TIP SEKRETERİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

TIP SEKRETERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
TIP SEKRETERİ

 

   :
 Sağlık hizmetlerinin verildiği kamu ve özel sağlık kuruluşları, doktor muayenehaneleri vb. yerlerde sekreterlik görevini yerine getiren kişidir

 


– Bağlı olarak çalıştığı yöneticiye daha önce planlanmış işleri hatırlatır,
– Hastalara randevu verir,
– Gelen hastaları, hasta yakınlarını ve diğer misafirleri karşılar,
– Telefon görüşmelerinin yapılmasını sağlar, arayanları not alır,
– Gelen yazıları alır, kaydeder ve yöneticiye ulaştırır,
– Yazılması gereken yazıları yazar, gerekirse çoğaltır, gönderir, dosyalar,
– Büronun temizliğini yaptırır. Gerekiyorsa misafirlerin ağırlanması işini yapar,
– Çalıştığı yer doktor muayenahanesi ise doktorların kullandığı cihaz ve malzemeleri hazırlar.

 


– Kırtasiye malzemeleri (kağıt, kalem vb.),
– Bilgisayar, fax, telex, daktilo, fotokopi ve hesap makinesi,
– Telefon ve diğer büro malzemeleri.

 


Tıp sekreteri olmak isteyenlerin;
– Ayrıntılara dikkat edebilme yeteneğine,
– Güçlü görsel ve işitsel belleğe sahip,
– Sır saklayabilen, sorumluluk sahibi,Nazik, güler yüzlü,
– Problemler karşısında çabuk karar verebilen ve mantıklı düşünebilen
kimseler olmaları gerekir.
 ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Tıp sekreteri büroda görev yapar. Çalışma saatleri genellikle düzenlidir. Ancak, birlikte çalıştığı kişinin iş yoğunluğuna bağlı olarak hafta sonu çalışması veya akşam geç saatlere kadar çalışma söz konusu olabilir. Çalışmalarında hem veriler (yazılar vb.), hem de insan ilişkileriyle ilgilidir. Çalışırken yöneticilerle ve ziyaretçilerle iletişimde bulunurlar.

 


Önemi ve etkinliği giderek artan bir meslek olduğundan iş bulma olanağı oldukça geniştir. Meslek elemanları hastanelerde, özel sağlık kuruluşlarında, tıbbi laboratuarlarda ve doktor muayenehanelerinde çalışma imkanına sahiptirler.

 


Bu mesleğin eğitimi; Sağlık Meslek Liselerinin “Tıbbi Sekreterlik” bölümünde, Anadolu Ticaret Meslek Liselerinin sekreterlik alanının “Tıp Sekreterliği” dalında verilmektedir.
 Anadolu kız meslek ve kız meslek liselerinin büro yönetimi ve sekreterlik alanının “Tıp Sekreterliği” dalında,
 verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Sağlık Meslek liselerinde öğrenim görmek için;
İlköğretim okulu mezunu olmak ve Milli Eğitim Bakanlığınca merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nı kazanmak gerekmektedir.
Anadolu ticaret meslek liselerine girebilmek için de ilköğretim okulu mezunu olmak, Milli Eğitim Bakanlığınca merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nı kazanmak gerekmektedir.

 


Sağlık meslek lisesinde, kız meslek liselerin ve Anadolu ticaret meslek liselerinde eğitim süresi 4 yıldır. 
Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir. Eğitimde genel olarak okutulan dersler; genel kültür dersleri ile meslek dersleridir.
Meslek eğitimini tamamlayanlara sağlık meslek lisesi diploması ve “Tıp Sekreteri” unvanı verilir.

 


Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Liselerinin Tıbbi Sekreterlik ve Tıp Sekreterliği bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Büro yönetimi ve sekreterlik, Diş teknik sekreterliği, Hastane yönetimi ve organizasyon, Odyometri, Optisyenlik, Sağlık kurumları işletmeciliği, Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik, Tıbbi mümessillik ve pazarlama ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Ayrıca, Sağlık Meslek Liselerinin Tıbbi Sekreterlik bölümünden mezun olanlar üniversitelerin, Sağlık memurluğu (Sağlık Yüksekokulu) lisans programını, Tıp Sekreterliği bölümünden mezun olanlar ise Büro Yönetimi Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
Yenilikleri kurs vb. yollarla takip ederek kendilerini geliştirerek yönetici sekreter olabilirler.
BENZER MESLEKLER: Büro Memurluğu, Daktilograflık, Bilgisayar Operatörlüğü, Hukuk Sekreterliği, Yönetici Sekreterliği, Ön Büro Elemanı.
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Öğrenciler son sınıfta 3308 Sayılı Kanun hükümleri gereğince haftada iki gün teorik eğitimlerini okulda, üç gün uygulamalı eğitimlerini işyerinde görmektedirler. İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilere ilgili işyerince asgari ücretin en az %30’u oranında ücret ödenmektedir.
Eğitim sonrası kazanç çalışılan işyerinin özel veya kamu işyeri olmasına göre değişmektedir. Özel işyerlerinde ücret işyerinde gösterilen performans ve kıdeme göre ücretlerde artışlar olmaktadır.

 


– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
meslek , sağlık , sekreterlik , büro , eğitim , sekreterliği , tıbbi , liselerinin , yönetimi , anadolu , sekreteri , merkezi , mezun , kurumları , lisans , bölümünden , verilmektedir , sağlık meslek liselerinin , anadolu ticaret meslek , ücret
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları TIP SEKRETERİ olabilir,
TIP SEKRETERİ mesleğinin zorlukları,
TIP SEKRETERİ nerelerde çalışabilir,
TIP SEKRETERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
TIP SEKRETERİ nedir,
TIP SEKRETERİ ne iş yapar,
TIP SEKRETERİ nasıl olunur,
TIP SEKRETERİ maaşı,
TIP SEKRETERİ çalışma koşulları,
TIP SEKRETERİ meslek tanımı,
TIP SEKRETERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

TIP SEKRETERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Tıp Elektroniği Teknisyeni ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Tır Şoförü ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir