RESTORASYON TEKNİKERİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

RESTORASYON TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
RESTORASYON TEKNİKERİ

 


Restorasyon teknikeri, tarihi yapıların onarımı ve korunmasıyla ilgili olarak, mühendis ve mimar denetimindeki tasarım uygulamalarında ara meslek elemanı olarak çalışan kişidir.
 

 


–        Tarihi ve mimari değeri olan sanat eserlerinin tanımlanması, korunması ve tanıtılmasıyla ilgili çalışmalar yapar,
–        Koruma çalışmalarını projelendirir ve yürütür,
–        Yapı bilgisi, malzeme ve inşaat teknolojisi, geleneksel yapı teknikleri ve tarihi atölye teknolojisi konularında bilgiler alır ve bunları uygular,
–        Her türlü tarihi binanın restorasyonu, onarımı ve korunmasıyla ilgili olarak restoratör mimara yardımcı olur.
KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER
–        Mala, çekiç, duvarcı gönyesi,
–        Metre, su terazisi, harç teknesi,
–        Balyoz, iskele, merdiven, taş tarağı,
–        Makineler: vinç, asansör, betoniyer.
–        Çeşitli büro malzemeleri.

 


Restorasyon teknikeri olmak isteyenlerin;
–        Tarihi eserlere ve güzel sanatlara karşı ilgili,
–        Çizim ve tasarım yeteneğine sahip,
–        Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,
–        Göz-el koordinasyonu gelişmiş,
–        Düşüncelerini ifade edebilen,
–        Sabırlı, hoşgörülü,
–        İletişime açık
kimseler olmaları gerekir.

 


Restorasyon teknikerleri, bürolarda görev yaparlar ve çalışma genellikle temiz ve iyi aydınlatılmış bir ortamda ayakta yürütülür. Etüt çalışmaları ve bina restorasyonunun yapımı aşamalarında ise ortam tozlu, gürültülü, sıcak veya soğuk olabilir. Çalışırken, mimar, inşaat mühendisi, elektrik mühendisi, teknik ressam, şehir plancıları, bina inşaatı ve çevre düzenlemesiyle uğraşan diğer kişilerle iletişim halindedirler.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
Restorasyon teknikerleri, serbest piyasadaki restorasyon uygulamalarında çalışabilecekleri gibi, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Müzeler, Milli Saraylar, Milli Parklar, belediyeler vb. kamu kuruluşlarında da görev alabilirler.
 

 


Mesleğin eğitimi çeşitli  üniversitelerimize bağlı Meslek Yüksekokullarının “Restorasyon ve Konservasyon” ile “Restorasyon” bölümlerinde verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
 
Meslek Liselerinin  Dekoratif Resim, Dekoratif Sanatlar, İç Mekan Düzenleme, İç Mekan Tasarımı, Konservasyon, Restorasyon, Alt Yapı, Alt Yapı(İnşaat), İnşaat, Üst Yapı, Üst Yapı-inşaat, Yapı, Yapı(Kagir-Ahşap), Yapı Ressamlığı, Yapıcılık  bölümlerinden mezun olanlar İklimlendirme- Soğutma ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun  için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli  Eşit Ağırlıklı (EA-1) puanı almaları gerekir.  
 

 


Eğitim süresi 2 yıldır.                 
 
Eğitim süresince; çizim, temel sanat dersleri, mimarlık bilgisi içeren dersler ve yapı derslerinin yanında, tarihi eserlerin asıl özelliği bozulmadan tekrar kullanımı için mesleki bilgiler öğrenilir.

 


Ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan  Dikey Geçiş Sınavında (DGS)  başarılı oldukları taktirde,
 
·       Eski Çini Onarımları,
·       Geleneksel Türk El Sanatları,
·       Geleneksel Türk El Sanatları  Öğretmenliği,
·       İç Mimarlık,
·       Mimarlık
 
Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler
 
BENZER MESLEKLER: Tablo restorasyon sanatkarlığı, mimarlık, heykeltıraşlık, ressamlık, desinatörlük.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
–         Eğitim süresince durumu uygun olan öğrencilere Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca kredi ve öğrenim harcı verilmektedir.    
–         Karşılıklı veya karşılıksız burs alan öğrenciler de vardır.
–         Öğrenim süresince eğitim masrafları tamamen öğrenciye aittir.
–         Bir kamu kurumunda çalışmaları durumunda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre maaş alırlar.
–         Özel sektörde çalışanlar iş performansına göre dolgun ücretle iş bulabilmektedirler.

 


 
–        İlgili eğitim kurumları,
–        Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
–        Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl  Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
        , yapı , restorasyon , meslek , tarihi , eğitim ,          , ·       , mimarlık , kredi , süresince , lisans ,      , sınavsız , kurumu , geleneksel , teknikeri , süresi , ·       geleneksel türk , ösym
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları RESTORASYON TEKNİKERİ olabilir,
RESTORASYON TEKNİKERİ mesleğinin zorlukları,
RESTORASYON TEKNİKERİ nerelerde çalışabilir,
RESTORASYON TEKNİKERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
RESTORASYON TEKNİKERİ nedir,
RESTORASYON TEKNİKERİ ne iş yapar,
RESTORASYON TEKNİKERİ nasıl olunur,
RESTORASYON TEKNİKERİ maaşı,
RESTORASYON TEKNİKERİ çalışma koşulları,
RESTORASYON TEKNİKERİ meslek tanımı,
RESTORASYON TEKNİKERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

RESTORASYON TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Restorasyon Öğretmeni (Orta Öğretim) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Restorasyon Teknisyeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

“RESTORASYON TEKNİKERİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018” için 2 yanıt

  1. arkadaşlar 2013’te muğla sıtkı koçmana girdim 2015 te okul 3. sü olarak mezun oldum. emin olun internet linklerinde yazanların hepsi dalavere size bölümü bütün gerçekliğiyle anlatayım.ders hocaları hiç bir bilgiyi doğru düzgün öğretmiyor çini ve ahşap uygulama dersleri var. ama piyasada bunlar üzerine iş tutmuyosun (yani aşırı gereksiz) en önemli olan 3 ders restorasyon projesi, röleve, bilgisayar destekli tasarım. derse giricek hoca yok 🙂 bölüm başkanının tanıdık mimarı geliyor ve derste müzik açıp kendi özel işlerini derste yapıp bizi serbest bırakıyor şikayetler sonucu biz mezun olduktan sonra yeni hoca gelmiş sonunda, ama biz mağduruz şuan restorasyon adına ne biliyosun dediklerinde sadece gülüyorum. bu bölümü dgs yapıp mimarlığa geçicekseniz biçelmez kaftan ama yok ben piyasada çalışıcam diyosanız normal amele statüsündesiniz bütün işin kaymağını mimar ve mütahitler yer. sen orda şantiye sorumlususun en fazla oda asgari ücret maaş 🙂 şimdi bunu okuyanlar, e kardeşim sende kendini geliştir ihaleyi sen al diyor 🙂 öyle olmuyo işte senin imza yetkin yok bikere canım benim. sen orda vasıfsız elemansın. kamuya giricem diyosanız en son 2013 te 121 kişi alınmış. heryıl 2000 den fazla mezun olduğunu varsayın vay halimize 🙂 bir alternatif olarak mimarlık ofisine girirsin resto proj. değilde normal bina projesinde kendini geliştirirsin teknik ressam olarak piyasada iş bulursun. resto da kendini geliştirmek zor piyasada çok ezilmen gerekiyor hadi selametle 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir