RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ

 

 
Hekimlerin verdiği yönergeye göre, hastanın vücudunun belirli kısımlarının, filmini röntgen denen cihazla çeken kişidir.
 

 

 
–        Film çekilecek hastayı hazırlayarak röntgen masasında uygun pozisyonda durmasını sağlar ve yapılacak işlemle ilgili bilgiler verir,
–        Hastayı ve röntgen tüpünü film çekilecek bölgenin hizasına getirip kumanda düğmelerine basarak röntgen filmi çeker,
–        Çekilen filmin banyosunu yapar, dosyalara yerleştirir ve üzerine hastanın künyesini yazar. Filmin ilgili servis veya polikliniklere teslim edilmesini sağlar.
–        Röntgen arşivinin düzenli olarak çalışmasını sağlar, laboratuar istatistikleri hazırlar.
 
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
 
–        Röntgen cihazları, filmler, film kasetleri, enjektör ve çeşitli ilaçlar,
–        Kurşun gözlük, kurşun paravana,
–        Banyo tankları, kurutma dolapları,
–        Çeşitli kırtasiye malzemeleri ve röntgen havale kartları vb.
 

 


 
Radyoloji (röntgen) teknisyeni olmak isteyenlerin;
–        Göz-el koordinasyonu gelişmiş,
–        Fen alanına özellikle fizik ve biyoloji konularına ilgili,
–        İnsanlarla işbirliği içinde çalışmayı seven,
–        Söylenen veya yazılan talimatları anlayan ve bunları uygulayabilen,
–        Bedence güçlü ve dayanıklı,
–        Gözleri sağlam, dikkatli, sorumlu ve tedbirli,
–        Güler yüzlü ve sabırlı
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Röntgen teknisyenleri, hastane ve dispanserlerde, karanlık odalarda görev yaparlar. Görevleri sırasında cihaz kullandıkları için birinci derecede makinelerle ilgili görünürler, ancak insan ilişkileri bu meslekte çok önemlidir. Sürekli X ışınları altında çalışmak bazı hastalıklara yol açabileceği için röntgen teknisyenleri ya ek tazminat alırlar ya da erken emekli olabilirler
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Ülkemizde yatılı olarak eğitim veren sağlık meslek liseleri kademeli olarak üniversitelere bağlandığından gündüzlü olarak eğitim yapan sağlık meslek liselerinden mezun olan öğrenciler Sağlık Bakanlığı’nın yatılı ve yatısız tedavi kurumları ile koruyucu sağlık hizmetleri veren kuruluşlarında kadro imkanlarına göre atama sonucu görev almaktadırlar. Ayrıca SSK, üniversite ve çeşitli kuruluşlara bağlı hastanelerde, klinik ve polikliniklerde ve özel sektörde görev alabilmektedirler.
 

 


 
Radyoloji teknisyenliği mesleğinin eğitimi sağlık meslek liseleri “Radyoloji Teknisyenliği” bölümünde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Sağlık meslek liselerine girebilmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak ve Milli Eğitim Bakanlığı”nın yattığı Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavında (OKS) başarılı olmak gerekmektedir.

 


 
Eğitim süresi 4 yıldır. Öğrenciler eğitimleri süresince; Diğer liselerde uygulanan genel kültür dersleri; Eğitimin 1. yılında pratik eğitim ile teorik eğitim bir arada okullarda verilmektedir. 2, 3 ve 4. yıllarda pratik eğitim sağlık kuruluşlarında ağırlıklı olarak, teorik eğitim ise yine okulda verilmektedir.
 

 

 
 
 Sağlık meslek liselerinin Radyoloji Teknisyenliği bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde Radyoloji, Radyoterapi, Sağlık kurumları işletmeciliği Elektronörofizyoloji, Fizik Tedavi ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
 
Ayrıca, sağlık meslek liselerinin “radyoloji teknisyenliği” bölümünden mezun olanlar üniversitelerin Fizik tedavi ve rehabilitasyon  Sağlık Yüksekokuluna    başvurduklarında  ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
 
Meslek mensupları hizmet verdikleri kurumların bünyesinde yapılan hizmet-içi eğitim programıyla mesleki bilgilerini geliştirebilirler.
BENZER MESLEKLER: Radyoloji Teknikeri, Radyolog (Tıp doktorluğu uzmanlık alanı).
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Sağlık meslek liselerinde okuyan öğrenciler için herhangi bir maddi kazanç söz konusu değildir.
Radyoloji teknisyenleri Ücretleri asgari ücret baz alındığında bunun 2-3 katı civarındadır. Özel klinik veya polikliniklerde ise ücret işteki pozisyonlarına göre değişmektedir.
 

 


 
–        İlgili Eğitim Kurumları,
–        Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
        , meslek , röntgen , sağlık , eğitim , radyoloji , mezun , kurumları , sağlar , ücret , tedavi , öğrenciler , film , teknisyenleri , verilmektedir , fizik , teknisyenliği , teorik , bölümünden , hizmet
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ olabilir,
RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ mesleğinin zorlukları,
RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ nerelerde çalışabilir,
RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ nedir,
RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ ne iş yapar,
RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ nasıl olunur,
RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ maaşı,
RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ çalışma koşulları,
RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ meslek tanımı,
RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

RADYOLOJİ – RADYOTERAPİ TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Radyoloji Teknisyeni (Radyasyon Onkolojisi) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir