REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI) ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI)

 

 
Bir ilaç firması adına, firmaya ait (ruhsatlı) ilaçların tanıtımı ve pazarlamasıyla görevli kişidir.

 

     
–     Tanıtılacak ve pazarlanacak olan ilaçlar hakkında edinilmesi gereken tüm bilgileri edinir,
–     Ziyaret edeceği eczaneleri, hastaneleri, Kamu veya özel kurum veya kuruluşların  doktorlarını veya sağlık ocaklarını belirler,
–     Belirlenen yerlere giderek tanıtacağı ilaçla ilgili katalog veya örnek mamulleri göstererek açıklamalarda bulunur,
–     İlacın fiyatı ve kredi şartları ile fiyatlarda meydana gelebilecek değişiklikler hakkında görüştüğü kişilere açıklamalar yapar,
–     Siparişler alır ve bunları çalıştığı firmaya gönderir,
–     Yaptığı işlemler hakkında rapor yazar ve amirine iletir.
 

 


 
–     Bilgisayar
–     Çeşitli kırtasiye malzemeleri,
–     Çeşitli ilaç numuneleri,
–     Sipariş fişi.
–     Slayt Makinesi
–     Data Projektörü
–     Çanta
 

 


 
İlaç tanıtım elemanı (reprezant) olmak isteyenlerin;
–     Bedensel ve ruhsal özürü bulunmayan,
–     Hareketli bir tempoya ayak uydurabilen,
–     İnsanlarla kolay iletişim kurabilen,ikna kabiliyeti yüksek,
–     Düşüncelerini etkili bir biçimde başkalarına aktarabilen,
–     Dış görünümüne dikkat eden,
–     Zamanı iyi kullanabilen, sabırlı ve sorumluluk sahibi
kimseler olmaları gerekir. 
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
İlaç tanıtım elemanları zamanlarının büyük bir kısmını seyahat ederek geçirirler. Tanıtım için hastaneye,eczaneye veya bir doktorun yanına giderek genellikle kapalı ortamlarda bulunurlar. Bazen de çalıştıkları firmada büro ortamında görev yaparlar. Reprezantlar çalışırken doktorlarla, eczacılarla, meslektaşlarıyla ve çalıştığı firmadaki elemanlarla iletişim halindedirler.
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
İlaç endüstrisi , tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sürekli olarak gelişen bir sektördür. Sayıları bir hayli artan değişik türdeki ilaçlara paralel olarak ilaç firmalarının sayısında da son yıllarda bir artış gözlenmektedir. Bu nedenle iyi bir eğitim almış olan ilaç tanıtım elemanlarına her zaman ihtiyaç duyulmaktadır.

 


 
Mesleğin eğitimi Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulunun “Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama” bölümünde verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
–      Meslek liselerinin Ebelik, Ebelik-Hemşirelik, Hemşirelik, Laborant, Laboratuvar, Laboratuvar Teknisyenliği, Sağlık Memurluğu, Tıbbi Sekreterlik, Tıp Sekreterliği, Acil Tıp Sekreterliği ve İlkyardım Acil Bakım Teknisyenliği bölümlerinden mezun olanlar “Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
–     Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun  için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-1)” puanı almaları gerekir.
 

 


 
Bu programın eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; Farmakoloji, Anatomi, Fizyoloji, İlaç Pazarlama ve Satış Teknikleri, Pazarlama İlkeleri, Bilgisayar ve Internet Kullanımı, Psikoloji gibi dersler verilir.
Kurslara katılanlar ise Biyoloji, Farmakoloji gibi genel tıp eğitimi ile ilgili dersler görürler.
 

 


 
“Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Pazarlama, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
İlaç tanıtım elemanları deneyim ve başarılarına göre çalıştığı firmanın idari kademelerine (bölge şefliği, müdürlük vb.) yükselebilirler.
BENZER MESLEKLER: Eczacılık, Pazarlamacılık.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
–     Eğitim süresince öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağladığı kredi ve yurt imkanlarından, ayrıca Kamu veya özel kurum ve kuruluşların sağladığı burs olanaklarından yararlanabilirler.
–     İlaç tanıtım elemanları ilaç firmalarında çalışır ve ücretlerini firma yöneticileriyle yaptıkları anlaşmaya göre alırlar. Firma büyüklüğü ücretlerde etkili olsa da ortalama olarak asgari ücretin 3-4 katı kadar bir ücret elde ederler.
–     Bazı firmalarda ise elemanların çalışma gücünü ve verimliliğini artırmak amacıyla primli ücret sistemi uygulanmaktadır.
 

 


 
–     İlgili Eğitim Kurumları,
–     Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
     , ilaç , tanıtım , meslek , eğitim , kredi , pazarlama , kurumu , sınavsız , lisans , mümessillik , ücret , elemanları , sağlık , çalıştığı , ilaç tanıtım elemanları , sınavsız geçiş için , farmakoloji , dersler , dikey
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI) olabilir,
REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI) mesleğinin zorlukları,
REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI) nerelerde çalışabilir,
REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI) mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI) nedir,
REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI) ne iş yapar,
REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI) nasıl olunur,
REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI) maaşı,
REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI) çalışma koşulları,
REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI) meslek tanımı,
REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI) görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Renk Ayrımcı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Reprodüksiyon Ve Klişe Teknisyeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir