Terzi ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

TERZİ (ABİYE – GELİNLİK) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
TERZİ (ABİYE – GELİNLİK)

 

:
Alınan sipariş ve istenilen modele göre her tür abiye ve gelinlik kumaşını biçen, provaya hazırlayan, prova yapan, diken, süsleyip ütüsünü yapan sonrada hazırladığı abiye elbise veya gelinliği müşterinin beğenisine sunan nitelikli kişidir.

 


– Müşterinin isteklerini dinler, değerlendirir ve müşteriye bilgi verir,
– Ölçü alır, malzeme ihtiyacını belirler,
– Model tasarımı yapar, taslak çizim yapar, müşteri ile manken üzerinde model değerlendirmesi yapar,
– Dikiş makinesini hazırlar,
– Modelden kalıp çıkarır, kalıp ile ölçünün karşılaştırmasını yapar,
– Kumaşı kalıba göre keser, yaka, kol, astar kalıbı hazırlar, astarı keser,
– Astar Provasını hazırlar, (Parçaları birbirine teğeller, müşteri bedenine uygunluğunu kontrol eder, hataları beden üzerinde işaretler ve giderir)
– Dikiş işlemlerini yapar,
– Diktiği abiye kıyafet veya gelinliği ütüler,
– Aksesuar ve süsleme işlemlerini yapar,
– Modayı takip eder, defilelere katılır, yardımcı elemanları eğitir.

 


Askı, Ayna, Biçki masası, Büyüteç, Cetvel, Dikiş makinesi, Dikiş makinesi aparatları, Etek boyu pompası, İğnedenlik, İlik açma aracı, Kalem, Kol tahtası, Makaslar, Makine kayışı, Manken, Mezura, Mıknatıs, Model kitapları, Ölçü defteri, Rulet, Tel fırça, Toz fırçası, Ütü, Ütü masası, Ütü yastığı, Yüksük, Agraf, Ambalaj kâğıdı, Amerikan bezi, Astar, Balen, Birland, Boncuklar, Çiçek ütüsü, Çizgi taşı vb.

 


Terzi (Abiye-Gelinlik) olmak isteyenlerin;
– Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, görsel yeteneği gelişmiş
– Bir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilen,
– El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
– Göz-el ve ayaklarını eşgüdüm halinde kullanabilen,
– Yaratıcı, tasarım yeteneğine sahip,
– Renkleri ayırdedebilen,
– Dikkatli ve titiz,
– İnsanlarla iletişimi iyi, güleryüzlü
– Sabırlı , eleştiriye açık, ikna yeteneğine sahip,sır saklayabilen,
– Ayrıntıları algılayabilen,
– Değişik görüşlere ve yeniliklere açık
kimseler olmaları gerekir.
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Terzi (Abiye-Gelinlik) kapalı alanlarda çalışır. İşini genellikle oturarak yapar. Prova ve ütü yaparken ayakta durur, eğilir. Dikiş makinesini çalıştırırken gürültü ve sarsıntı olabilir. Çalışma saatleri iş yoğunluğuna göre değişir. İşini tek başına yapabilse de genellikle, yardımcılarıyla eşgüdüm halinde çalışır. Müşterileriyle ve yanında çalışanlarla etkileşimde bulunur. 

 


İşgücü piyasasında emek yoğun nitelikli bir meslek olarak yer alan Terzilik (Abiye-Gelinlik) geniş iş olanaklarına sahiptir. Terzilik (Abiye-Gelinlik) mesleği, kazanç yönünden de avantajlı oluşu nedeniyle büyük ilgi görmektedir. Bu alanda çalışanlar, moda evlerinde ve butiklerde istihdam edilebildikleri gibi, kendi işyerlerini de açabilmektedirler. Bu meslekte edinilen bilgi ve becerilerin, konfeksiyon alanında yer alan mesleklerde, erkek ve bayan giyim terziliğinde, iç giyim ve ev mefruşatında ve yapma çiçek, el süslemesi, batik gibi dekoratif alanlarda kullanılabileceği düşünülmektedir. Abiye ve gelinlik gibi özel istekleri karşılamaya yönelik konularda hizmet verilmesi nedeniyle, diğer terzilik alanlarına önemli bir alternatif oluşturan konfeksiyonun, bu alana olumsuz bir etkisi görülmemektedir. Önemli ölçüde olmamakla birlikte, bu alanda çalışan meslek elemanları, kolay ve avantajlı buldukları konfeksiyon alanına kayabilmektedirler. 

 


Mesleğin eğitimi Halk Eğitim Merkezlerince açılan kurslarda verilmektedir.  
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kurslara katılabilmek için en az 15 kişilik grubun oluşması gerekmektedir.

 


Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kurslar her öğretim yılı 6 ay olmak üzere 2 öğretim yılı sürelidir. Bu eğitimler süresince;
Giyim Teknolojisi, Lif Teknolojisi, Tekstil Teknolojisi, Kalıp Hazırlama Teknikleri Bilgisi, Giyim Süsleme Teknikleri Bilgisi, Girişimcilik, İşçi Sağlığı, İş Güvenliği, İlk Yardım Temel Bilgileri, Temel Matematik Bilgisi, İletişim, İşletmecilik, Bilgisayar Okuryazarlığı, Teknik Resim,, Resim, Tasarım (Giysi Tasarımı) Bilgisi, İnsan Vücudunu Tanıma Bilgisi (Anatomi), Teknoloji Temel Prensipleri, Makine Kullanma, Basit Bakım Ve Onarımı Yapma Bilgisi (Alana Yönelik), Bilgisayarlı Kalıp Tasarımı, Bilgisayarlı Giyim Tasarımı, Bilgisayarlı Desen Tasarımı konularında dersler alırlar.

 


Bu meslekte ilerleme mesleki tecrübenin artması sonucunda isim yapma ve kendi işyerini, modaevini açmak şeklinde gerçekleşebilir.
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Eğitim süresince herhangi bir ücret söz konusu değildir.
Eğitim sonrası kazanç çalışılan işyerinin büyüklüğü ve tecrübeye göre değişmekle beraber ortalama olarak asgari ücretin 3 katı civarındadır.

 


– İlgili işyerleri
– İlgili eğitim kurumları
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
abiye , yapar , gelinlik , bilgisi , eğitim , meslek , dikiş , giyim , tasarımı , kalıp , terzi , astar , terzilik , açılan , hazırlar , meslekte , temel , bilgisayarlı , model , bilgi
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları TERZİ (ABİYE – GELİNLİK) olabilir,
TERZİ (ABİYE – GELİNLİK) mesleğinin zorlukları,
TERZİ (ABİYE – GELİNLİK) nerelerde çalışabilir,
TERZİ (ABİYE – GELİNLİK) mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
TERZİ (ABİYE – GELİNLİK) nedir,
TERZİ (ABİYE – GELİNLİK) ne iş yapar,
TERZİ (ABİYE – GELİNLİK) nasıl olunur,
TERZİ (ABİYE – GELİNLİK) maaşı,
TERZİ (ABİYE – GELİNLİK) çalışma koşulları,
TERZİ (ABİYE – GELİNLİK) meslek tanımı,
TERZİ (ABİYE – GELİNLİK) görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

TERZİ (ABİYE – GELİNLİK) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Terzi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Terzi (Abiye-Gelinlik) ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir