Moleküler Biyoloji ve Genetikçi (Moleküler Biyolog) ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ

 


 
Canlı hücre içindeki malzemeleri (DNA, Protein, Enzim vb.), hücre yapısının işlevini ve hücreler arasındaki etkileşimi  laboratuar ortamında inceleyerek ortaya çıkaran kişidir.
 

 

 
–         Canlıları moleküler düzeyde (atom düzeyinde) inceler ve tıbbı, biyolojik ve çevresel sorunlara çözüm getirici çalışmalar yapar,
–         Tıbbi bozukluklara neden olan geni araştırarak, tanılamada bulunur (Genetik tanı yapılması),
–         Hücre büyümesini kontrol altına alınmasına yönelik çalışmaları yürütür,
–         Genetik (tarım, tıp, vb alanda) değişim üzerine araştırmalar yapar, (Örn: tarımsal ıslah alanında çalışmalar yapabilir. Daha büyük ve daha sağlıklı buğday türünün yetişmesinin sağlanması gibi.)
–         Çevreye zarar veren faktörlerin giderilmesinde iyileştirici çalışmalar yaparak bilime sürekli yenilikler getirir.
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
·          Mikroskop,
·          Kimyasal maddeler,
·          Laboratuar aletleri (deney tüpü vb.),
·          Bilgisayar vb.
 

 


 
Moleküler biyoloji ve genetikçi (moleküler biyolo
olmak  isteyenlerin;
–         Normalin üzerinde  akademik yeteneğe sahip, Fen bilimlerine, özellikle biyolojiye karşı ilgi duyan ve fizik, kimya ve matematik derslerinde başarılı, Bilimsel meraka sahip, araştırmacı,
–         Olaylar arasında neden-sonuç ilişkileri ve bağlantıları kurabilen,
–         Görme duyusu ve belleği güçlü, İnce ayrıntıları görebilen,  yoğun dikkat gösterebilen,
–         Dikkatli ve sabırlı
kimseler olmaları  gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Moleküler Biyoloji ve Genetikçiler (Moleküler Biyologlar); laboratuar ortamında çalışmaktadırlar. Çalışma ortamı kapalı olup, kimyasal maddelerin yaymış olduğu koku vardır. Birinci derecede verilerle uğraşır. Araştırma yaptığı konuya göre laboratuarda gece geç saatlere kadar çalışma yapılması da  söz konusudur.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
İlgili bölüm mezunları;
–         Sağlık hizmetleri veren kurum ve kuruluşlarda, Çevre koruma -kontrol -planlama ile ilgili alanlarda, Biyoteknolojik çalışma yapan kurum ve kuruluşlarda biyolojik ürünlerin (Aşı, ilaç hammaddeleri, serum  vb.) üretiminin ve kalite kontrolünün yapılmasında  ve bu tesislerin yönetiminde,
–         İlaç ve hammaddelerin, kozmetik ürünlerin üretim ve kalite kontrol aşamasında,
–         Hastalık taşıyan vektör canlıların mücadelesinde,
–         Adli tıp ve kriminoloji laboratuarlarında suçlu belirlenmesinde,
–         Tarım, hayvancılık ve sulama alanlarında verimin arttırılması ve doğaya zararlı olabilecek nedenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalarda (Tarım, Orman, Çevre ve Sağlık bakanlığına bağlı kuruluşlarda görev yapabilirler),
 

 


Mesleğin eğitimi, liseden sonra girilebilen çeşitli üniversitelere bağlı Fen–Edebiyat Fakültelerinin “Moleküler Biyoloji ve Genetik”  bölümünde verilmektedir. 
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY-2)” puan almak gerekmektedir.
 

 


Meslek eğitim süresi 4 yıl olup, yabancı dil hazırlık sınıfı okunması durumunda  5 yıl eğitim görülmektedir.
 
Eğitim süresince; fen dersleri ağırlıklı eğitim görülmektedir. Teorik eğitimin yanı sıra laboratuar çalışmaları oldukça yoğundur. Öğrenciler ilk yıl; genel biyoloji, moleküler biyoloji, kimya, istatistik gibi dersler alır. Diğer yıllarda ise tıbbi mikrobiyoloji, genetik, toprak mikrobiyolojisi gibi daha derinlemesine ve uzmanlık dersleri görmektedir.
 

 


·          Meslek elemanları;
·          Hücre biyolojisi, bitki mikrobiyolojisi, büyüme biyolojisi vb. alanlarda yüksek lisans ve doktora yapabilir.
·          Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler,
·          Çeşitli Laboratuarlarda laboratuar şefi, kontrol elemanı olarak çalışırlar,
·          Kamu kuruluşlarında ise “Biyolog” unvanı ile çalışır. Meslek mensupları kendilerini “Moleküler Biyolog” olarak tanımlamakta ancak, bu konuda çıkarılmış  yasal unvan bulunmamaktadır. 
BENZER MESLEKLER: Biyolog, Kimya mühendisi
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ nun kredisinden yararlanabilirler.
Eğitim sonrası kazanç çalışılan kurumun statüsüne, çalışma süresine, üstlenilen sorumluluk derecesine göre değişmektedir.
 
Kamu kuruluşlarında çalışanlar çalıştıkları kurumun statüsüne göre sağlık hizmetleri sınıfından ücret alırlar. (Yaklaşık olarak asgari ücretin 3-4 katı civarında ücret alırlar.) Ayrıca devletin belirlediği zam oranında ücret artışı yapılmaktadır.
 

 


 
–         İlgili Eğitim Kurumları,
–         Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–         Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
         , ·          , meslek , moleküler , biyoloji , eğitim , laboratuar , kontrol , ücret , hücre , çalışma , kimya , sağlık , kurumu , lisans , kuruluşlarda , çalışmalar , tarım , genetik , yapabilir
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ olabilir,
MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ mesleğinin zorlukları,
MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ nerelerde çalışabilir,
MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ nedir,
MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ ne iş yapar,
MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ nasıl olunur,
MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ maaşı,
MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ çalışma koşulları,
MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ meslek tanımı,
MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Moleküler Biyoloji Öğretim Üyesi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Moleküler Biyoloji ve Genetikçi (Moleküler Biyolog) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir