TIBBİ LABORATUAR TEKNİKERİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

TIBBİ LABORATUAR TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
TIBBİ LABORATUAR TEKNİKERİ

 

:
Sağlık kurumları bünyesindeki tanı ve tedavi laboratuarlarında hastanın durumu ile ilgili olarak, hekimin gerekli gördüğü tıbbi analizleri yapan kişidir.

 


– Laboratuardaki test cihazları ve araçlarının kullanım öncesi kontrollerini yapar,
– Deneyler, analizler ve testlerde kullanılacak numune ve örnekleri hazırlar,
– Tahlil edilecek katı ve sıvı örneklerin test edilebilmesi için gerekli kimyasal sıvıları ve karışımları ve fiziksel şartları hazırlar,
– Laboratuar araç – gereçlerini kullanarak istenilen deney, test ve analizleri yapar,
– Deney, test ve analiz bulgularını rapor eder, takip işlemlerini yapar,
– Laboratuar araç – gereçlerini temizler, dezenfekte eder, bakımını yapar,
– Laboratuar uzmanlarının ve tıp adamlarının araştırma çalışmalarına yardımcı olur.

 


– Cam ve porselen malzemeler (deney tüpü, pipet, buret, desikatör, huni, mezur, erlent, balon, joje, baget),
– Cihazlar (mikroskop, santrifüj, yarı otomatize sistemler ve otoanalizörler, elektronik terazi, kan sayım cihazı),
– Kimyasal maddeler (bakır sülfat, çinko sülfat vb.),
– Bilgisayar vb..

 


Tıbbi laboratuar teknikeri olmak isteyenlerin;
– Biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanda başarılı,
– Dikkatini uzun bir süre bir noktaya yoğunlaştırabilen, sabırlı,
– Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
– Rutin işler yapmaktan sıkılmayan,
– Sorumluluk sahibi,
– Başkaları ile iyi iletişim kurabilen
kimseler olmaları gerekir.
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Tıbbi laboratuar teknikeri sağlık kuruluşlarının laboratuarlarında görev yaparlar. Çalışma ortamı temiz ve ilaç kokuludur (kimyevi madde ve ilaç). Görevini genellikle oturarak yapar. Tıbbi laboratuar teknisyeni birinci derece maddelerle (kan, idrar vb.) ve aletlerle ilgilidir, ancak hasta ve hasta sahipleri ile de iyi ilişkiler kurmak durumundadır. Bu meslek zaman zaman tek başına, zaman zaman işbirliği halinde çalışmayı gerektirir. Dikkat edilmediği takdirde mikrop bulaşma ihtimali yüksektir.

 


Tıbbi laboratuar teknikerleri, hastanelerde, tıp fakültelerinde, özel tahlil laboratuarlarında, diğer sağlık kuruluşlarının araştırma merkezlerinde, hıfzısıhha enstitülerinde ve gıda sanayii işletmelerinde çalışabilirler.
Tıp alanında araştırma ve geliştirme çalışmaları yapan kurum ve kuruluşlar ile araştırma merkezlerinde çalışabilirler.

 


Mesleğin eğitimi Sağlık Hizmetleri meslek yüksekokullarının “Tıbbi Laboratuar” bölümü ile meslek yüksekokullarının “Laboratuar” bölümünde verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin; Ebelik, Ebelik- Hemşirelik, Hemşirelik, Laborant, Laboratuvar, Laboratuvar Teknisyenliği, Sağlık Memurluğu, Veteriner-Laboratuvar bölümlerinden mezun olanlar “Tıbbi Laboratuvar” ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY-1)” puanı almaları gerekir.

 


Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.
Öğrenciler eğitimin 1. Yılında; Fizik, Anatomi, Tıbbi Biyoloji Genetik, Psikoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Sağlık Mesleğinin Esasları ve Deontoloji, Fizyoloji, Biyoistatistik,, Genel Biyokimya, Kimya, Genel Mikro-Parazit, Farmakoloji, Parenteral Tedavi Uygulamaları, Patoloji
2 Yılında; Özel Mikrobiyoloji, Özel Biyokimya, Bilgisayar Bilgisi, Arşiv, Halkla İlişkiler, İlkyardım, Odiyometri Nörofizyoloji Laboratuarları ve Uygulanan Yöntemler, Deney Hayvanları ve Bakımı, Elektrikli ve Elektronik Cihazların Bakımı ve Tekniği, Klinik Mikrobiyoloji, Klinik Biyokimya gibi mesleki dersler ile Yabancı Dil, Türk Dili ve Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi gibi genel kültür derslerini alırlar.
   

 


“Tıbbi Laboratuvar” programını bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde;
– Biyokimya,
– Biyoloji,
– Sağlık Eğitimi,
– Sağlık Memurluğu,
– Tıbbi Biyolojik Bilimler
lisans programına dikey geçiş yapabilirler.
   
Tıbbi Laboratuar Teknikerleri çalıştığı sağlık kuruluşunda laboratuar sorumlusu olarak çalışabilirler. Belli bir bölümde uzmanlaşmaya gidebilirler.  
BENZER MESLEKLER : Kimyager, Biyolog, Kimya teknikeri, Laborant.
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca yüksek öğrenim ve harç kredisinden ve yurtlarından faydalanabilirler.
Tıbbi Laboratuar teknikerleri özel sektörde işe başlamaları durumunda yetenekleri, deneyimleri ve sektörün kuralları çerçevesinde ücret alırlar. Bu ücret en fazla asgari ücretin 3-4 katı oranındadır.
Kamu sektöründe istihdam edilenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabiidir. Teknik hizmetler sınıfında 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir. 

 


· İlgili Eğitim Kurumları,
· Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
· Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
laboratuar , tıbbi , meslek , sağlık , yapar , deney , teknikeri , araştırma , biyokimya , zaman , test , biyoloji , eğitimi , laboratuvar , kimya , tıbbi laboratuar teknikerleri , teknikerleri , sınavsız , ücret , mesleğin
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları TIBBİ LABORATUAR TEKNİKERİ olabilir,
TIBBİ LABORATUAR TEKNİKERİ mesleğinin zorlukları,
TIBBİ LABORATUAR TEKNİKERİ nerelerde çalışabilir,
TIBBİ LABORATUAR TEKNİKERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
TIBBİ LABORATUAR TEKNİKERİ nedir,
TIBBİ LABORATUAR TEKNİKERİ ne iş yapar,
TIBBİ LABORATUAR TEKNİKERİ nasıl olunur,
TIBBİ LABORATUAR TEKNİKERİ maaşı,
TIBBİ LABORATUAR TEKNİKERİ çalışma koşulları,
TIBBİ LABORATUAR TEKNİKERİ meslek tanımı,
TIBBİ LABORATUAR TEKNİKERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

TIBBİ LABORATUAR TEKNİKERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Tıbbi Görüntüleme Sistemleri Teknik Servis Elemanı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Tıbbi Laboratuar Ve Hasta Dışı Uygulama Cihazları Teknik Servis Elemanı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir