Polis Memuru (Genel) ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

POLİS MEMURU ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
POLİS MEMURU

 


Vatandaşların güvenliğini ve kamu düzenini koruyan, düzene karşı gelenleri yakalayıp yargı organlarına gönderen kişidir.

 


–        Suçun işlenmesine veya işlenen suçun tekrarlanmasına engel olur,
–        İzinsiz toplantı ve yürüyüşlere engel olur ve bununla ilgili önlemler alır,
–        Yangın, sel ve deprem gibi afetlerde olay yerinde tedbirler alır,
–        Trafik düzenini ve akışını sağlar,
–        İzinsiz açılan otel, gazino, kahvehane, bar, sinema vb. yerleri kapatır,
–        Halkın huzurunu bozan, kaçak mal, uyuşturucu madde alan ve satan, aşırı derecede sarhoş olanları yakalayıp yargı organlarına teslim eder, haklarında yasal işlemleri yapar,
–        Güvenlik altında bulunan kişi, bina vb. yerlere yapılan saldırıları engeller,
–        Devlete karşı suç işleme eğiliminde olanları izler, suç kanıtlarını belirler ve suçluları yakalar.
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
–        Çeşitli tip ve büyüklükteki silahlar, cop,
–        Telsiz, faks, telefon,
–        Bilgisayar,
–        Çeşitli tipteki taşıtlar (helikopter, taksi, panzer vb.),
–        Çeşitli büro malzemeleri.

 


Polis olmak isteyenlerin;
–        Bedence güçlü, dayanıklı,
–        Göz ve elini eşgüdümle kullanabilen,
–        Disipline uyan, yönergeleri uygulayan,
–        İnsanların duygularını anlayabilen, sabırlı,
–        Sorumluluk duygusu güçlü, dikkatli,
–        İnsanlara saygılı
kimseler olmaları gerekir.
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Polisin çalışma ortamı çalıştığı birime göre değişkendir. Örneğin, trafik polisi genelde açık havada, gürültülü ve tozlu ortamda, Emniyet Genel Müdürlüğünde çalışan bir polis kapalı ve gürültülü ortamda, karakolda çalışan bir polis bazen kapalı ortamda, bazen araç içinde devriye gezerek, bazen de karakol önünde nöbet tutarak görevini yerine getirir. Polisler çalışırken suçlu ve suçlu zanlılarıyla, tanıklarla, avukatlarla, savcılarla, amirleriyle, meslektaşlarıyla ve halktan kişilerle iletişim halindedirler. Bu görev zaman zaman ekip halinde çalışmayı da gerektirir. Yıpranma payı göz önüne alındığından diğer kamu personeline göre daha kısa sürede emekli olurlar.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
Polislik toplumun güvenliği ve huzuruyla yakından ilgili bir meslektir. Nüfus arttıkça bu alanda görev yapacak meslek elemanlarına olan ihtiyaç da buna paralel olarak artmaktadır. Meslekte iş bulamama sorunu olmamaktadır. Meslek eğitimini tamamlayanlar Emniyet Teşkilatı birimlerine aday polis memuru olarak atanırlar.
 
 

 


 
Mesleğin eğitimi yurdun pek çok yerinde bulunan Polislik Meslek Yüksekokullarında  verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
Öğrenci Seçme Sınavına girip bu sınavdan şart konulan taban puanı almak,
Başvuru tarihi itibariyle, 18 yaşını tamamlamış ve 27 yaşından gün almamış  olmak, (18 yaşından sonra yaptırılan yaş değişikliklerinde değiştirmeden önceki yaş dikkate alınır),
Bayanlar için 18 yaşını bitirmiş 23’den gün almamış olmak,
Askerlik yapan erkek adaylar için, 25’den gün almamış olmak, Askerlik yapmayan erkek adaylar için, 18 yaşını bitirip 23’den gün almamış olmak,
Bayanlar için 1.65 cm., erkekler için 1.67 cm. den kısa boylu olmamak ve boy ölçüsünün cm olarak son iki rakamı ile kilosu arasında 15 kg.dan eksik veya fazla olmamak, (Meslek Eğitimine Giriş Koşulları ile ilgili detay bilgileri Meslek Danışma Merkezinde bulunan “Polis Okulu” Eğitim-Öğretim bilgi dosyasından edinilebilir.)
Daha sonra Polis Akademisi Başkanlığınca belirlenen tarihlerde Polis Meslek Yüksek Okullarında yapılan mülakat ve yazılı sınavları kazanmak gerekmektedir.        

 


–        Eğitim süresi 2 yıl  olup, Polis Memuru olmak için lise ve dengi okul mezunu olunması gerekmektedir.
–        Öğrenciler eğitimleri süresince; polis meslek mevzuatını, polisin görev, yetki ve sorumluluklarını, halkla ilişkilerde dikkat edilecek hususları ve konuyla ilgili kanuni hükümleri, silahları ve çeşitlerini, mermileri, atış öncesi ve sonrası bakım ve kullanımlarını, ceza hukukunun dallarını, suç çeşitlerini ve bunlara uygulanacak cezaları, suçluların yakalanmasını, delillerin incelenmesini, suçu engelleyici operasyonların planlanması, düzenlenmesi ve operasyon sonucu rapor hazırlanmasını, Atatürk İlke ve İnkılaplarını öğrenir ve bu konularla  ilgili dersler alırlar.
 

 


Meslek eğitimini tamamlayanlar atandıkları şubedeki amirlerinin verecekleri göreve göre idari, siyasi, adli polis veya trafik polisi olarak görev yaparlar. İhtiyaç halinde, Emniyet Genel Müdürlüğünce ilk kademe amir yetiştirilmek üzere komiser yardımcılığı kursu açılır. Başarılı olanlar komiser yardımcılığına atanırlar. Bu rütbelere atandıktan sonra diğer rütbelerde bekleme süresi şu şekildedir:
BENZER MESLEKLER: Dedektif, koruyucu güvenlik memuru, jandarma.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
–        Polis okullarında eğitim gören polis adayları eğitim boyunca her ay belli bir miktar harçlık almaktadırlar.
–        Mesleki eğitimini tamamlayanlar 11/1. dereceden başlayarak asgari ücretin 3-4 katı civarında aylık maaş almaktadırlar. Zaman içerisinde hizmet süreleri ve görevdeki pozisyonlarına göre bu maaş da artmaktadır.
 

 


–        İlgili eğitim kurumları,
–        Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl  Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
        , meslek , polis , eğitim , memuru , zaman , bazen , süresi , danışma , eğitimini , yaşını , almamış , tamamlayanlar , ortamda , emniyet , gün almamış olmak , trafik , kurumu , almamış olmak askerlik , erkek
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları POLİS MEMURU olabilir,
POLİS MEMURU mesleğinin zorlukları,
POLİS MEMURU nerelerde çalışabilir,
POLİS MEMURU mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
POLİS MEMURU nedir,
POLİS MEMURU ne iş yapar,
POLİS MEMURU nasıl olunur,
POLİS MEMURU maaşı,
POLİS MEMURU çalışma koşulları,
POLİS MEMURU meslek tanımı,
POLİS MEMURU görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

POLİS MEMURU ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Polis Akademisi Başkanı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Polis Memuru (Genel) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Incoming search terms:

  • polis nedir hangi okullara gitmek gerek görevler zorlukları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir