Psikolog (Özel Eğitim Okulları) ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

PSİKOLOG ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
PSİKOLOG

 


İnsan ve hayvan davranışlarının yapı ve süreçlerini, gözlem ve deney gibi bilimsel yöntemleri kullanarak inceleyen, davranış bozukluklarının ve gelişim sorunlarının teşhis ve tedavisi yönünde faaliyetlerde bulunan kişidir.
 

 


–        İnsanlarda görülen normal ve normal dışı davranışları; düşünme, öğrenme, duygu ve heyecan gibi insanın psikolojik süreçlerini inceler,
–        İnsan ve hayvan davranışlarının fizyolojik nedenleri konusunda araştırmalar yapar,
–        İleri derecede davranış bozukluklarının tanı ve tedavisine yönelik çalışmalarda (psikoterapi) bulunur. Hafif  uyum sorunlarının çözümlenmesine yönelik danışmanlık yapar,
–        Genel olarak psikolojik gereksinimleri ve sorunları saptar. Çözüm yollarını araştırır,
–        Bireylerin mesleki uyumlarının, kişiler arası iletişim becerilerinin geliştirilmesine çalışır.
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
Çeşitli tipte zeka, yetenek, kişilik testleri, ilgi envanterleri, tutum ölçekleri, görüşme, kayıt tutanakları ve formlar, istatistik tabloları ve anketler.
 

 


Psikolog olmak isteyenlerin;
–        Üst düzeyde genel ve sözel yeteneğe,      
–        Aritmetik akıl yürütebilme,
–        Mantıksal bağlantıları kurabilme,
–        Soyut düşünebilme ve düşünceleri söz ve yazı ile ifade edebilme yeteneğine sahip,
–        Başkalarının duygularını anlayabilen, başkaları ile iyi  iletişim kurabilen,
–        Tutarlı, sabırlı, hoşgörülü,
–        İşbirliğine açık
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Psikologlar büro, hastane, okul gibi kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışırken öncelikle danışanla (hasta, sorunlu kimseler, öğrenci, işçi, işveren vb.) ve bu kimselerin yakınlarıyla iletişimde bulunurlar. İletişimde bulundukları diğer meslek elemanları çalıştıkları kuruma göre değişir.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Ayrıca, “Psikoloji Bölümü”  bölümü mezunları Ortaöğretim  Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans  Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı  Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan /açılacak pedagojik Formasyon  programını başarı ile tamamlayanlar,  lise ve dengi okullarda  Psikoloji Öğretmeni   olabilirler.
 
Psikologlar; hastane, poliklinik ve ruh sağlığı merkezlerinde, çocuk yuvalarında, kreş ve huzurevlerinde, okullarda ve ıslahevlerinde, kitle iletişimi ile ilgili kurum ve kuruluşlarda, propaganda ve kamuoyu araştırma merkezlerinde çalışabilirler. Psikoloji Bölümünü  bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği  Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı  veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.
öğretmenliği yapabilirler.

 


 
Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelere bağlı edebiyat, fen-edebiyat fakülteleri ve benzeri fakültelerin “Psikoloji” bölümlerinde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
İlgili bölüme lise ve dengi okul mezunlarının katılabildiği, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) “Eşit Ağırlık (EA-2)” puanı ile öğrenci alınmaktadır.
 

 


 
–        Eğitim süresi 4 yıldır.
–        Eğitim süresince; İstatistiğe Giriş, Çağdaş Psikoloji Akımları, Ruh Sağlığına Giriş, Eğitim Psikolojisi, Motivasyon ve Heyecan, Gelişim Psikolojisi, Sosyal Psikolojiye Giriş, Ruh Sağlığı, Hafıza ve Dikkat, Öğrenme Psikolojisi, Araştırma Yöntem ve Teknikleri ve Psikosomatik Hastalıklar gibi dersler verilmektedir.
 

 


 
–        Psikologlar,  eğitimlerine devam ederek akademik kariyer edinmeye yönelebilirler,
–        Psikologlar, lisansüstü eğitim yaparak klinik veya deneysel  danışmanlık,  eğitimsel, endüstriyel psikoloji vb.alanlardan birinde uzmanlaşabilirler,
–        Çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda, uzmanlık alanları, tecrübeleri, kurum ve kuruluşların hizmet içerikleri doğrultusunda yönetim kademelerinde yer alabilirler.
BENZER MESLEKLER: Psikiyatristlik (ruh tıp doktorluğu), psikolojik danışmanlık.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
–        Öğrenciler eğitimleri süresince çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan kredi ve burslardan faydalanma olanaklarına sahiptirler.
–        Psikologlar, işe ilk başladıklarında kamu sektörüne ait kurum ve kuruluşlarda 8.dereceden göreve başlarlar ve sağlık hizmetleri sınıfından ücret alırlar. Tecrübeleri, uzmanlık alanları, işteki pozisyonları ve işletmelerin yapısına göre bu ücrette artış olabilmektedir.
 

 


–        İlgili Eğitim Kurumları,
–        Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
        , eğitim , psikologlar , meslek , kurum , psikoloji , giriş , psikolojisi , psikolojik , danışmanlık , kuruluşlarda , öğrenci , merkezlerinde , yapabilirler , lise , araştırma , yerler , sağlığı , dengi , süresi
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları PSİKOLOG olabilir,
PSİKOLOG mesleğinin zorlukları,
PSİKOLOG nerelerde çalışabilir,
PSİKOLOG mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
PSİKOLOG nedir,
PSİKOLOG ne iş yapar,
PSİKOLOG nasıl olunur,
PSİKOLOG maaşı,
PSİKOLOG çalışma koşulları,
PSİKOLOG meslek tanımı,
PSİKOLOG görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

PSİKOLOG ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Psikiyatri Uzmanı (Psikiyatr) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Psikolog (Aile Mahkemleri) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir