YÖNETİCİ SEKRETERİ ne iş yapar,nedir,nasıl olunur,maaşı-2018

YÖNETİCİ SEKRETERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
YÖNETİCİ SEKRETERİ

 


 
Yöneticinin kurum veya kuruluş içindeki dışındaki kişilerle iletişimini, günlük, haftalık çalışma programının uygulanmasını sağlayan, yöneticinin günlük işlerini organize eden, yazışma ve dosyalama işlemlerini yürüten kişidir.
 

 


 
–     Yöneticiye daha önce programlanan işleri hatırlatır,
–     Gelen haber ve bilgileri kaydeder, yöneticiye ulaştırır,
–     Telefon görüşmelerinin yapılmasını sağlar,
–     Randevuları ayarlar, misafirleri karşılar,
–     Gelen yazıları (Fax, posta vb.) alır, sınıflandırır, kaydeder, büro içi evrak akışını sağlar,
–     Mektup, rapor, tablo vb. dokümanları yazar, çoğaltır, dağıtır ve dosyalar,
–     Dosyalardan istenen bilgileri bulur,
–     Bir toplantı yapılacaksa gündemini yazıp, ilgililere gönderir, salonu ve kullanılacak materyali hazırlatır,
–     Yönetici seyahat edeceği zaman ulaşım aracında, kalacağı otelde yer ayırtır. Pasaport, vize vb. işlemleri yapar, ilgili kişilere durumu haber verir, seyahat materyali hazırlar.
 
KULLANILAN ALET  VE MALZEMELER
 
–     Kırtasiye malzemeleri (kağıt, kalem vb.),
–     Bilgisayar, fax, telex, daktilo, fotokopi ve hesap makinesi,
–     Telefon ve diğer büro malzemeleri.
 

 


 
Yönetici sekreteri olmak isteyenlerin;
–        Ayrıntılara dikkat edebilme yeteneğine,
–        Güçlü görsel ve işitsel belleğe sahip,
–        Sır saklayabilen, sorumluluk sahibi,
–        Düzgün ve akıcı bir dille konuşabilen,
–        Nazik, güler yüzlü,
–        Problemler karşısında çabuk ve doğru karar verebilen
kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 
Yönetici sekreteri büroda görev yapar. Çalışma saatleri genellikle düzenlidir. Ancak, birlikte çalıştığı kişinin iş yoğunluğuna bağlı olarak hafta sonu veya akşam geç saatlere kadar çalışma söz konusu olabilir. Çalışmalarında hem veriler (yazılar vb.), hem de insan ilişkileriyle ilgilidir. Çalışırken yöneticilerle ve ziyaretçilerle iletişimde bulunurlar.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI
 
Önemi ve etkinliği giderek artan bir meslek olduğundan iş bulma olanağı oldukça geniştir. İş hayatının her alanında ve özel sektör işletmelerinin hemen hemen büyük çoğunluğu bünyesinde sekreter çalıştırılmaktadır. Özellikle yurtdışı bağlantılı çalışan işyerleri yabancı dil bilen, nitelikli elemanlara ihtiyaç duymaktadır.
 

 


 
Bu mesleğin eğitimi;
Anadolu Ticaret Meslek Liseleri Yönetim ve Ticaret Sekreterliği bölümünde,  Anadolu Kız Meslek Lisesi ve Kız Meslek Liselerinin Büro Yönetimi ve Sekreterlik alanının yönetici sekreterliği dalında verilmektedir.
 

 


 
Anadolu kız meslek lisesi büro yönetimi ve sekreterlik bölümü ile Anadolu ticaret meslek lisesi Yönetim ve Ticaret Sekreterliği bölümünde eğitim süresi 4 yıldır. Kız  Meslek Liselerinde eğitim süresi de 4 yıldır.
Eğitimde genel kültür dersleri ile meslek dersleri birlikte verilmektedir. Meslek dersleri ile ilgili uygulamalar işyerlerinde yapılmaktadır.
 
MESLEK EĞİTİMİNE  GİRİŞ KOŞULLARI
 
Anadolu kız meslek lisesi “Büro Yönetimi ve Sekreterlik” alanı ile Anadolu ticaret meslek lisesine girebilmek için, ilköğretimden sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan  Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme  Sınavında başarılı olmak,
 

 


 
Meslek Liselerinin bu alan/bölüm veya dallarından mezun olanlar istedikleri takdirde, Büro yönetimi ve sekreterlik, Orta kademe yöneticilik, İnsan kaynakları ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Ayrıca Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip  Büro Yönetimi Öğretmenliği lisans programını –  tercih etmeleri durumunda  ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
BENZER MESLEKLER: Daktilograf, Zabıt Katibi, Tıbbi Sekreter, Hukuk Sekreteri.
                                
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 
Anadolu kız meslek liseleri ve Anadolu sekreterlik meslek liselerinde öğrenciler son sınıfta 3308 Sayılı Kanun hükümleri gereğince haftada iki gün teorik eğitimlerini okulda, üç gün uygulamalı eğitimlerini işyerinde görmektedirler. İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilere ilgili işyerince asgari ücretin en az %30’u oranında ücret ödenmektedir.
Eğitim sonrası kazanç, çalışılan işyerinin büyüklüğüne ve kişinin tecrübesine vb. göre değişir.
             

 


 
–     İlgili Eğitim Kurumları,
–     Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
–     Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak: İskur

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
meslek ,      , anadolu , büro ,         , yönetici , yönetimi , ticaret , eğitim , sekreterlik , lisesi , sekreteri , sekreterliği , süresi , kız meslek lisesi , çalışma , dersleri , anadolu ticaret meslek , liselerinde , yıldır
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları YÖNETİCİ SEKRETERİ olabilir,
YÖNETİCİ SEKRETERİ mesleğinin zorlukları,
YÖNETİCİ SEKRETERİ nerelerde çalışabilir,
YÖNETİCİ SEKRETERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
YÖNETİCİ SEKRETERİ nedir,
YÖNETİCİ SEKRETERİ ne iş yapar,
YÖNETİCİ SEKRETERİ nasıl olunur,
YÖNETİCİ SEKRETERİ maaşı,
YÖNETİCİ SEKRETERİ çalışma koşulları,
YÖNETİCİ SEKRETERİ meslek tanımı,
YÖNETİCİ SEKRETERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

YÖNETİCİ SEKRETERİ ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Önceki Meslek

Yönetici Sekreter ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sonraki Meslek

Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı ne iş yapar,nasıl olunur,maaşları iyi midir,bu meslekte karşılaşılan zorluklar nelerdir,geleceğin meslekleri arasıda mıdır,bu meslekle ilerleme imkanı var mıdır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir