PLASTİK DOĞRAMACI ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

PLASTİK DOĞRAMACI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
PLASTİK DOĞRAMACI

 


 
Plastik profil ve yardımcı malzemelerden kapı, pencere, kepenk, sineklik vb. ürünlerin üretimi ve montajını yapan kişidir.  
 

 

     
–      Müşteri ile görüşerek, yapılacak olan kapı ve pencerenin ölçüsünü alır,
–      Fiyat tespit ederek   müşteriye bildirir
–      Malzeme listesini çıkarır,
–      PVC pencere ve kapı standartlarına uyarak ölçülendirip, şekillendirir,
–      Plastik malzemeyi atölyede istenilen ölçü ve ebatlarda keser, deler, ayarlar, kesilen parçaları birleştirir. Aksesuarları monte eder, sızdırmazlık kontrolünü yapar, yalıtım elemanlarını yerleştirir,
–      Hazırlanan ürünü kontrol eder. Eksik ve aksaklıkları düzeltir,
–      Hazırlanan ürünün monte edileceği yere nakliyesini sağlar,
–      Binalara monte eder, camı takar, izolasyon işlemi yapar,
–      Son kontrolünü yaparak müşteriye teslim tutanağı ile teslim eder.
 

 


 
Profil kesme makinesi, köşe kaynak makinesi, otomatik köşe temizleme makinesi, freze, su tahliye frezesi, çıta kesme makinesi, destek saç kesme makinesi, orta kayıt alıştırma makinesi, testere, tornavida, çekiç, matkap, metre, su terazisi, kaynak makinesi, plastik malzemeler, manivela, spiral, çeşitli aksesuarlar (kapı kolu menteşe v
, montaj için dübeller, köpük, çeşitli vidalar.
 

 


 
Plastik doğramacı olmak isteyenlerin;
–      Mekanik yeteneğe sahip,
–      El becerisi ve el göz koordinasyonu gelişmiş,
–      Dikkatli ve sabırlı,
–      Tasarım ve çizim  yeteneğine sahip,
–      Uzun süre ayakta durabilecek bedensel güç ve sağlamlığa sahip,
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
–      Genellikle atölyelerde çalışırlar.  Çalışmasının büyük  bölümü kapalı ortamda atölye bir  kısmı ise (ölçü alma ve montaj sırasında) atölye dışında  inşaatlarda gerçekleşir.
–      Çalışma ortamı gürültülüdür.
–      Çalışırken makineler ve insanlarla iletişimde bulunurlar.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
–      Plastik  Doğramacılar genellikle özel sektöre ait atölyelerde çalışırlar.
–      Plastik doğramacılık mesleğinde kendini yetiştirmiş meslek   bilgisi ve sorumluluğu olan   meslek mensuplarına har zaman ihtiyaç duyulacağı söylenebilir. Çevre bilincinin artması ve ormanlarımızın hızla tükenmesi nedeniyle, daha önceleri ağaçtan yapılan kapı ve pencereler artık profilden, alüminyum doğramadan ve plastik doğramadan yapılmaya başlanmıştır. Bunlar içerisinden plastik doğramacılık hızla gelişmektedir.
 

 


 
Mesleki eğitim yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
–      En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
–      14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.
–      Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
–      Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.
 

 


Eğitim süresi ilköğretim okulu mezunları için 2 yıl, lise ve dengi okul mezunları için 1 yıldır. Eğitim süresince Mesleki Eğitim Merkezlerinde 1 gün teorik, işyerlerinde bir usta nezaretinde 5 gün pratik olarak eğitim yapılmaktadır. Eğitim süresince; Matematik ve Mesleki Matematik, Türkçe, Teknik Resim, İş Güvenliği, Meslek Bilgisi, Meslek Resmi, İşletme Bilgisi ve Kooperatifçilik, Toplam Kalite Yönetimi dersleri alırlar.
 

 


–      Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 2 yıl süreli olup, bu eğitimde insan sağlığı ve iş güvenliği, iş ve insan ilişkileri, çalışma hukuku, işletme bilgisi, sigorta ve vergi mevzuatı, muhasebe ve ekonomi derslerinin yanı sıra ileri meslek bilgisi derslerini alırlar. 2 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.
–        Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerinde  çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması  zorunludur.
–      BENZER MESLEKLER: Alüminyum  Doğramacı, Ahşap Doğramacı.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
–      Mesleki eğitim merkezinde eğitim gören öğrencilere, çıraklık sözleşmesi yapılan işverence asgari ücretin % 30 undan az olmamak üzere bir ücret ödenir.
–      Eğitim süresi içerisinde adayların iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigortaları yapılmakta, sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır.
–      Meslek mensuplarının kazanç durumları çalıştıkları işletmemin büyüklüğüne, iş kapasitesine, meslek mensubunun bilgi ve becerisine göre değişiklik arz etmektedir. Ancak, en az asgari ücret   olan bu kazanç asgari ücretin 3 katına kadar çıkabilmektedir.
–      Kendi işyerini açan meslek mensuplarının kazançları ise işyerinin büyüklüğü müşteri çevresi ve tanınmışlığı oranında farklılık arz etmektedir.
 

 


 
–      İlgili Eğitim Kurumları,
–      Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–      Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
      , eğitim , meslek , plastik , mesleki , makinesi , kapı , bilgisi , çıraklık , usta , eder , eğitimine , ustalık , asgari , süresi , meslekte , doğramacı , monte , kesme , danışma
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları PLASTİK DOĞRAMACI olabilir,
PLASTİK DOĞRAMACI mesleğinin zorlukları,
PLASTİK DOĞRAMACI nerelerde çalışabilir,
PLASTİK DOĞRAMACI mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
PLASTİK DOĞRAMACI nedir,
PLASTİK DOĞRAMACI ne iş yapar,
PLASTİK DOĞRAMACI nasıl olunur,
PLASTİK DOĞRAMACI maaşı,
PLASTİK DOĞRAMACI çalışma koşulları,
PLASTİK DOĞRAMACI meslek tanımı,
PLASTİK DOĞRAMACI görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

PLASTİK DOĞRAMACI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Plastik çekme Makinesi Operatörü ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Plastik İşleme Teknisyeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir