RADYO TELEVİZYON MUHABİRİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

RADYO TELEVİZYON MUHABİRİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
RADYO TELEVİZYON MUHABİRİ

 


Haber kaynakları ile ilişki kurarak sürekli haber toplayan, gerektiğinde olayları yerinde izleyen, haberi yazılı veya sözlü olarak bağlı bulunduğu radyo veya televizyon kurumuna ileten kişidir.

 


–        Haber kaynaklarından kendisine iletilen haberleri okur, bunları önemine göre sıraya koyar ve derinliğine incelenmesi uygun görülen olaylar için bir gündem oluşturur,
–        Bir olayla ilgili olarak haber toplamak için, en doğru ve ayrıntılı haberi alabileceği haber kaynaklarını belirler,
–        Görüşeceği kişileri telefonla arayarak isteğini belirtir ve randevu ister,
–        Kameraman ünitesi ile ilişki kurar ve görüşmenin yayınlanacağı yeri ve saati belirtir,
–        Haber alacağı kişiye soracağı soruları hazırlar,
–        Kararlaştırılan saatte haber kaynağı ile görüşmesini yapar, görüntüleri kameramana kaydettirir,
–        Haberi yazar ve amirine onaylatır,
–        Gerektiğinde kitap, kaset vb. kaynaklardan arşiv taraması yapar.
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
–        Ses ve görüntü kayıt cihazları (teyp vb.),
–        Ses ve görüntü montaj aletleri,
–        Bilgisayar,
–        Faks, teleks,
–        Çeşitli kırtasiye malzemeleri.
 

 


Radyo televizyon muhabiri olmak isteyenlerin;
–        Üst düzeyde sözel yeteneğe sahip,
–        Sosyal olaylara ilgili,
–        Derinliğine araştırma merakı olan,
–        Başkaları ile iyi ilişki kurabilen,
–        Değişik ortamlarda çalışıp, sık sık seyahat edebilecek
kimseler olmaları gerekir.
 
Yaratıcılık mesleki başarıyı artırıcı etkendir.
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Radyo televizyon muhabirlerinin çalışma ortamları çok değişkendir. Olayın niteliğine göre açık, kapalı, gürültülü, tozlu ve hatta tehlikeli olabilir. Muhabirlerin haberlerini yazdıkları büro ortamı çok sayıda kişinin çalıştığı gürültülü bir ortamdır. Muhabirler birinci derecede insanlarla etkileşim halinde görev yaparlar.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
Radyo TV muhabirleri TRT Kurumunun bütün kanallarında (radyo ve TV), özel televizyon kanallarında, özel radyolarda, yerli ve yabancı haber ajanslarında görev yapabilirler. TV kanallarının artmasıyla birlikte mesleğe olan ihtiyaç sürekli artış göstermektedir.
 

 


Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelere bağlı iletişim fakültelerinin “Radyo ve Televizyon Yayımcılığı”, “Radyo, Sinema ve Televizyon”, “Sinema ve Televizyon”  bölümlerinde verilmektedir.
Ayrıca, Türkiye Radyo Televizyon Kurumunda verilen hizmet öncesi eğitimler de bu mesleğin eğitim yerleri arasında sayılabilir.
Ancak, muhabirlik mesleğinden farklı alanlardan mezun olan kişiler de bu meslekte çalışabilmektedirler.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
İlgili bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında yeterli “Sözel (SÖZ-2)” puan almak gerekmektedir.
 

 


–        İletişim fakülteleri radyo, TV ve sinema bölümlerinde eğitim süresi 4 yıldır. Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun açmış olduğu  muhabirlik yazılı sınavında başarılı olan adaylar 6 aylık hizmet-içi eğitime alınmaktadırlar. Hizmet öncesi kurslarda; haber yazma (TV haberi, merkez haberleri, yurt haberleri ve dış haberler), röportaj tekniği, diksiyon, fonetik, kompozisyon, montaj tekniği gibi konularda eğitim alırlar.
–        Anadolu teknik liseleri radyo-televizyon bölümünün eğitim süresi, birinci yılı yabancı dil hazırlık sınıfı olmak üzere 5 yıldır. Bu süre içerisinde öğrenciler; ortak genel kültür dersleri yanında; Ses ve Görüntü, Kayıt Cihazları, Kitle İletişim Araçları, Radyo-TV Temel Kavramları, Radyo-TV Program Yapımı, Temel Gazetecilik, Tanıtma Yöntemleri ve Reklam Tasarımı, Senaryo Yazımı, Sinema Tarihi, Radyo-TV Haberleri, Fotoğraf Uygulamaları ve Yayın Uygulamaları gibi dersler alırlar.
 

 


İdari kadrolara geçiş mümkün olabilmektedir. Haber genel yayın yönetmenliği, genel yayın yönetmenliği vb. kadrolara yükselmek mümkündür.  
BENZER MESLEKLER: Gazete muhabirliği.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
–        İletişim fakültelerinde öğrenime devam eden öğrencilerden  durumu uyanlara Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu’nca  öğrenim ve harç kredisi ödenmektedir.
–        TRT’de 6 aylık hizmet-içi eğitim süresince meslek adaylarına ücret ödenmemektedir.
–        Bu meslekte ücretler, çalışılan yer ve deneyime göre değişiklik göstermektedir. Özel televizyon ve radyolarda çalışanların ücretleri TRT’de çalışanlara göre daha yüksek olabilmektedir.
 

 


–        İlgili eğitim kurumları,
–        Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl  Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
        , radyo , televizyon , haber , eğitim , meslek , türkiye , iletişim , haberleri , hizmet , haberi , mesleğin , ilişki , meslekte , süresi , kurumu , yayın , görüntü , sinema , tekniği
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları RADYO TELEVİZYON MUHABİRİ olabilir,
RADYO TELEVİZYON MUHABİRİ mesleğinin zorlukları,
RADYO TELEVİZYON MUHABİRİ nerelerde çalışabilir,
RADYO TELEVİZYON MUHABİRİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
RADYO TELEVİZYON MUHABİRİ nedir,
RADYO TELEVİZYON MUHABİRİ ne iş yapar,
RADYO TELEVİZYON MUHABİRİ nasıl olunur,
RADYO TELEVİZYON MUHABİRİ maaşı,
RADYO TELEVİZYON MUHABİRİ çalışma koşulları,
RADYO TELEVİZYON MUHABİRİ meslek tanımı,
RADYO TELEVİZYON MUHABİRİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

RADYO TELEVİZYON MUHABİRİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

RADYO – TV TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Radyo ve Televizyon Muhabiri ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir