RADYO-TV YAYIMCILIĞI TEKNİKERİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

RADYO-TV YAYIMCILIĞI TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
RADYO-TV YAYIMCILIĞI TEKNİKERİ

 

 
Radyo ve Televizyonda programların kaliteli bir biçimde sunulması için kamera çekim, ses, ışık, görüntü gibi işlerde çalışan kişidir.
 

 

   
 
Radyo-TV yayımcılığı teknikeri;
–    Radyo ve TV programlarında  film yapımı ve yönetimi, resim ve ışık, görüntü seçiciliği gibi  diğer teknik konularda çalışır. Bunun için;
–      Radyo ve TV’ de kurgu tekniğini oluşturur,
–      TV’de dekor tasarımını yapar,
–      Mekan seçiminde yardımcı olur,
–      Programların banda ve filme alınması işlemlerini yürütür.
 

 


 
Bilgisayar, kamera, kamera sehpası, kablolar, projeksiyon alet ve makineleri, sahne ve dekor malzemeleri, film ve bantlar, uydu ve haberleşme sistemleri ile ilgili aygıtlar, yayımcılık ile ilgili her tür elektrikli ve elektronik malzemeler, her tür ses ve görüntü cihazları, her tür büro malzemeleri.
 

 


 
Radyo-TV Yayımcılığı Teknikeri olmak isteyenlerin;
–      Normal düzeyde akademik yeteneğe sahip,
–      Güzel sanatlara ilgi duyan,
–      Mekanik işlere yatkın,
–      Renkleri ve şekilleri algılama yeteneğine sahip,
–      Ekip çalışmasından hoşlanan,
–      Yaratıcı ve çok yönlü düşünebilen,
–      Yeniliklere açık,
–      Görme ve işitme duyusu ve belleği güçlü,
–      İnce ayrıntıları görebilen, dikkatini bir noktaya yoğunlaştırabilen
kimseler olmaları  gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Radyo-TV Yayımcılığı Teknikeri; işin niteliğine göre stüdyo, dış çekim ortamı, sakin bir kayıt odası gibi yerlerde çalışır. Birinci derecede teknik işlerle ilgilidir. Çalışma ortamı çoğu kez temiz bir stüdyo ortamı olmakla birlikte, bazen de açık havada kalabalık, soğuk, sıcak ve yağışlı hava şartlarında çalışmaları gerekebilir. Radyo-TV sektörü ekip çalışmasını gerektirdiğinden diğer teknik ekip personeli ile sürekli iletişim halindedir. Çalışma saatleri düzenli değildir. Sabahın çok erken veya gece yarısı çalışma söz konusu olabilir. 
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
–      Radyo-TV Yayımcılığı Teknikerliği eğitimini tamamlayanlar; Sinema, Tiyatronun teknik ekiplerinde, reklam kuruluşlarının program metin yazarlığı, reklam krokisinin ortaya çıkarılmasında görev alabileceği gibi, Radyo-TV kuruluşlarında ve özel film prodüksiyon şirketlerinde; program yapımcısı, program yazımı, programın banda ve filme aktarılması, dekor düzenlemeleri, kamera çekimi, programın ışık, ses, görüntü sistemlerinin oluşturulması faaliyetlerinde iş bulabilir.
–      Eğitimin gerek teorik ve gerekse pratik olması bölüm mezunlarını nitelikli kılmakta ve iş bulma imkanlarını arttırmaktadır.
 

 


 
Mesleki eğitim Meslek Yüksekokullarının Radyo-TV Yayımcılığı bölümlerinde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
–      Meslek liselerinin Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Fotoğrafçılık, İletişim, Radyo-Televizyon  bölümlerinden mezun olanlar “Radyo-TV Yayımcılığı” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
–      Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerinden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunu için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sözel (SÖZ-1)” puanı almaları gerekir.
 

 


 
Meslek eğitim süresi 2 yıl olup;
1. yılda; Matematik, Fizik, Radyo-TV Tekniği, Radyo-TV Haber Tekniği, Radyo-TV İşletmeciliği, TV’de Dekor Tasarımı, Bilgisayarda Kurgu, Kurgu Tekniği, Reklam Stratejileri, Radyo TV’de Program Yapımı, program Yönetimi, Film Yapımı ve Yönetimi, TV Tekniği, Program Metin Yazımı ve Senaryo Yazma Tekniği, TV’de Dış Çalışma gibi dersler alırlar.
2. yılda; Elektronik Haberleşme Sistemleri, Fotoğrafçılıkta Görsel Teknikler, Yabancı Dil, Radyo-TV Kurgu Teknikleri, Reklam Filmi Yapımı ve İstatistik dersleri ile 1. yılda alınan bazı derslerin II. yılda devam edenleri alınmaktadır.
 

 


 
“Radyo-TV Yayımcılığı” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, Basın ve Yayın, Fotoğraf ve Video, Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı,  İletişim, İletişim Tasarımı, İletişim ve Tasarım, Medya ve İletişim Sistemleri, Radyo ve Televzyon, Radyo, Sinema ve Televizyon,  Sinema ve Televizyon,   Televizyon Gazeteciliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
 
Çalıştıkları alanda teknik idare amiri veya şefi olabilirler.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
–      Meslek eğitimi süresince kazanç yoktur. Koşulları uyan öğrenci Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan ve diğer kuruluşların ve üniversitelerin  verdiği kredi ve burslardan yararlanabilirler.
–      Çeşitli alanlarda çalışma imkanının olması ve çalıştığı sektörün büyüklüğü, işyerlerinin ücret politikaları sonucunda  değişik ücretler  söz konusudur. Radyo-TV kuruluşlarında liyakate dayalı ücret politikası olup; tecrübe, vasıf ve işinde başarılı olma gibi durumlar ücreti değiştirmektedir. Piyasada belirlenmiş bir ücret yoktur. Kişinin sektördeki pozisyonuna göre de değişebilir.
 

 


 
–     İlgili Eğitim Kurumları,
–     Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
radyo ,       , meslek , iletişim , program , yayımcılığı , çalışma , tekniği , yılda , ücret , reklam , dekor , görsel , tasarımı , kamera , kurgu , görüntü , film , teknikeri , yapımı
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları RADYO-TV YAYIMCILIĞI TEKNİKERİ olabilir,
RADYO-TV YAYIMCILIĞI TEKNİKERİ mesleğinin zorlukları,
RADYO-TV YAYIMCILIĞI TEKNİKERİ nerelerde çalışabilir,
RADYO-TV YAYIMCILIĞI TEKNİKERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
RADYO-TV YAYIMCILIĞI TEKNİKERİ nedir,
RADYO-TV YAYIMCILIĞI TEKNİKERİ ne iş yapar,
RADYO-TV YAYIMCILIĞI TEKNİKERİ nasıl olunur,
RADYO-TV YAYIMCILIĞI TEKNİKERİ maaşı,
RADYO-TV YAYIMCILIĞI TEKNİKERİ çalışma koşulları,
RADYO-TV YAYIMCILIĞI TEKNİKERİ meslek tanımı,
RADYO-TV YAYIMCILIĞI TEKNİKERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

RADYO-TV YAYIMCILIĞI TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Radyo-Tv Verici Teknisyeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Raf Üretim İşçisi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir