Rehberiniz-Müslüman mahallesinde salyangoz t

iyimeslek.com ailesi olarak “Müslüman mahallesinde salyangoz t” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Müslüman mahallesinde salyangoz t

“Müslüman mahallesinde salyangoz satmak değil aslında niyetimiz. Yurtdışında bir porsiyonuna yüzlerce dolar verilerek yenen salyangozun Türkiye ’den gittiğini göstermek”…

Yurtdışına giden Türklerin döndüklerinde ballandıra ballandıra salyangoz yediklerini anlatması şirketleri de harekete geçirdi. Türkiye ’nin ilk salyangoz konservesi 16 liradan büyük marketlerin raflarına dizildi. Isıtılıp yemeğe hazır hale gelen tereyağlı dondurulmuş salyangoz ve kurbağa bacağı da iç pazar için gün sayıyor. Türkiye yıllarca salyangoz ve kurbağa bacağını ihraç ederek milyonlarca dolar kazandı. Türk şirketleri bu konuda dünya markası olmayı başardı ve özellikle Avrupa’nın ünlü restoranlarının baştacı oldu. Avrupa’nın en büyük salyangoz ihracatçısı olan Türkiye yılda 150-200 milyon adet salyangoz ihraç ediyor. Bir taraftan tüketicinin yeni lezzet arayışları diğer taraftan Türkiye ’de yaşayan yabancı sayısındaki artış Kocaman Balıkçılık’a ‘tam zamanıdır’ dedirtiyor.

Yılda 70 milyon adet salyangoz ihracatı yaptıklarını açıklayan Kocaman Balıkçılık Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman, şimdilik Türkiye ’nin önde gelen iki ulusal market zincirinde salyangoz konservesini satışa sunduklarını söylüyor. Kocaman, “Konserveden sonra asıl hedefimiz tereyağlı dondurulmuş salyangozu iç pazarda satışa sunmak. Şu anda bazı restoranlara girdik ama marketlerin raflarında bu ürünün yer alması tüketimi arttırır” açıklamasını yapıyor. Ürettikleri salyangozun yurtdışında çok pahalıya satıldığını belirten Kocaman, “İstedik ki Türk tüketicisi yurtdışında yediği salyangozun Türkiye ’den gittiğini öğrensin. Ayrıca yüzlerce dolar ödemesin” diyor. Gelen talebin de hiç fena olmadığını söyleyen Kocaman, kurbağa bacağı için de çalışmalara başladıklarını anlatıyor.

Üretimi zahmetli

Avrupa’da lüks restoranların ara sıcak mönüsünde yer alan salyangozlar önce kabuğundan ayırılıyor. Şarap ve baharatla üç saat süren bir pişirme sürecinden geçiriliyor. Bu işlemin sonunda salyangozlar yeniden kabuğuna yerleştiriliyor. Üzerine tereyağ, karabiber, maydanoz ve sarmısak sosu dökülerek paketleniyor. Paketler 12 adet salyangozdan oluşuyor. Dondurularak satışa sunulan paketler 24 ay dayanıyor. Yeme ritüeli de şöyle: Genelde delikli bir tabakta servis edilen salyangoz özel bir maşa ve çatalla yeniyor. Önce maşa ile salyangoz kavranıyor sonra da ince uçlu çatalla salyangoz kabuğundan çıkarılıyor.

Haram değil mekruh

Salyangoz yemeği denince akla “helal mi haram mı?” sorusu geliyor. Dinen haram değil mekruh olduğu belirtiliyor. Osman Kocaman da salyangozun yani halk dilinde sümüklüböceğin dünyanın en temiz hayvanlarından biri olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Çünkü sadece taze yaprak yiyor.”

Kaynak: http://Radikal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir