TIP ELEKTRONİĞİ TEKNİSYEN ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

TIP ELEKTRONİĞİ TEKNİSYEN ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
TIP ELEKTRONİĞİ TEKNİSYEN

 

   :
Tıp alanındaki teşhis ve tedavi uygulamaları için kullanılan elektronik alet ve cihazların, kullanım, bakım ve onarımını sağlayan, ayrıca bu cihazların doğru olarak kurulması ve kullanılması için sağlık personelini bilgilendiren kişidir.

 

 
– Kalp, beyin gibi organların çalışma şekillerini kaydeden EEG ve EKG cihazlarının tüm elektronik devreleriyle ilgili çalışmalar yapar,
– Kan akışı ve kan miktarı ölçümü yapan cihazların elektronik devreleri üzerinde çalışmalar yapar, elemanlarını tanır, meydana gelecek arızaları giderir,
– Cihazların periyodik (günlük, haftalık,aylık ve yıllık) bakımlarını yapar,
– Cihazları test eder, kalibrasyon ayarlarını yaparak kullanıma hazır olmasını sağlar.

 

 
– Çeşitli kataloglar, elektronik ve mekanik test aletleri, güç kaynağı, gaz ölçüm cihazları, narkoz test cihazı, anestezi test cihazı, kimyasal test cihazı, çalıştırma talimatnamesi,
– Kaynak tabancası, havya, eğe, pense, tornavida, mengene,  
– Tezgah, çalışma masası, bilgisayar,
– Bakımını yaptığı alet ve cihazlara ait bakım ve kullanım talimatnameleri veya kataloglar, Bilgisayar ve yazılım programları.
 

 


Tıp elektroniği teknisyeni olmak isteyenlerin;
– Fen bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı,
– Alet ve makinelere ilgili ve mekanik ilişkileri algılayabilen,
– El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
– Şekil ilişkilerini algılayabilen, Dikkatli ve sakin,
– Görme ve işitme organları sağlam
kimseler olmaları gerekir.  
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Tıp elektroniği teknisyenleri sağlık kuruluşlarının teknik bakım bölümlerinde, tıbbi cihaz yapan fabrikalarda, tıp cihazları tamir ve bakım atölyelerinde veya servislerinde görev yaparlar. Görev ortamı aydınlık ve temizdir. Gürültü oranı fazla değildir.

 


İş bulma olanakları oldukça geniştir. Hastanelerde, laboratuarlarda, tıp cihazı satan ve imalatını yapan şirketlerde, Sağlık Bakanlığı’nın illerde bulunan bölge tamirhane ve depo müdürlüklerinde iş bulma olanağı vardır
Ülkemizde tıp alanında, elektronik cihaz ve sistemlerin kullanımı süratle yaygınlaştığından, bu alandan mezun olanlar, aranan elemanlardır.
Meslekte işsiz kalınması halinde, temel elektronik bilgisi alınmış olduğundan, elektronik ile ilgili diğer bütün dallarda çalışma olanağı vardır.

 


Mesleğin eğitimi; Anadolu Teknik Lisesi Tıp Elektroniği bölümünde verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Anadolu Teknik Liselerinde eğitim kurumuna girebilmek için; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nı kazanmak, gerekmektedir.

 


Anadolu Teknik Lisesinde eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince genel kültür ve meslek dersleri birlikte okutulmaktadır. Uygulama eğitimi işletmelerde ve atölyelerde verilmektedir.

 


Anadolu Teknik Liselerinin Tıp Elektroniği bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik- elektronik Teknikerliği, Elektronik Haberleşme, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Otomosyon, Ev cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik santralleri, Mekatronik, Otomotiv, Protez ve Ortez, Odyometri, Optisyenlik, Elektronörofizyoloji, Radyo ve televizyon tekniği ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Ayrıca, teknik liselerinin tıp elektroniği bölümünden mezun olanlar üniversitelerin Elektronik Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
Mezun olanlara, 3308 Sayılı Kanun’a göre doğrudan “İŞYERİ AÇMA BELGESİ” verildiğinden, işyeri açabilirler.
Kamu kuruluşlarında, başta atölye şefi olmak üzere, benzer idari kadrolara yükselebilirler.
BENZER MESLEKLER: Elektronik Teknisyenliği, Motor ve Makine Teknisyenliği, Bilgisayar Operatörlüğü.
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Öğrenciler, son sınıfta staj sırasında, asgari ücretin % 30′ u oranında ücret almaktadırlar, Özel firmalarda staj yapanlar ise asgari ücretin tamamını ya da daha fazlasını alabilmektedirler.Kamu kuruluşlarında teknisyen unvanı altında asgari ücretin 2-3 katı ücret almaktadırlar. Özel firmalarda daha fazla ücret alınmaktadır.Kendi işyerini açanlar, yaptıkları iş oranında, değişik miktarlarda kazanç sağlayabilirler.
   

 


– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
elektroniği , meslek , test , eğitim , mezun , ücret , anadolu , alet , cihazları , cihazı , cihazların , bakım , yapan , sağlık , cihaz , çalışma , bulma , ücretin , yapar , asgari
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları TIP ELEKTRONİĞİ TEKNİSYEN olabilir,
TIP ELEKTRONİĞİ TEKNİSYEN mesleğinin zorlukları,
TIP ELEKTRONİĞİ TEKNİSYEN nerelerde çalışabilir,
TIP ELEKTRONİĞİ TEKNİSYEN mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
TIP ELEKTRONİĞİ TEKNİSYEN nedir,
TIP ELEKTRONİĞİ TEKNİSYEN ne iş yapar,
TIP ELEKTRONİĞİ TEKNİSYEN nasıl olunur,
TIP ELEKTRONİĞİ TEKNİSYEN maaşı,
TIP ELEKTRONİĞİ TEKNİSYEN çalışma koşulları,
TIP ELEKTRONİĞİ TEKNİSYEN meslek tanımı,
TIP ELEKTRONİĞİ TEKNİSYEN görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

TIP ELEKTRONİĞİ TEKNİSYEN ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştirme İşçisi ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Tıp Elektroniği Teknisyeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir