OVERLOKÇU ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

OVERLOKÇU ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
OVERLOKÇU

 


Konfeksiyon ürünlerinin üretiminde, sanayi tipi overlok makinesi ve yardımcı aletler kullanarak parçaları birleştiren, sağlamlaştıran ve kenar kısımlarını temizleyen kişidir.

 


– Overlok makinesinin iş öncesi temizliğini yapar,
– Overlok bıçağını takar,
– Kumaşa en uygun iğne ve iplik seçimini yapar,
– Dikiş ayarını yapar,
– Makineyi çalıştırır,
– Parçaların doğru şekilde birleştirilmesini sağlar,
– Malzemeyi ve yapılan işi belirli aralıklarla kontrol eder,
– Çalışma bitiminde makineyi kapatır,
– Makinede meydana gelebilecek basit arızaları tamir eder,
– Overlok makinesinin bakımını yapar.

 


Overlok makinesi, Oturma sandalyesi, Overlok iğneleri, Overlok iplikleri, İğne vidaları, Yedek bıçaklar, fırça, pens, alyan, tornavida, anahtar ve makine yağı v.s.

 


Overlokçu olmak isteyenlerin;
–          Göz, el ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen,
–          Ekip içinde çalışmaya yatkın,
–          Rutin işleri yapmaktan sıkılmayan,
–          Düzenli çalışma alışkanlıklarına sahip.
–          Seri, dikkatli ve tedbirli kişiler olmaları gerekir.
  
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Overlokçu genellikle atölyelerde çalışır. Görev oturarak yürütülür. Çalışma ortamı aydınlık olup, gürültülüdür. Kumaş tozları bulunabilir. Çalışırken yöneticilerle ve diğer meslektaşları ile iletişimde bulunur.

 


Overlokçular, önemli bir istihdam alanı olan konfeksiyon ana meslek dalı içerisinde dar kapsamlı bir meslek olarak görünmekle birlikte, bu meslek sahipleri düz dikiş, ilik düğme makinesi vb. donanımların kullanımını da bilmeleri nedeniyle  iş bulma alanları daha geniş olabilmektedir.
Meslekte genellikle eğitim görmüş eleman bulmakta sıkıntı çekilmektedir. Bu nedenle mesleğinde iyi olan overlokçular konfeksiyon üretimi yapan küçük ve büyük işletmelerin üretim birimlerinde kolayca iş bulabilmektedirler.
Kendi işyerlerini de açabilirler.

 


Bu mesleğin eğitimi; Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kurslarda, Mesleki Eğitim Merkezlerinde, Anadolu Teknik Liseleri/Anadolu Kız Meslek/Anadolu Meslek Liseleri, Teknik Liseler, Endüstri Meslek Liseleri, Kız Meslek Liseleri ve Çok Programlı Liselerin “Tekstil Konfeksiyon ve Hazır Giyim“ bölümünde ders olarak verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Halk Eğitim Merkezlerinde kursların açılabilmesi için, en az 15 kişilik gurubun oluşturulması gerekmektedir.
Anadolu Teknik Lisesi, Anadolu Meslek/Anadolu Kız Meslek Liselerine girebilmek için ilköğretim mezunu olmak ve Milli Eğitim Bakanlığınca merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak.
Endüstri Meslek ve Kız Meslek Liseleri ile Çok Programlı Liselerin “Tekstil Konfeksiyon ve Hazır giyim alanına” girebilmek için İlköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir.
Mesleki Eğitim Merkezlerine başlamak için en az ilköğretim mezunu olmak, 14 yaşını doldurmuş olmak,  eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri ile sözleşme imzalamak gerekmektedir.

 


– Anadolu Teknik, Anadolu Kız Meslek/Anadolu Meslek liseleri, Endüstri Meslek Liseleri, Kız Meslek Liseleri ile Çok Programlı Liselerde eğitim süresi 4 yıldır. Mesleki Eğitim Merkezlerinde; eğitim süresi 3 yıldır. Halk Eğitim Merkezlerinde verilen kursların süresi değişiklikler göstermektedir.
– Eğitim süresince genel kültür derslerin yanı sıra Elyaf Bilgisi, Makine Bilgisi, Temel Sanat Eğitimi, Bilgisayar, Araştırma Teknikleri, Kalite Kontrol, Tekstil Bilgisi, Üretim Planlaması, Temel Tasarım Bilgisi, gibi meslek dersleri okutulmaktadır.
– Proje Hazırlama, Bilgisayarda Giysi Tasarımı, Bilgisayarlı Kalıp, Girişimcilik, Stilistik, Tanıtım ve Yönlendirme dersleri alanda ortak görülen derslerdir.

 


Kalfalık belgesi alanların daha sonra usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmeleri mümkündür.  Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri de açabilirler.
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Kız Meslek Lisesine devam eden öğrenciler 4. sınıfta staj yaptıkları işletmelerde asgari ücretin 1/3’ünden az olmamak üzere ücret alırlar. 3308 sayılı “Çıraklık ve Meslek Eğitim Kanunu” gereğince işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere işletmelerce asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret verilmektedir.
Eğitim gören öğrencilerin iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır ve bütün öğrenci haklarından yararlanırlar.
Eğitim görülen işletmenin sağlayacağı sosyal olanaklardan faydalanırlar.
Özel bir işyerinde işe başlayan Overlokçu net asgari ücret tutarında ücret alır. Bu kazanç işyerinin büyüklüğüne ve deneyim durumuna göre artabilir.

 


–          İlgili eğitim kurumları ve işyerleri,
–          Meslek Eğitim Merkezleri,
–          Halk Eğitim Merkezleri
–          Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi
–          Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri,
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
meslek , eğitim ,           , anadolu , liseleri , overlok , merkezlerinde , konfeksiyon , ücret , overlokçu , yapar , süresi , bilgisi , halk , mesleki , asgari , gerekmektedir , merkezi , programlı , endüstri
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları OVERLOKÇU olabilir,
OVERLOKÇU mesleğinin zorlukları,
OVERLOKÇU nerelerde çalışabilir,
OVERLOKÇU mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
OVERLOKÇU nedir,
OVERLOKÇU ne iş yapar,
OVERLOKÇU nasıl olunur,
OVERLOKÇU maaşı,
OVERLOKÇU çalışma koşulları,
OVERLOKÇU meslek tanımı,
OVERLOKÇU görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

OVERLOKÇU ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Overlok Makinesi Operatörü ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Oyma İşçisi (Ağaç) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir