PANCAR YETİŞTİRİCİLİĞİ VE ŞEKER TEKNİKERİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

PANCAR YETİŞTİRİCİLİĞİ VE ŞEKER TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
PANCAR YETİŞTİRİCİLİĞİ VE ŞEKER TEKNİKERİ

 


Şeker endüstrisinde, pancar yetiştiriciliğinden şeker üretimi aşamasına kadar çeşitli kademelerde çalışan kişidir.

 

   
 
Ziraat Mühendisinin gözetimi altında,
–     Ekim alanlarının belirlenmesi,
–     Pancar bitkisinin ekiminin kontrolü,
–     Şeker Pancarı bitkisinin bakımında çiftçilerin teknik bakımdan desteklenmesi,
–     Şeker pancarı hasadının kontrolü,
–     Şeker pancarında verim ve kalite değerlerini yükseltmek için bilimsel çalışmaların yürütülmesi, kontrolü,
–     Yeni üretim teknikleri konularında çiftçileri bilgilendirilmesi,
–     Hastalık ve yabancı otlarla mücadele etmede çiftçilere gerek teknik, gerekse uygulama bilgilerinin verilmesi,
–     Şeker pancarının fabrika ortamında işlenme evrelerine ve şeker üretimi teknolojisi ile şeker pancarı yan ürünlerinin değerlendirilmesi çalışmalarına katılır. 
 

 


 
–     Pancar ekim makineleri,
–     Toprak işleme aletleri (traktör, pulluk vb.),
–     Pancar sökme makineleri,
–     Pancar boşaltma makineleri.  

 


 
Pancar Yetiştirirciliği ve Şeker Teknikeri olmak isteyenlerin:
–     Fen bilimlerine ilgi duyan,(biyoloji, botanik, bitki besleme,bitki fizyolojisi)
–     Bedence sağlam ve dayanıklı,
–     Açık havada çalışmaktan hoşlanan,
–     Dışa dönük ve insanlarla rahat iletişim kurabilen,
–     Ekip çalışmasına yatkın,
kimseler olmaları gerekmektedir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
–      Pancar Yetiştiriciliği ve Şeker Teknikerleri; açık havada, şeker pancarının yetiştirildiği tarlalarda ve deneme üretimi yapılan sahalarda çalışırlar. Bunun yanı sıra pancarın fiziksel ve biyolojik değerlerinin   saptandığı laboratuarlarda ve şeker fabrikalarında sıcak, kokulu  ve kapalı ortamda görev yaparlar.
–      Ekim alanlarında çalışırken  çamurlu, tozlu ve rüzgarlı, sıcak veya soğuk ortamda bulunabilirler.
–      Çiftçiler, Ziraat odaları, Ziraat Mühendisleri, Pancar Çavuşları ve meslektaşlarıyla diyalog içindedirler. 
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
–      Pancar üretimi ve işlenmesi alanında teorik ve uygulamalı becerilere sahip meslek üyelerinin, ağırlıklı olarak üretime dönük çalışmaları söz konusu olabileceği gibi, fabrika ortamında şeker pancarının işlenmesi ve şeker elde edilmesine yönelik ara eleman olarak da iş piyasasında çok yönlü görevler üstlenmesi  beklenmektedir.
–      İş bulma imkanı öncelikle İç Anadolu Bölgesinde olmakla birlikte,  pancar ekimi yapılan diğer bölgelerde de istihdam imkanı vardır.
–      Pancar Yetiştiriciliği ve Şeker Teknolojisi programından mezun olanlar, Şeker Enstitüsü’nde, Pancar kooperatiflerinde, kamu ve özel şeker fabrikalarında pancar yetiştiriciliğinden şeker üretimine kadar tüm kademelerde görev alabilirler.
–      Gübre imalatı ve pazarlamasında teknik eleman olarak çalışabilirler, isterlerse kendi işini  kurarak pancar yetiştiriciliği yapabilirler.
 

 


 
Pancar Yetiştiriciliği ve Şeker Teknolojisi  eğitimi sadece  Konya Selçuk Üniversitesi Karapınar Meslek Yüksekokulunda verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 Meslek liselerinin Çay Teknolojisi, Genel Ziraat, Makine (Tarım Meslek Lisesi), Makine-Tarım Teknolojisi, Peyzaj, Tarım Teknolojisi, Makine Süs Bitkileri, Tarım, Ziraat, Boya Teknolojisi, Endüstriyel  Boya ve Dekorasyon, Endüstriyel Boyacılık, Kimya, Lastik Teknolojisi, Petrokimya, Plastik İşleme, Plastik Teknolojisi, Proses, Sanayi Boyacılığı ve Uygulama Tekniği, Sınai Boya bölümlerinden mezun olanlar “Pancar Yetiştiriciliği ve Şeker Teknolojisi” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
 
–      Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun  için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY-1)” puanı almaları gerekir.
 

 


 
–      Bu mesleğin eğitimi, lise eğitimi üzerine 2 yıldır.
–      Eğitim süresince; Temel derslerin yanı sıra  tarım ekolojisi, toprak ve bitki analiz teknikleri, şeker pancarı yetiştirme tekniği, şeker üretim teknolojisi, şeker pancarı ıslahı ve tohumculuğu, şeker pancarı hastalıkları, şeker pancarı bakımında mekanizasyon, sulama, botanik, genetik, genel kimya, genel matematik, biyometri, gübreler ve gübreleme ile organizasyon ve mevzuat gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.
–      Dersler, teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir. Ayrıca öğrencilere dördüncü yarıyıl sonunda Bitirme Ödevi (Seminer/Proje) verilmektedir.
 

 


 
–     “Pancar Yetiştiriciliği ve Şeker Teknolojisi” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları taktirde, “Bitkisel Üretim” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.
–     Kamuya ait şeker fabrikalarında tekniker olarak göreve başlarlar. Şeker fabrikaları bölge şefliklerinde ziraat teknikeri, bölge şef yardımcısı veya bölge şefi pozisyonlarına yükselebilirler.
BENZER MESLEKLER: Bağcılık Teknikeri, Seracılık Teknikeri, Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme Teknikeri, Tarımsal Laboratuar Teknikeri, Antepfıstığı Teknikeri.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Eğitim süresince herhangi bir maddi kazanç söz konusu değildir. Öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim ve harç kredisinden  yararlanabilirler. Ayrıca kamu ve özel kuruluşların sağladığı burs imkanlarından yararlanabilmektedirler.
Eğitim sonrası mezunların ücret düzeyi işletmenin büyüklüğüne, kişinin deneyimlerine ve bölgesel arz-talep koşullarına göre değişmektedir.
 

 


 
–     İlgili Eğitim Kurumları,
–     Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
şeker ,      , pancar ,       , teknikeri , meslek , yetiştiriciliği , pancarı , ziraat , tarım , üretimi , eğitim , bölge , fabrikalarında , kurumu , bitki , verilmektedir , lisans , boya , makine
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları PANCAR YETİŞTİRİCİLİĞİ VE ŞEKER TEKNİKERİ olabilir,
PANCAR YETİŞTİRİCİLİĞİ VE ŞEKER TEKNİKERİ mesleğinin zorlukları,
PANCAR YETİŞTİRİCİLİĞİ VE ŞEKER TEKNİKERİ nerelerde çalışabilir,
PANCAR YETİŞTİRİCİLİĞİ VE ŞEKER TEKNİKERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
PANCAR YETİŞTİRİCİLİĞİ VE ŞEKER TEKNİKERİ nedir,
PANCAR YETİŞTİRİCİLİĞİ VE ŞEKER TEKNİKERİ ne iş yapar,
PANCAR YETİŞTİRİCİLİĞİ VE ŞEKER TEKNİKERİ nasıl olunur,
PANCAR YETİŞTİRİCİLİĞİ VE ŞEKER TEKNİKERİ maaşı,
PANCAR YETİŞTİRİCİLİĞİ VE ŞEKER TEKNİKERİ çalışma koşulları,
PANCAR YETİŞTİRİCİLİĞİ VE ŞEKER TEKNİKERİ meslek tanımı,
PANCAR YETİŞTİRİCİLİĞİ VE ŞEKER TEKNİKERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

PANCAR YETİŞTİRİCİLİĞİ VE ŞEKER TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Pancar Boşaltma Operatörü ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Pancar Yetiştiricişiği Ve Şeker Teknikeri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir