RESİM/RESİM-İŞ ÖĞRETMENİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

RESİM/RESİM-İŞ ÖĞRETMENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
RESİM/RESİM-İŞ ÖĞRETMENİ

 


 
Çalıştığı  eğitim  kurum  ya  da  kuruluşunda;  öğrencilere  ya   da yetişkinlere,  resim/resim-iş ile ilgili konularda eğitim veren kişidir.
 

 


Resim/Resim-İş ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına, hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir.
Resim/Resim -iş öğretmeni, bu program çerçevesinde,
–        Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar,
–        Sorumlu olduğu atölye, laboratuar, işlik vb. yerleri sürekli olarak eğitime hazır durumda bulundurur. (Gerektiğinde kullanılan alet ve makinelerin bakımlarını ve basit onarımlarını yapar.)
–        Kendisine ayrılan ders saatlerinde çalışma planını uygulayarak  öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır,
–        Öğrencilerin başarılarını değerlendirir,
–        Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler,
–        Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur,  
–        Alanı ile ilgili gelişmeleri izler, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur,
–        Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar,
–        Sınıf  öğretmeni  olarak,  öğrencilerin  alan  ve  ders  seçmelerine  yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.
 
KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ
 
–        Yıllık müfredat programı, günlük çalışma planları, not defteri, yoklama defteri,
–        Ders kitapları, yardımcı kitaplar
–        Çalışma masası, resim sehpası, çeşitli boyalar, mürekkep, fırça, tuval, palet, tutkal, renkli kağıtlar, cetvel, maket bıçağı, oyma bıçakları, çeşitli el aletleri vb.
 

 


 
Resim/Resim -iş öğretmeni olmak isteyenlerin;
–        Üst düzeyde genel yeteneğe,
–        Renkleri ayırt edebilme gücüne,
–        El ve parmak becerisine, göz-el koordinasyonuna,
–        Şekilleri ve renkleri ayırt edebilme ve uzay ilişkilerini görebilme  yeteneğine sahip,
–        Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,
–        İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine özen gösteren,
–        İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, sevecen, hoşgörülü, sabırlı,
–        Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen,
–        Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, girişimci, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
  Resim/Resim- iş öğretmeni, sınıfta veya resim atölyesinde görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı  biraz gürültülü ve tozludur.
 

 


 
  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda ve özel okullarda Grafik, Resim, İş Eğitimi ( İş ve Teknik)  branşlarında görev  yapabilirler. Sanatçı adayı yetiştiren Güzel Sanatlar Fakültesi Resim, Heykel, Seramik, İç Mimari ve Endüstriyel Tasarım bölümü öğrencileri de öğretmenlik formasyonu alarak bu alanda öğretmenlik yapabilirler. Ayrıca  öğretmenlik dışında grafikerlik ve sanat danışmanlığı da yapabilirler.

 


 
  Mesleğin Eğitimi; Üniversitelere bağlı Resim-İş Öğretmenliği Bölümleri ve Eğitim Fakültelerinin daha önceki yıllarda mezun veren Resim Öğretmenliği Bölümlerinde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’na (ÖSS) girmek ve özel yetenek sınavını kazanmak gerekmektedir.
 
Ayrıca “Resim Bölümü”  bölümü mezunları Ortaöğretim  Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans  Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı  Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan /açılacak pedagojik Formasyon  programını başarı ile tamamlayanlarda    Resim-Resim-İş   Öğretmeni   olabilirler.
 

 


 
  Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince,  antik çağdan günümüze, sanatın, tüm estetik kurumlarının genel çizgileri ile tanıtılması ve kuramlar arası ilişki ve çelişkilerin tartışılması,  temel sanat eğitimi uygulamalarında plastik elemanlarının (renk, çizgi, leke, doku, kompozisyon, denge, hareket, ritm, form, hacim, ışık vb.) ve sanat kuramlarının tanıtılması, özgün baskı yöntemleri ile yeni anlatım ve tasarım olanaklarını geliştirerek, bu konularda bilgi ve beceri kazanırlar. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.
 
BURS, ÜCRET VE KAZANÇ DURUMU
 
Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun imkanlarından veya çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler.
Eğitim sonrasında, meslek dersi öğretmeni olarak görev alanlar 9. derecenin 1. kademesinden göreve başlarlar. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere öğretim yılı başında eğitim öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.
 

 


Üniversitelerde lisans üstü eğitimden sonra araştırma görevlisi, doçent ve    profesör unvanını alabilirler.
Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan müfettişlik sınavlarında     başarılı oldukları takdirde alanlarında müfettişlik yapabilirler.
–        BENZER MESLEKLER: Ressamlık, grafikerlik, heykeltıraşlık, karikatürist,
 

 


 
–        İlgili Eğitim Kurumları,
–        Milli Eğitim Bakanlığı Personel  Genel Müdürlüğü,
–        Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel  Müdürlüğü,
–        Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü  Ankara Meslek Danışma  Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
        , resim , eğitim , öğretim , meslek , öğretmeni , çalışma , yapabilirler , bilgi , yardımcı , öğretmenliği , sanat , mesleğin , okullarda , eğitimi , hangi , beceri , öğretmenlik , yapar , yerler
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları RESİM/RESİM-İŞ ÖĞRETMENİ olabilir,
RESİM/RESİM-İŞ ÖĞRETMENİ mesleğinin zorlukları,
RESİM/RESİM-İŞ ÖĞRETMENİ nerelerde çalışabilir,
RESİM/RESİM-İŞ ÖĞRETMENİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
RESİM/RESİM-İŞ ÖĞRETMENİ nedir,
RESİM/RESİM-İŞ ÖĞRETMENİ ne iş yapar,
RESİM/RESİM-İŞ ÖĞRETMENİ nasıl olunur,
RESİM/RESİM-İŞ ÖĞRETMENİ maaşı,
RESİM/RESİM-İŞ ÖĞRETMENİ çalışma koşulları,
RESİM/RESİM-İŞ ÖĞRETMENİ meslek tanımı,
RESİM/RESİM-İŞ ÖĞRETMENİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

RESİM/RESİM-İŞ ÖĞRETMENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Resim/Grafik Öğretmeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Resim-İş Öğretmeni (Orta Öğretim) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir