fırını, presler, giyotin, makas, testere, pres, matkap tezgahı, bükme makinesi vb.).
 

 


 
Metal işleri öğretmeni olmak isteyenlerin;
–        Üst düzeyde genel yeteneğe,
–        Göz ve ellerini eşgüdümle, ellerini ustalıkla kullanmada üstün beceriye sahip,
–        Belli bir noktaya dikkatini yoğunlaştırabilen, düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,
–        Şekil ilişkilerini görebilen, yapılacak işi zihninde canlandırabilen,
–        İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine özen gösteren,
–        Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan,
–        İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; hoşgörülü, sabırlı, öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen,
–        Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, girişimci, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
  Metal işleri öğretmeni  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı orta dereceli  okullarda        sınıf ve atölye ortamında çalışır. Çalışma ortamı kirli ve gürültülüdür,  görevini genellikle ayakta yürütür.
 

 


 
–        Meslek elemanları, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meslek liselerinde ve mesleki eğitim merkezlerinde çalışılabilmektedirler.
–        Metal İşleri, Soğuk Demircilik, Kaynakçılık, Sac İşleri, Sıcak Demircilik, Dövme Demircilik, Bakır İşlemeciliği (Metal Levha İşlemeciliği), Ziraat Makine ve Aletleri, Yapı ve Tamiratı, Alüminyum Doğrama, Kaporta Tamirciliği, Kalaycılık, Kazan İmalatçılığı, Haddecilik, Çelikhane İşletmeciliği branşlarında görev alabilirler. Ayrıca bütün bölümlerin Teknik Resim derslerine girebilirler.
–        Kendi işlerini kurabilirler.
 

 


 
Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelere bağlı teknik eğitim fakültelerinin “Metal Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY-1)” puan almak gerekmektedir.

 


 
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; Kaynak Teknolojisi, Kaynak Tekniği, Plastik Şekil Verme, Malzeme Bilgisi, Mekanik, Metalografi, Kalıplama Tekniği, Makine Elemanları, Metal  İşleri Üretim Tekniği, Konstrüksiyon Resmi,  Isıl İşlemler, Elektrik-Elektronik Bilgisi, Modern Kaynak Teknikleri, Yüzey Koruma İşlemleri, Metal İşleri Kalite Kontrolü, Özel Kaynak Teknikleri, Mesleki ve Teknik Eğitime Giriş,  Birey ve Öğrenim  Metotları vb.  dersler  verilmektedir.  Öğrenciler  eğitimleri  sırasında  okullarda  uygulama yapmaktadırlar.
 
BURS, ÜCRET VE KAZANÇ DURUMU
 
–        Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun imkanlarından veya çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler.
–        Eğitim sonrasında, teknik öğretmen olarak 8. derecenin 1. kademesinden göreve başlarlar. Görev yaptıkları okul bünyesinde döner sermaye işletmesi bulunduğu takdirde döner sermaye ücretinden belli oranda pay alırlar. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere öğretim yılı başında eğitim- öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.
 

 


 
–        Üniversitelerde lisans üstü eğitimden sonra araştırma görevlisi, doçent ve   profesör unvanını alabilirler.
–        Çalıştıkları okullarda idari görevlere yükselebilirler.
BENZER MESLEKLER: Tesisat teknolojisi öğretmeni, tesisat teknikeri, metal işleri teknisyeni, makine mühendisi.
 

 


 
·       İlgili Eğitim Kurumları,
·       Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
·       Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
        , eğitim , işleri , metal , meslek , kaynak , öğretmeni , alanı , öğretim , yardımcı , izler , makine , mesleğin , ·       , ders , tekniği , yapar , bilgi , hangi , çalışma
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları METAL İŞLERİ ÖĞRETMENİ olabilir,
METAL İŞLERİ ÖĞRETMENİ mesleğinin zorlukları,
METAL İŞLERİ ÖĞRETMENİ nerelerde çalışabilir,
METAL İŞLERİ ÖĞRETMENİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
METAL İŞLERİ ÖĞRETMENİ nedir,
METAL İŞLERİ ÖĞRETMENİ ne iş yapar,
METAL İŞLERİ ÖĞRETMENİ nasıl olunur,
METAL İŞLERİ ÖĞRETMENİ maaşı,
METAL İŞLERİ ÖĞRETMENİ çalışma koşulları,
METAL İŞLERİ ÖĞRETMENİ meslek tanımı,
METAL İŞLERİ ÖĞRETMENİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

METAL İŞLERİ ÖĞRETMENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Metal İşleme Tezgahları Ayarcı-Operatörleri (Genel) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Metal İşleri Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

“METAL İŞLERİ ÖĞRETMENİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018” için 3 yanıt

  1. Ben fransada yasiyorum certifikam ve profesyonel diplomam var kaynak ve endusttiri uzerine turkiyeye donmeyi dusunuyorum ve ogretmen olmak istiyorum nasil olunur yardimci olursaniz sevinirim…

  2. burdaki yazılanlanların hepside yalan kardeşim metal öğretmeni hiç bi b*k yemez alır çayını simidini gider odasına sabahdan akşama kadarr orda uyuklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir