PERAKENDE SATIŞ ELEMANI (TEZGAHTAR) ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

PERAKENDE SATIŞ ELEMANI (TEZGAHTAR) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
PERAKENDE SATIŞ ELEMANI (TEZGAHTAR)

 


Perakende satış elemanı, perakende mal satışı yapan ticarethanelerde müşteriye malı tanıtan ve satmaya çalışan kişidir.

 

   
–      Satılacak malları cins, kalite ve fiyatlarına göre sınıflandırır. Özürlü veya kullanılmaz durumdaki malları ayırarak ilgili birimlere gönderir,
–      Satışa sunulacak malları teslim alır, mal giriş kayıtlarını tutar ve etiketler,
–      Malları raflara yerleştirir, vitrin düzenlemesine yardımcı olur,
–      Müşteriyi psikolojik olarak etkilemeye çalışır ve onu, satın almaya teşvik eder,
–      Satılan malın satış fişini düzenler ve her gün satılan malların dökümünü yapar, günlük satış cirosunu hesaplar ve satış fişlerini mal çıkış defterine işler,
–      Mal stoklarını kontrol ederek bir sonraki satış günü için ne kadar satış yapabileceğini ilgililere bildirir ve ona göre depodan mal getirtir.
 

 


 
–      Tezgahtar sattığı malzemeye göre değişik nesnelerle çalışır.
–      Çalışmaları sırasında; çeşitli mallar ve satış fişi kullanır.

 


Perakende satış elemanı olmak isteyenlerin;
–      Bir çok şeye aynı anda dikkat edebilen,
–      Güler yüzlü ve sabırlı olan, başkalarını etkileyebilen,
–      Uzun süre ayakta durabilen,
–      Yönergelere uygun davranabilen,
–      Ellerini çabuk ve ustalıkla kullanabilen
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
–      Satış elemanlarının çalışma ortamı sattıkları malın türüne göre değişir. Örneğin, inşaat malzemesi satan işyeri tozlu olabilirken gözlük satan bir işletme çok temiz olabilir.
–      Perakende satış elemanları çalışmalarında birinci derecede insanlarla ilgilidirler. İş, sürekli ayakta durmayı gerektirir. Bu yüzden meslek üyeleri arasında bel rahatsızlığı, varis gibi hastalıklar görülmektedir.
–      Ayrıca çalışma yoğunluğunda özel günlere ve mevsimlere bağlı olarak değişiklik olabilmektedir. (örn, hafta sonu çalışması.)
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
–      Perakende satış elemanlarının orta ve büyük ticarethanelerde çalışma olanakları vardır. Hizmet sektörünün gelişmesine paralel olarak tezgahtarlık mesleğinin önemi ve bu meslek elemanlarına duyulan ihtiyaç artmaktadır. Süper ve mega marketlerin ortaya çıkışı, nitelikli eleman ihtiyacını daha da artırmaktadır. Özellikle büyük illerde, turistik yörelerde iş bulma olanağı fazladır.
–      Kendisini tezgahtarlık mesleğinde yetiştiren kişi, sermayesi olduğu takdirde kendi işini de kurabilir.
 

 


 
–      Milli Eğitim Bakanlığı MEB Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı pratik kız sanat okulları ile Halk Eğitim Merkezlerinde “Satış Elemanlığı” meslek kursu verilmektedir.
–      Meslek eğitimi işe girme ile başladığından işyerinin özelliğine göre ya görüşme (mülakat) usulü ile, ya da yazılı sınavla veyahut başka  bir görevde  iken üstün  performans  göstererek anılan mesleğe alınıp yetiştirilme durumu söz konusu olabilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Meslek kurslarına girebilmek için ilköğretim mezunu olmak, bünyesi ve sağlık durumu itibarı ile kurs programının gerektirdiği niteliklere sahip olmak gerekmektedir.
 
 

 


 
Tezgahtarlık mesleğinin eğitim süresi işyerinin eğitim politikasına göre değişiklik gösterir. Bu süre meslek adayının yeteneklerine göre de değişebilir. Araştırmalar sonucunda mesleğin eğitim süresinin 6 ay ile 1 yıl arasında olduğu belirlenmiştir.
Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü pratik kız sanat okullarında açılan meslek kursunda uygulanan eğitimde; Türkçe (Güzel Konuşma), Muhasebe-Ekonomi, Matematik, Yabancı Dil, Satış Teknikleri ve Pazarlama, Bilgisayar, Kişisel Bakım ve Görgü Kuralları dersleri verilmiştir.
 

 


 
Meslekte ilerleme; daha çok ücrette artış, sorumluluğun artırılması şeklinde olmaktadır.
–      Tecrübe ve yeteneğe göre bölüm sorumlusu veya satış sorumlusu olabilirler.
–      Meslekte yeterli performansı gösterenler büyük işyerlerinde daha fazla ücretle çalışma olanağı bulabilirler.
BENZER MESLEKLER: Satış reklamcısı (demonstratör), Satıcı (toptan ticaret), Sokak satıcısı (işportacı).
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
–      Mesleki eğitim iş başında yapıldığından, işe başlamada meslek adayı ile işveren arasında yapılan anlaşma sonucu belirlenen ücret ödenmektedir. Bu ücret asgari ücret düzeyinde veya daha fazla olabilmektedir. Eğitim boyunca meslek adayının karşılaması gereken herhangi bir masraf söz konusu değildir.
–      Meslek eğitimini tamamlayan ve tezgahtar olarak göreve başlayan elemanlara işyerinin ücret politikalarına  paralel olarak değişik sistemlerde ücret ödenmektedir. Bazı  işyerleri aylık ücret öderken, bazıları da yüzde usulü ve prim şeklinde ödeme yapmaktadır.
–      İşe ilk girişte genellikle asgari ücret uygulanmakta, gösterilen performansa ve işyerinin niteliğine göre ücret  artışları söz konusu olmaktadır.
–      Araştırmalarımızda tezgahtar olarak çalışanların, ortalama net asgari ücretin 1,5-2 katı ücret aldıkları saptanmıştır. Bu miktarlar yörelere göre de değişiklik gösterebilmektedir.
 

 


 
–      İlgili Eğitim Kurumları,
–      Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–      Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu  İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
      , satış , meslek , ücret , eğitim , perakende , malları , işyerinin , tezgahtar , çalışma , meslekte , olabilmektedir , asgari , konusu , tezgahtarlık , değişiklik , müdürlüğü , süresi , adayının , usulü
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları PERAKENDE SATIŞ ELEMANI (TEZGAHTAR) olabilir,
PERAKENDE SATIŞ ELEMANI (TEZGAHTAR) mesleğinin zorlukları,
PERAKENDE SATIŞ ELEMANI (TEZGAHTAR) nerelerde çalışabilir,
PERAKENDE SATIŞ ELEMANI (TEZGAHTAR) mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
PERAKENDE SATIŞ ELEMANI (TEZGAHTAR) nedir,
PERAKENDE SATIŞ ELEMANI (TEZGAHTAR) ne iş yapar,
PERAKENDE SATIŞ ELEMANI (TEZGAHTAR) nasıl olunur,
PERAKENDE SATIŞ ELEMANI (TEZGAHTAR) maaşı,
PERAKENDE SATIŞ ELEMANI (TEZGAHTAR) çalışma koşulları,
PERAKENDE SATIŞ ELEMANI (TEZGAHTAR) meslek tanımı,
PERAKENDE SATIŞ ELEMANI (TEZGAHTAR) görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

PERAKENDE SATIŞ ELEMANI (TEZGAHTAR) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Perakende Satış Elemanı (Gıda) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Perdah İşçisi (Elle) (Mobilya) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir