METALURJI TEKNİSYENİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

METALURJI TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
METALURJI TEKNİSYENİ

 

 
Metalürji teknisyeni, topraktan çıkarılan maden filizlerinin (cevherlerinin)  işlenmesi, hammaddeye ve mamul maddeye dönüştürülmesi aşamalarında metalürji mühendisi ve teknikerine yardım eden kişidir.
 

 


 
–        Metalürji mühendislerinin yönetim ve denetimi altında cevherden metal ve malzeme üretimi aşamalarında çalışır,
–        Metal ve alaşımların fiziki özelliklerini araştırır,
–        Teknolojik amaçlara uygun olarak geliştirilen yeni alaşımların imalat ve işlenmesi aşamalarında çalışır,
–        Çeşitli madenlerin döküm (dökme demir, çelik döküm, alüminyum döküm, bakır döküm) işlemlerini yapar,
–        Maden ergitme ocaklarını çalıştırır, kalıp malzemelerini hazırlar, ergitilmiş madeni kalıplara dökerek döküm işlemini tamamlar, iş temizleme makinelerinde  dökümü tamamlanan malzemeleri temizler.
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
–        Ergitme ocakları, ısıl işlem makineleri, Ph metre cihazı,
–        Basınçlı döküm makineleri ve savurma döküm makineleri,
–        Hassas elektronik terazi,
–        Ph metre cihazı,
–        Sertlik ölçme cihazı,
–        Metal mikroskobu,
–        Madenler (demir-çelik), demir olmayan malzemeler (alüminyum, bakır, kurşun ve alaşımlar), metal dışı malzemeler ( seramik, camlar, plastikler vb.).
 

 


 
Metalürji teknisyeni olmak isteyenlerin;
–        Kimya ve Fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı,
–        Bedenen güçlü ve sağlıklı bir yapıya sahip,
–        Kimyasal maddeler karşı alerjisi olmayan,
–        El ve parmak becerisine sahip,
–        Aşırı sıcak, kirli, tozlu, kokulu ve gürültülü ortamda çalışabilen
kimseler olmaları gerekir.
     
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Metalurji teknisyenlerinin çalışma ortamı aşırı sıcak, kirli, tozlu, kokulu ve gürültülüdür. Kişi, çalışırken metalurji mühendisleriyle, meslektaşlarıyla ve çalıştığı yerdeki diğer elemanlarla iletişim halindedir.  
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Metalurji teknisyenleri, entegre demir-çelik fabrikalarında, çelikhanelerde, alüminyum, çinko gibi malzemelerinin üretiminin yapıldığı fabrikalarda, metallerden oluşturulan çeşitli alaşımların dökümünün yapıldığı dökümhanelerde, metal dışı malzeme üreten endüstri işletmelerinde, ısıl işlem tesislerinde, madeni eşya, makine imalatı ve taşıt araçları imalatı  yapılan fabrikalarda çalışabilirler.
 

 

  
 
Metalürji teknisyenliği mesleğinin eğitimi Çok Programlı Meslek Liselerde verilmektedir. 
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Çok programlı meslek liselerine; ilköğretim okulu mezunu ve okula giriş koşullarına uygun öğrenciler kayıt yaptırabilirler. Çok programlı liselerin 1. sınıfını bitiren ve ilgili mevzuata göre belirlenen başarı puanına ulaşan öğrenciler, kontenjan da olması halinde, 2. sınıftan  itibaren teknik liseye devam edebilirler.
                     

 


 
Metalürji Teknisyenliği eğitiminin süresi 4 yıldır. 
Eğitim süresince; ortak genel kültür dersleri yanında, işletmelerde beceri eğitimi altında atölye dersleri görmektedirler. Demir-çelik metalürjisi alanını seçenler, ergitme ocakları, haddecilik ve dökümcülükle ilgili konularda; alüminyum metalürjisi alanını seçenler ise, laboratuar ile alüminyum haddeciliği ve dökümcülüğü konularında eğitilmektedirler. 
 

 


 
Meslek liselerinin “Metalurji”  bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri taktirde,      Endüstriyel Kalıpçılık, Hasat Sonrası Teknolojisi, Makine, Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği, Sondajcılık, Tarım Alet ve Makineleri, Metalurji Malzeme, Gemi Makineleri, Otomotiv, Mekatronik, Metalografi ve Malzeme Muayenesi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Ayrıca meslek liselerinin “Metalurji” bölümünden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve  “Döküm Öğretmenliği”, “Metal Öğretmenliği” lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
 
 Mezuniyet sonrası endüstri işletmelerinde çalışmaya başlayanlar yeterli kıdem başarı ve verimliliklerine göre ustabaşı olabilirler.
BENZER MESLEKLER:  Kimya teknisyeni, Dökümcü, Haddeci, Metalürji malzeme teknikeri.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Öğrenciler, işletmede beceri eğitimleri süresince, yaşlarına uygun asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere işverenden aylık ücret alırlar. (3308 sayılı yasa gereği) İşletmenin sağladığı diğer sosyal olanaklardan yararlanırlar. Hastalık, iş kazası ve meslek hastalıklarına  karşı devletçe sigorta edilirler. Eğitimleri süresince muayene ve tedavi  masrafları Sosyal Sigortalar Kurumunca karşılanır.
Eğitim sonrası kazanç, işletmelerin ücret politikalarına göre değişmekte ise de genellikle ilk işe girişte  asgari ücret verilmekte, kıdeme, tecrübeye  ve verimlilik derecesine göre artış kaydedilmektedir.
 

 


 
–        İlgili Eğitim Kurumları,
–        Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
        , meslek , döküm , metalürji , makineleri , metalurji , demir , alüminyum , malzeme , metal , ücret , çelik , teknisyeni , mezun , sonrası , makine , eğitim , programlı , süresince , öğrenciler
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları METALURJI TEKNİSYENİ olabilir,
METALURJI TEKNİSYENİ mesleğinin zorlukları,
METALURJI TEKNİSYENİ nerelerde çalışabilir,
METALURJI TEKNİSYENİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
METALURJI TEKNİSYENİ nedir,
METALURJI TEKNİSYENİ ne iş yapar,
METALURJI TEKNİSYENİ nasıl olunur,
METALURJI TEKNİSYENİ maaşı,
METALURJI TEKNİSYENİ çalışma koşulları,
METALURJI TEKNİSYENİ meslek tanımı,
METALURJI TEKNİSYENİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

METALURJI TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Metalografi ve Malzeme Muayenesi Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Metalurji Malzeme Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir