Oto Bakım-Onarımcısı ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

OTO BAKIM-ONARIMCISI (OTO-MOTOR TAMİRCİSİ) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
OTO BAKIM-ONARIMCISI (OTO-MOTOR TAMİRCİSİ)

 


 
Otomobil, kamyon, otobüs gibi motorlu araçlarda motorun yakıt, ateşleme, soğutma, yağlama ve supap sistemi, güç aktarma organları, ön düzen, fren ve direksiyon sistemlerinde, meydana gelen arızaları gideren , aydınlatma ve ikaz donanımlarının bakım ve onarımını yapan kişidir.
                

 


 
–         Arızayı tespit eder,
–         Gerekli parçaları sağlar ve arızayı giderir,
–         Zamanla çıkabilecek arızaları önlemek için araçların periyodik bakım programlarına göre motor donanımı, yakıt donanımı, ateşleme donanımı, soğutma donanımı, fren donanımı, güç aktarma organları, ön düzen ve süspansiyon donanımları, oto elektrik, elektronik donanımı vb. bakım ve ayarlamalarını yapar,
–         Yadırganan hareket ve oluşları (ses, boşluk, sıkılık, aşıntı, yanma, eksoz gazı vb.) yorumlar, sonuç belirtir,
–         Bu çalışmalarda gerekli sökme, takma, parça değiştirme ve benzeri işlemleri yapar,
–         Yapılan işlerle ilgili kayıtları tutar,
–         Bakım kartlarını işler, üstlerine yazılı ve sözlü bilgi verir,
–         Kullanılan makine donanım ve malzemelerle bakım ve onarımlarında sorumlu olduğu araçların günlük bakım ve temizliğini; su, yakıt, yağ, hava ve koşullara göre gerekli diğer ikmalleri yapar.
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
–         Distrübütör muayene tezgahı, motor test cihazı, buji temizleme cihazı,
–         Zımpara taşı makinesi, kaynak makinesi, Enjektör muayene cihazı, mengene,
–         Pense takımları, kargaburun, Anahtar ve zımba takımları, tornavida, rayba, raspa, sentil,
–         Matkap, kılavuz, pafta, eğe ve keski, levye,
 

 


 
Oto-motor tamircisi olmak isteyenlerin;
–         Şekiller arasındaki ilişkileri görebilme,
–         Mekanik problemleri çözebilme gücüne,
–         El ve gözü eşgüdümle kullanabilme,
–         El ve parmakları ustalıkla kullanabilme,
–         Temas yolu ile yer, şekil ve konum tanıyabilme becerisine sahip,
–         Yenilikleri izleme özelliği bulunan
kimseler olmaları gerekir.
 
Ayrıca bu meslek, genellikle ayakta, bazen çömelerek veya arabanın altına yatarak, değişik aletler kullanarak, çeşitli bedensel hareketlerde bulunarak yapılır. Bu nedenle oto-motor tamircisi olmak isteyenlerin belirtilen hareketleri yapabilecek bedensel yeterlilikte olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Oto-motor tamircileri atölyelerde çalışır. İş, kapalı ve açık havada yapılabilir. Ortam kirli ve yağlıdır. Çalışma süresi, haftanın 6 gününü kapsar. Oto-motor tamircisi birinci derecede makinelerle ilgilidir. Ayrıca iş sahipleri ve diğer meslektaşlarıyla da iletişimde bulunur.
 
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
Otomotiv sanayi, ülkemizde gelişmekte olan 3 büyük sektör arasındadır. Sektörün gelişimine paralel olarak oto-motor tamircileri, kendi işyerlerini açabilecekleri gibi, oto servis istasyonlarında, fabrikalarda, hava alanlarının yer bakım istasyonlarında, kamu kuruluşlarının makine park yerlerinde, belediyelerin otobüs işletmelerinde, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün tamir bakım atölyelerinde, benzinliklerde, çalışma olanaklarına sahiptirler.
Ülkemizde, yurtiçindeki taşımacılık hizmetlerinin hemen hemen tamamı, ulaştırmanın tamamına yakın bir kısmı ve kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinin motorlu araçlarla yapıldığı dikkate alınırsa bu mesleğin çok geniş bir çalışma alanı mevcuttur.
 

 


–         Endüstri meslek liseleri, teknik liseler, Anadolu teknik liseleri ile çok programlı liselerin motor bölümünde (yurt çapındaki endüstri meslek liselerinin büyük bir bölümünde ve İzmir Motor Anadolu Teknik Lisesi ve Eskişehir Motor Anadolu Teknik Lisesinde),
–         Mesleki eğitim merkezlerinde mesleğin eğitimi verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
·       En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
·       14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitiminden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.
·       Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
·       Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.
 
Endüstri meslek liselerine ve teknik liselere girebilmek için en az ilköğretim okulu mezunu olmak ve bu okulların giriş şartlarına uygun olmak gerekmektedir.
 
Anadolu teknik liselerine girebilmek için ise ilköğretim mezunu olmak ve Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavını kazanmak gerekmektedir.
 

 


–         Eğitimin süresi mesleki eğitim merkezlerinde lise ve daha üst düzeyde genel eğitim almış olanlarda 1,5 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 3 yıldır.
–         Endüstri meslek liselerinde 4, teknik liselerde 4 ve Anadolu teknik liselerinde de 4 yıldır.
–         Meslek lisesi öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini de haftada 3 gün işletmelerde yaparlar. Çıraklık eğitiminde ise öğrenciler haftanın 5 günü işletme de pratik, 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim yaparlar.
–         Meslek eğitiminin başlangıcında, tesviye ağırlıklı çalışmalar yapılır. Eğeleme, kesme, matkapla delme, pafta ve kılavuzla diş açma, raybalama ve ölçü aletleri ile çalışmayı öğrenirler.            
 

 


–         Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. meslekte ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır.
–         Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması  zorunludur.
BENZER MESLEKLER: Kaportacılık, kaynakçılık, oto elektrikçiliği, motor yenileştirmeciliği
 
EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ
Çırak öğrencilere, eğitimleri süresince, asgari ücretin %30 undan az olmamak üzere işverenlerce ücret ödenmektedir.
Özel işyerlerinde, kalfa ve usta unvanlarında çalışan Ön Düzen ve Balans Ayarcıları, işyerinin niteliğine göre değişiklik göstermekle birlikte, asgari ücretin yaklaşık 1,5-2 katı kadar ücret almaktadır.
 

 


–         İlgili Eğitim Kurumları,
–         Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–         Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
         , motor , eğitim , meslek , bakım , donanımı , anadolu , çıraklık , mesleki , ilköğretim , ·       , usta , mesleğin , tamircisi , endüstri , meslekte , süresi , çalışma , oto motor tamircisi , mesleki eğitim merkezlerinde
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları OTO BAKIM-ONARIMCISI (OTO-MOTOR TAMİRCİSİ) olabilir,
OTO BAKIM-ONARIMCISI (OTO-MOTOR TAMİRCİSİ) mesleğinin zorlukları,
OTO BAKIM-ONARIMCISI (OTO-MOTOR TAMİRCİSİ) nerelerde çalışabilir,
OTO BAKIM-ONARIMCISI (OTO-MOTOR TAMİRCİSİ) mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
OTO BAKIM-ONARIMCISI (OTO-MOTOR TAMİRCİSİ) nedir,
OTO BAKIM-ONARIMCISI (OTO-MOTOR TAMİRCİSİ) ne iş yapar,
OTO BAKIM-ONARIMCISI (OTO-MOTOR TAMİRCİSİ) nasıl olunur,
OTO BAKIM-ONARIMCISI (OTO-MOTOR TAMİRCİSİ) maaşı,
OTO BAKIM-ONARIMCISI (OTO-MOTOR TAMİRCİSİ) çalışma koşulları,
OTO BAKIM-ONARIMCISI (OTO-MOTOR TAMİRCİSİ) meslek tanımı,
OTO BAKIM-ONARIMCISI (OTO-MOTOR TAMİRCİSİ) görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

OTO BAKIM-ONARIMCISI (OTO-MOTOR TAMİRCİSİ) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Oto Bakım-Onarımcısı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir