TARIMSAL KOOPERATİFCİLİK MESLEK ELEMANI ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

TARIMSAL KOOPERATİFCİLİK MESLEK ELEMANI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
TARIMSAL KOOPERATİFCİLİK MESLEK ELEMANI

 

:
Tarım ürünleri üreten kişilerin kurdukları kooperatiflerin; halkla, kamu ve özel kuruluşlarla ilişkilerini, kooperatifin amacı doğrultusunda, düzenleyen ve yürüten kişidir.

 


– Kooperatif kurulması aşamasında yasal çalışmaları yürütür,
– Görev yaptığı kooperatifte ilgili kayıtların kanun ve sözleşmeye uygun olarak tutulmasını sağlar,
– Üyelere kooperatifin para durumu, taşınmaz malları gibi konularda bilgi verir,
– Kooperatif yöneticilerinin talimatı ile genel kurulu olağan veya olağanüstü toplantıya çağırır,
– Genel Kurul toplantısından önce: çalışma raporu, bilanço, gelir-gider cetvelini ve bütçe tekliflerini hazırlayıp denetçilere verir ve genel kurul toplantısından önce de ortakların incelemesine sunar,
– Genel kuruldan alınan yetkiyle işlerin görülmesi için gerektiğinde ortakları görevlendirir,
– Genel kurulun kararları doğrultusunda köy hizmetleri teşkilatıyla da teknik seviyede işbirliği yaparak kooperatif işlerini yürütür,
– Kooperatifin muhasebe işlemlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlar,
– Denetçilerin seçimlerini, görevden alınmalarını ve kooperatifi temsile yetkili şahısları ticaret siciline kayıt ve ilan ettirir,  
– Kooperatifin amacına uygun taşınmaz malların alımlarında tapu devri gibi işlerin takibini yapar,
– Gerektiğinde kooperatifin sona erdirilmesi işlemlerini yürütür.

 


– Kanun, tüzük ve yönetmelikler,
– Çağdaş iletişim araçları (bilgisayar, faks, telex),
– Büro malzemeleri.

 


Tarımsal kooperatifçilik meslek elemanı olmak isteyenlerin;
– Sayısal yeteneğe sahip,
– Sosyal bilimlere özellikle ekonomi ve sosyolojiye ilgili,  
– İnsanlarla iletişimi kurabilen, başkalarını etkileyebilen,
– Girişimci,
– Sabırlı ve dinamik
kimseler olmaları gerekir.
Düzenli Çalışabilmek, Sorumluluk sahibi ve yaratıcı olmak meslekte başarıyı artırır.
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Meslek elemanları genellikle büro ortamında çalışırlar. Birinci derecede verilerle ilgilenmekle birlikte, insanlarla da etkileşim halindedirler. İşleri gereği zaman zaman bulundukları ilin dışına iş seyahatleri yapabilir. Gereğinde tarım ürünlerinin bulunduğu ambarlarda incelemelerde bulunabilirler.

 


Tarımsal Kooperatifçilik bölümünü bitirenler tarım kredi, tarım satış, tarım kalkınma kooperatiflerinde, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda, ayrıca Tariş, su ürünleri kooperatifleri, tarımsal kooperatifler ve köy kooperatiflerinde çalışabilirler.

 


Mesleğin eğitimi, Meslek Yüksekokullarının Tarımsal Kooperatifçilik bölümünde verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin, A- Grubu (Ticaret Lisesi Fen), Bankacılık, Bilgisayarlı Muhasebe, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme,Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Sigortacılık,Tesis İşletmeciliği, Ticaret, Kooperatifçilik bölümlerinden mezun olanlar ve Ticaret Liselerini Kol Ayrımı Olmadığı Dönemde Bitirenler “Tarımsal Kooperatifçilik ” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-1)” puanı almaları gerekir.

 


Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.
Mesleki eğitim sırasında okutulan ders isimleri aşağıdadır. Derslerin içerikleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler “H- Ek Bilgiler” bölümünde yer almaktadır.
1. Yıl: Matematik ve İstatistik, Genel Ekonomi, Türkiye Ekonomisi, Ticari Ortaklıklar, Maliye, Tarım Ekonomisi, Ticari Sınai işletmecilik, Çalışma Ekonomisine Giriş, Genel Muhasebe, Genel Pazarlama, Genel Kooperatifçilik.
2. Yıl: Kooperatif Hukuku, Dünyada ve Türkiye’de Kooperatifçilik Tarihi, Tarımsal Kooperatifçilik I, Küçük Sanatkarlar ve Esnaf Kooperatifçiliği, Kooperatif Muhasebesi, Tarımsal Kooperatifçilik II, Kooperatif İşletmelerin Yönetimi, Kooperatifçilikte Kullanılan Araştırma Yöntemleri.
   

 


“Tarımsal Kooperatifçilik” programını bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde “İşletme, İşletme-İktisat, Tarım İşletmeciliği” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.
Meslek eğitiminden sonra kişiler çalıştıkları birimlerde hizmet içi eğitime katılabilirler.Kooperatifçilik alanında uzmanlaşmış kişiler genellikle kooperatiflerin Yönetim Kurullarında görev alırlar, kooperatifin yönetiminden sorumlu olabilirler.
BENZER MESLEKLER: Kooperatifçi, Mahalli idareler meslek elemanı.
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
   
Bu alanda öğrenim sırasında herhangi bir maddi imkan sağlanmamaktadır. İsteyen ve durumu uygun olan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunun her yıl belirlenen kredilerinden faydalanabilirler.
Öğrenim bittikten sonra çalışma hayatına atılanlar asgari ücretin yaklaşık iki katı ücretle işe başlamaktadırlar.

 


– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
meslek , kooperatifçilik , tarım , kooperatif , kooperatifin , tarımsal , ticaret , muhasebe , mesleğin , işletme , türkiye , eğitim , sınavsız , kredi , bitirenler , çalışma , yürütür , yerleştirme , belirlenen , ösym
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları TARIMSAL KOOPERATİFCİLİK MESLEK ELEMANI olabilir,
TARIMSAL KOOPERATİFCİLİK MESLEK ELEMANI mesleğinin zorlukları,
TARIMSAL KOOPERATİFCİLİK MESLEK ELEMANI nerelerde çalışabilir,
TARIMSAL KOOPERATİFCİLİK MESLEK ELEMANI mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
TARIMSAL KOOPERATİFCİLİK MESLEK ELEMANI nedir,
TARIMSAL KOOPERATİFCİLİK MESLEK ELEMANI ne iş yapar,
TARIMSAL KOOPERATİFCİLİK MESLEK ELEMANI nasıl olunur,
TARIMSAL KOOPERATİFCİLİK MESLEK ELEMANI maaşı,
TARIMSAL KOOPERATİFCİLİK MESLEK ELEMANI çalışma koşulları,
TARIMSAL KOOPERATİFCİLİK MESLEK ELEMANI meslek tanımı,
TARIMSAL KOOPERATİFCİLİK MESLEK ELEMANI görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

TARIMSAL KOOPERATİFCİLİK MESLEK ELEMANI ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Tarımsal İşletmecilik Meslek Elemanı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Tarımsal Kooperatifçilik Meslek Elemanı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir