TELEKOMÜNİKASYON (HABERLEŞME) TEKNİSYENİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

TELEKOMÜNİKASYON (HABERLEŞME) TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
TELEKOMÜNİKASYON (HABERLEŞME) TEKNİSYENİ

 

  :
Radyo, televizyon, telefon, telsiz, faks vb. haberleşme cihaz ve sistemlerinin üretimi ve kurulması sırasında mühendis ve teknikere yardımcı olan, cihaz ve sistemlerin bakımını yapan, bozulanları onaran kişidir.

 


– Bina içi, şehirlerarası ve milletlerarası haberleşme şebekelerinin kurulmasında görev alır, araçların ve sistemin bakımını yapar, bozukluklarını giderir,
– Radyolink, uydu-link ve fiber optik hatlarında meydana gelebilecek arızaları giderir,
– Haberleşme cihazları ve sistemlerinin üretiminde görev alır,
– Haberleşme sistemlerinin bakım ve işletmesinde görev alır.

 


– Avometre, Sinyal jeneratörleri, Osilaskop, Mikrofon, hoparlör, kulaklık,
– Ses frekans devreleri, Çeşitli tipte kablolar, Pense, tornavida gibi el aletleri,
– Kalem ve tabanca tipi havya, Özel amaçlı konvektörler ve elektronik bileşenler, Bilgisayar ve ilgili yazılımlar.

 


   
Telekomünikasyon teknisyeni olmak isteyenlerin;
– Fen bilimlerinde başarılı,
– Görme ve işitme organları sağlam,
– Gözleri ve ellerini uyumlu olarak kullanabilen,
– Sabırlı ve dikkatli
kimseler olmaları gerekir.
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Haberleşme cihazlarının imalinde görev yapan telekomünikasyon teknisyenleri; fabrika ve atölye gibi kapalı, aydınlatılmış ve dış uyarılardan yalıtılmış mekanlarda çalışırlar. Montaj, bakım ve onarımlarda ise haberleşme cihazlarının bulunduğu ortama göre, kapalı mekanlarda veya açık havada çalışabilirler. Ayrıca çalıştığı kurum ve kuruluşların şartlarına ve işin niteliğine göre vardiyalı olarak çalışabilirler. Kişi çalışırken birinci derecede alet ve malzeme ile ilgilidir. Zaman zaman diğer meslektaşları ve iş sahipleriyle iletişim kurması gerekebilir.

 


Telekomünikasyon teknisyenleri; haberleşme cihazlarının imali, kurulması, bakım ve onarımı konularında faaliyet gösteren kamu ve özel kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler.
Haberleşmeye, dolayısıyla haberleşme araçlarına olan ihtiyacın artması bu alanda yetişmiş teknik eleman ihtiyacını da artırmıştır. Günümüzde olduğu gibi gelecekte de bu alanda çalışma alanı oldukça geniştir.

 


   
Mesleğin eğitimi, Anadolu Teknik Liseleri ve Endüstri Meslek Liselerinin “Telekomünikasyon” bölümlerinde verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Endüstri meslek liselerinde eğitim alabilmek için ilkokul mezunu olmak yeterlidir.
Anadolu Teknik, Anadolu Meslek Liselerinde eğitim görebilmek için ise; merkezi sınavla yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nı kazanmış olmak gerekmektedir.
Ayrıca, Anadolu meslek liselerinin 1. sınıfını doğrudan geçen ve ilgili bazı derslerden gerekli başarı ortalamasını tutturan öğrenciler isterlerse Anadolu Teknik Liseye devam edebilirler.

 


Eğitim süresi, Anadolu teknik liselerinde 4 yıl ve endüstri meslek liselerinde 4 yıldır. Meslek eğitiminde genel kültür dersleri ve meslek derslerini birlikte almaktadırlar.
Eğitim uygulamalı ve teorik olarak yürütülür. Anadolu teknik liselerinde okuyan öğrenciler, meslekleriyle ilgili yaz stajı yaparlar.

 

 
– Meslek liselerinin Telekomünikasyon bölümünden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik- elektronik Teknikerliği, Elektronik Haberleşme, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Otomasyon, Ev cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik santralleri, Mekatronik, Otomotiv, Radyo ve televizyon tekniği ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Ayrıca meslek liselerinin Telekomünikasyon bölümünden mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir
Deneyim süresinin artması ve kişisel gayretle başteknisyenliğe kadar yükselebilirler.
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Endüstri meslek lisesi öğrencileri 2 ve 3. sınıftaki beceri eğitiminde asgari ücretin %30’undan az olmamak kaydıyla aylık ücret almaya hak kazanırlar. Sigorta primleri bu sürede devlet tarafından ödenir.
Eğitimden sonraki kazanç işyerinin kamu veya özel olmasına, işletmenin büyüklüğüne ve ücret politikasına, deneyim süresine göre değişmektedir.

 


– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
meslek , haberleşme , anadolu , telekomünikasyon , liselerinde , eğitim , liselerinin , endüstri , ücret , meslek liselerinin telekomünikasyon , cihazlarının , mezun , bakım , cihaz , sistemlerinin , merkezi , alır , çalışabilirler , endüstriyel , seçme
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları TELEKOMÜNİKASYON (HABERLEŞME) TEKNİSYENİ olabilir,
TELEKOMÜNİKASYON (HABERLEŞME) TEKNİSYENİ mesleğinin zorlukları,
TELEKOMÜNİKASYON (HABERLEŞME) TEKNİSYENİ nerelerde çalışabilir,
TELEKOMÜNİKASYON (HABERLEŞME) TEKNİSYENİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
TELEKOMÜNİKASYON (HABERLEŞME) TEKNİSYENİ nedir,
TELEKOMÜNİKASYON (HABERLEŞME) TEKNİSYENİ ne iş yapar,
TELEKOMÜNİKASYON (HABERLEŞME) TEKNİSYENİ nasıl olunur,
TELEKOMÜNİKASYON (HABERLEŞME) TEKNİSYENİ maaşı,
TELEKOMÜNİKASYON (HABERLEŞME) TEKNİSYENİ çalışma koşulları,
TELEKOMÜNİKASYON (HABERLEŞME) TEKNİSYENİ meslek tanımı,
TELEKOMÜNİKASYON (HABERLEŞME) TEKNİSYENİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

TELEKOMÜNİKASYON (HABERLEŞME) TEKNİSYENİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

TELEKOMÜNİKASYON (HABERLEŞME) TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Telekomünikasyon Mühendisi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir