Oltutaşı İşleme Ustası ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

Oltutaşı İşleme Ustası ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
Oltutaşı İşleme Ustası

: SANATKARLAR VE İLGİLİ İŞLERDE ÇALIŞANLAR
: HASSAS İŞLERDE, EL SANATLARI VE BASIM İLE İLGİLİ İŞLERDE ÇALIŞANLAR
: METAL VB. MALZEMELERLE HASSAS İŞLER YAPANLAR
: Mücevher ve değerli metal eşya işlerinde çalışanlar
Gereken Minimum Eğitim Düzeyi : Okur Yazar
:
Ham Oltu taşından, tesbih, yüzük, kolye vb. takı ve aksesuarlar tasarlayan ve yapan kişidir.

:

III. GÖREV VE İŞLEMLER: Oltutaşı İşleme Ustası, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:a. Ham Oltu taşını temizleyerek büyük ve küçük gruplara ayırmak,b. Ayrılan gruplardan tespih tanesi sigara ağızlığı, yüzük taşları, kolye gibi süs eşyası cinsine göre ayırmak,c. Yapılacak takının şekline uygun taşı testere ile geometrik şekilde kesmek,d. Ham taşları keserle istenilen şekillere uygun parçalamak, bıçakla yontmak, matkapla delmek suretiyle şekillendirmek,e. Parçalanan taşları metal bıçaklarla yontmak,f. Yontulan Oltu taşlarını matkapla ortasından delmek,g. Yontulan ve delinen Oltu taşlarını mile takarak el çarkı yardımıyla tornada işleyerek yüzük, küpe, tespih tanesi gibi şekillendirmek,h. Şekillendirilen takıları metal kalıplara yerleştirmek,i. Şekillendirilen takı malzemesi ve tespih tanelerini zımparalamak, cila fırçasını tutarak parlak hale getirmek,j. Tespih tanesi haline gelen mamulleri el matkabı ile üzerlerine istenilen maden (altın ve gümüş telleri yerleştirerek dekor vererek süslemek, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.


Kaynak: İşkur
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları Oltutaşı İşleme Ustası olabilir,
Oltutaşı İşleme Ustası mesleğinin zorlukları,
Oltutaşı İşleme Ustası nerelerde çalışabilir,
Oltutaşı İşleme Ustası mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
Oltutaşı İşleme Ustası nedir,
Oltutaşı İşleme Ustası ne iş yapar,
Oltutaşı İşleme Ustası nasıl olunur,
Oltutaşı İşleme Ustası maaşı,
Oltutaşı İşleme Ustası çalışma koşulları,
Oltutaşı İşleme Ustası meslek tanımı,
Oltutaşı İşleme Ustası görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

Oltutaşı İşleme Ustası ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Oltu Taşı Çıkarma Ustası ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Ondüle Makinesi İşçisi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir